Sihirli ayna yapıyoruz

MAKALEYİ DİNLE

Yaşam, kendi döngüsünü sürdürürken, bazen midemize yumruk yemişçesine acı duyduğumuz beklenmedik olaylar yaşarız. Bazen de büyük sevinçler. İçinde bulunduğumuz  şu ana kadar, yaşadıklarımızı bir an düşündüğümüzde, film kıvamındaki hayatımızda ne çok şey geçmiştir. Acı, tatlı, komik bir sürü şey. Bazen istediğimiz gibi olmuştur, bazen de hiç istemediğimiz olayları yaşamak zorunda kalmışızdır. Elimizde olmadan geleceğimizi merak ederiz ne olacak diye düşünürüz. Düşünceler, kaygı taşıyorsa eğer, kimseye belli etmeden çırpınıp dururuz. Endişeliyizdir, yaşamdan tat almamaya başlarız.

Olaylara hangi yönden bakıyorsak, hayat bize o yüzünü gösterecektir.

İşin sadece sıkıntı boyutunda iseniz, sıkıntıyla yaşarsınız, farkına varmadan. Hangi pencereden bakıyorsunuz? Gökyüzünü hep bulutlu görenler, aralardaki mavilikleri asla fark etmezler,  aslında mavilikler hep ordadır. Biz, neyi istemediğimize öyle takılırız ki, asıl istediğimizi görmeyiz.

Oysa teşekkür edeceğimiz, şükredeceğimiz onca şey vardır,  farkında  olmadığımız. Görebilmek, işitebilmek, koklayabilmek, konuşabilmek gibi…

Doğarken sahip olduğumuz, değerini kaybedince anladığımız beş duyumuz, organlarımız gibi.

Sadece görebildiğiniz için hiç mutlu oldunuz mu? Karaciğeriniz ya da böbrekleriniz, pankreasınız normal çalışıyor diye hiç şükrettiniz mi?  Zenginlik durumu banka hesabı mıdır? Fakir edebiyatı yapmıyorum. İç huzuruyla yaşamak kadar değerli ne vardır ki? Söyleyebilir misiniz? Paranın her zaman huzur getirdiği doğru mudur? Koşullara bağlayarak huzuru bulamazsanız, koşulun olduğu yerde erteleme vardır. Yaşamınız ertelenecek kadar önemsiz midir?

Her şey yolundaysa, çok şükür işler iyi, çok şükür işler yolunda deriz.  Terslikler varsa hayatımızda, şikayet durumuna geçmişizdir. Eğer orta yaş üzerindeyseniz, sağlığım iyi, buna da şükür diye replik değişir hemen.

Problemler her zaman hayatın içinde  vardır oysa.

Burada, huzur duygusunu  bize unutturan şey, problemler değil, ruh halimizdir. Bizim, sorunları yaşarken, ortaya koyduğumuz duygulardır. Hayatınıza huzur getirecek adımları atmazsanız,  stresle  yaşarsınız.  

Biz, kendimizi tüm samimiyetimizle kabullenmemişken, dünyadaki varlığımızdan mutlu değilken, yaratıldığımız için teşekkür etmemişken, hayatı ve getirdiklerini nasıl kabulleniriz ki? Bu dünyaya acı çekmek için geldiğinizi hiç düşündüğünüz olmadı mı? İçimizde gizli kalmış bir sürü öfkeyle yaşadığımızın farkında mıyız? Hep bir şeyleri tamamlamaya uğraşırız. Oysa, tamamlamak  durumunda olduğumuz tek şey ömrümüzdür. Yaşamın,bize verdiklerine ve vermediklerine teşekkür ederek, vermediklerinin de bir sebebi olduğunu düşünerek sakin olmalıyız.

 

Yaşamımızdaki iniş çıkışların içinde savrulmadan,  kendi gücümüzü keşfetmenin ilk adımı  var olanı kabullenmektir. Kabullenmenin ilk adımı ise kendimizi sevmekle başlar. Kendini sevmek, hayatı sevmektir derler. Herkes kendini sevdiğini zanneder, oysa sevenler çok azdır.

Gelin hep birlikte “Sihirli Aynayı yapalım” Bunu yapmak için evinizdeki büyükçe bir aynayı kullanabilirsiniz. Aynada kendinize bakıp, tüm içtenliğinizle gülümseyin. Gülümsemenizi ne kadar samimi buldunuz, aynadaki yüz size nasıl görünüyor?  Çok sevdiğiniz birisini görmüşçesine mutlu mu? Yoksa bıkkın mı? Kendi yansımanıza bakarken gözleriniz parlıyor mu?  Kendinize dair ne hissediyorsanız, aynadaki yüzde onu görürsünüz.

Coşkuyla,  gözleriniz parlayarak kendinize bakabiliyorsanız, gerçekten kendini sevenlerdensiniz demektir. Karşınızda duran yansıma size nasıl biri gibi görünüyorsa, dışarda, işte, sokakta size bakanların da aynı duyguları hissettiklerinden emin olabilirsiniz.

Güne başlarken, içten, sımsıcak bir gülümsemeyle kendinize bakın ve seni seviyorum deyin  Yaşadığımız anı güzelleştirmek her zaman bizim elimizdedir. Unutmayın değişen olaylar değil, sadece duygulardır. Gülümseyin, her gülümsemede, griyi değil, daima arasındaki maviliği göreceksiniz. Fark edilmek için sadece gülümsemenizi bekliyor, orada ve her zaman olduğu yerde duruyor.

Sevgiyle kalın.

 

# DİĞER MAKALELERİ

Yazar Ayşe Sarızeybek - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR