Yeni Merkez Bankası İnşaatı ve tarih kenti İzmit!

MAKALEYİ DİNLE

Hoyrat bir yaşam kavgası içindeyiz.

Alın teri ve onuruyla yaşamak isteyen her insan bir dolu yaşam sorunu içinde; işsizlik, işten atılma kaygısı, çocukların beslenmesi-eğitimi, toplumsal şiddet, sağlık sorunları ve niceleri…

Bu koşuşturma içinde “kültür-sanatla beslenme” ve “yaşadığımız kente sahip çıkma” çabaları, “birilerinin fantezisi!” gibi görülebiliyor!

Bu zamanda en tehlikeli iş “çevreye ve tarihi geçmişe sahip çıkma” çabaları!

“Aman ormanları yok etmeyin, denizleri-gölleri-nehirleri kirletmeyin, tarihi yapıları koruyalım” derseniz, hemen damgalanıp “baş belası” ya da “kadrolu çevreci” damgaları yiyebiliyorsunuz!

İzmit, dünyanın sayılı “Tarih Kentleri” arasında yer alıyor. “Tarihi Kentler Birliği Üyesi.”

Nicomedia gibi bir köklü uygarlığa sahip. Daha da ötesi, bir dönem  “ROMA İmparatorluğu Başkenti” olma kimliği taşıyor.

Bu köklü tarihin izleri, SEKA önündeki deniz seviyesinden hatta denizin içinden başlıyor, Orhan Mahallesine kadar yelpaze gibi uzanıyor. Çukurbağ Mahallesi’nin bütünü bu uygarlığın izlerini taşıyor.

Örneğin, Çukurbağ’da bir apartman var; bodrum katından tarihi yer altı yoluna çıkıyorsunuz! Böyle bir tarihin üzerine inşaat yapılması tek kelimeyle “Cinayettir!” Ama birileri gözlerini kapamış, vazifesini yapmış!

Bu “Tarih Hazinesi kent” bir başka ülkenin elinde olsa, İzmit bütün dünyanın ilgisini çeken bir turizm merkezi olurdu.

Oysa, dünden bugüne bu kentte “yönetim sorumluluğu” üstlenenlerin, bilinçli, programlı ve ciddi bir çalışması olmamış!

Öte yandan, yukarıda tanımladığımız tarihi SİT alanında yapılan inşaat temellerinden çıkan tarihi eserlerin çoğu hoyratça kırılıp dökülmüş!

Şimdi, İzmit Öğretmenevi yanında, D-100’e paralel bir alanda yeni Merkez Bankası inşaatı başlatılıyor. Üç yıl önce bu arsada yapılan “zemin etüdü” çalışması sırasında “beyaz mermer” parçaları görülüyor! Keza, Orduevi önündeki “Battı-Çıktı” inşaatı sırasında da tarihi eserler ortaya çıkıyor! Ama, önemli olan “inşaat gecikmemeli!”

Bu inşaat sırasında bulunan beyaz mermer sur kalıntıları kırılıp dökülüyor!

Öğretmenevi yanında başlayan Merkez Bankası inşaat alanının çevresi, o alandaki temel çalışmaları sırasında çıkması olası olan tarihi eserlerin görülmemesi için çepeçevre kapatılmış!

Kimden neyi saklıyorsunuz?

Edindiğim bilgiye göre; Müze yönetimi tarafından “Burada tarihi bir şey yok” gibi bir rapor verilmiş. Bu rapora dayanarak da inşaat başlatılıyor!

Bu kentte çevreye ve tarihe duyarlı Numan Gülşah, Yavuz Ulugün, Sedat Tuna Yalıncan, Muhittin Bakan gibi bir avuç insan var, hepsi bu kadar!

Ama bu kentte KOCAELİ ÜNİVERSİTESİ Arkeoloji Bölümü ve Mimarlar Odası da var.

Bu iki kurumu bu olayda göreve davet ediyorum.

Bu hassasiyetin Kocaeli Valiliği, Kocaeli Büyükşehir Belediyesi ve İzmit Belediyesi’nce de gösterileceğini umut etmek istiyorum!

Çok şey mi istiyorum?

# DİĞER MAKALELERİ

Yazar Mustafa Küpçü - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

01

Akın Yazıcı - "Birkaç çanak çömlek çıktı diye duracak değiliz."

Yanıtla . 0Beğen 14 Şubat 17:45
Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR