Dekana ,Karamürsel’de ayıp ettik !

MAKALEYİ DİNLE

Amiral Karamürsel İlkokulu Aile Birliği-Karamürsel Belediyesi işbirliği ile sosyal sorumluluk kapsamında, naylon poşet kirliliği, çevreye ve insan sağlığına verdiği zararlar konulu Karamürsel’de bir konferans düzenlendi.
Size önce bu konferansa konuşmacı olarak davet edilen Dicle Üniversitesi Eczacılık Fakültesi Dekanı ve Çevre Bilincini Geliştirme Derneği Başkanı Prof. Dr. Hamdi Temel’i tanıtmak istiyorum:
“Prof.Dr.Hamdi Temel,1966 yılında Sorgun’da doğdu, İlk ve Orta öğrenimini Sorgun’da tamamladı ve 1988 yılında Selçuk Üniversitesi Eğitim Fakültesi Kimya Bölümünden mezun olarak, Dicle Üniversitesi Eğitim Fakültesi Kimya Bölümü’nde Araştırma olarak göreve başladı. 1990-1995 yılların yapımının öğ. Dicle Üniversitesi Eğitim Fakültesinde sırası ile 1997 yılında Yrd.Doç.,2002 yılında Doçent ve 2008 yılında da profesörlüğe atandı. Bu zamana kadar 73’ü yut dışı yayını olmak üzere 83 yayın yayınladı. 25’i yurt dışı sempozyumu olmak üzere 99 sempozyuma katılarak çalışmalarını sunmuştur. Çalışmaları Wep of Science’de 629 atıf almıştır. 19 farklı bilimsel dergilerde hakemlik görevlerini yapmıştır. Şu an Dicle Üniversitesi Eczacılık Fakültesi Dekan vekilliği, Dicle Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü uygulama Müdürlüğü, Dicle Üniversitesi Araştırma Fonu Koordinatörlüğü ve D.Ü. Engelliler uygulama ve Araştırma merkezi Müdür vekilliği görevlerini yürütmektedir. Dicle Üniversitesi Senato ve yönetim proje Kurulu üyesidir. 8’i yürütücü olmak üzere 16 projede görev almıştır. 2008 ve 2010 yılı 1.Akademik Performans Değerlendirme ve ödüllendirme ‘ (APDÖ) uygulamasında aldığı puana göre,Dicle Üniversitesi Eğitim Fakültesi Fen Bilimleri alanında 1. 2009 yılında 2. Ve 2009 yılı ıı. Akademik Performans değerlendirme ve ödüllendirme ‘(APDÖ) uygulamasında aldığı puana göre,Dicle Üniversitesi Fen Bilimleri alanında 1. olarak seçilmiştir. Estonya Talin Teknoloji Üniversitesi ve Kazakistan Kazak British Teknik Üniversitesinde yüksek lisans ve doktora dersleri vermiş,Amerika’da Maryland Üniversitesi, Virginia Tech Üniversitesi ve National İnstitute Healty,Avusturya Linz de Johennes Kepler Üniversitesi ,İtalya Roma’da Sapienze Üniversitesinde araştırma ziyaretlerinde bulunmuş,Avrupa Birliği Projesi kapsamında 21 gün Avusturya Viyana’da “Çölyak Hastaları için Tıbbi Ekmek yapımının öğrenilmesi” projesinde görev almıştır. 24-26 Mayıs 2010 tarihleri arasında Dicle Üniversitesi Kongre Merkezinde “1. Uluslar arası Katılımlı Kamu-Üniversite-Sanayi işbirliği Sempozyumu ve Mermercilik Şurası”ve 10-11 Mayıs 2011 tarihleri arasında “1.Özel Eğitim ve Engelsiz Yaşam” sempozyumlarında sempozyum başkanlığı görevlerini yürütmüştür.
2011 yıında Hayy Kitapevi tarafından “Naylon Aşkı öldürür” kitabı basılmıştır .Çok sayıda radyo televizyon ve basın yayınlarında naylon poşetlerin kullanımının azaltılması ile ilgili görüşleri,yorumları ve canlı programları mevcuttur.”
İşte,
Karamürsel Amiral İlkokulu Aile Birliği, “Çevreye duyarlı gençlerin yetişmesini ve halkımızın da daha bilinçli bir çevre dostu olmasını sağlamak, naylon kullanımını en aza indirerek çevrenin korunmasına katkıda bulunmak amacı ile, Karamürsel Belediyesinin katkılarıyla,
Dicle Üniversitesi Prof.Dr.Hamdi Temeli, Karamürsel’deki 2 tanışı vasıtası ile Karamürsel’e davet etti.
Türkiye’nin en genç Profesörlerinden Dicle Üniversitesi Eczacılık Fakültesi Dekanı 47 yaşındaki Hamdi Temel, Diyarbakırdan kalktı Karamürsel’e geldi. Karamürsel Belediyesi Prof.Temeli Sabiha Gölçen Havaalanından aldı Karamürsel’e getirdi. Prof.Temel ,Karamürsel Kültür Merkezini dolduran meraklılara, Karamürsel’i dünyaya tanıtacak bir sloganla kocaman bir fileye “Aşk Düğümü” ile çıktı.
“-Naylonlar, bu fileye hapsedilecek” dedi ve bu Aşk Düğümlerini her gittiği ülkede, naylon karşıtı insanlara attıracağını söyledi.
Prof. Temel , Naylonun zararlarını, Çine sattığımız çöplerin “ 1 milyoncu mağazalara OYUNCAK” olarak döndüğünü bunların çocuklarımız için ne kadar tehlikeli olduğunu, özellikle siyah naylon poşetlerin insanlar için çok önemli tehlike arz ettiğini örnekler vererek anlattı. Salondaki çocuk dinleyicilerle diyaloglar kurdu.
Konferans sonunda programda yazılı olduğuna göre konuşmacı Prof.Dr.Hamdi Temel’e, Kaymakam,Belediye Başkanı PLAKET verecekti. İsimleri okundu ama ne yazık ki, salonda ne Kaymakam ne de Belediye Başkanı vardı. Ne de Kaymakamın ve Belediye Başkanı’nın konferansta bulunamayacaklarını belirten MAZERET mesajları.
Hadi ilçenin Kaymakamını bir yana bıraktık. Gelse de gelmese de olur. Peki, Belediye Başkanın konferansa gelmeyişine ne dersiniz?
Üstelik bu konferansın ortağı ve ev sahibi. Konferansın davetiyesinde öyle yazıyor.
Prof.Hamdi Temel’i Karamürsel’de ağırlayacaklarını, ilçenin tarihi yerlerini gezdireceklerini, söylemişlerdi.
Bırakın gezdirmeyi, misafirlerine Karamürsel mezarlığındaki MÜRSEL PAŞA ANITINI bile göstermemişler! Prof.Temel tek başına kendisi Karamürsel’in kurtarıcısının anıtını ziyaret etmiş.
Karamürsel’de bu kadar önemli bir misafirin konferansının, Fenerbahçe’nin Avrupa Kupası maçına tercih edildiği düşüncesi bile insana ayıp geliyor.
Umarım , Belediye Başkanının bu konferansa gelmeyişinin sebebi çok ciddi olsun.
Aksi halde,
Devlet protokolunda yeri olan ve sırf Karamürsel’e naylon kirliliğinin önlenmesi ve Karamürsel’i dünyaya tanıtmak projesi ile gelen davetlisi Dekan- Prof Dr.Hamdi Temel’e çok ama,
Pek çok ayıp ettik!..

# DİĞER MAKALELERİ

Yazar Abdullah Karagöz - Mesaj Gönder


kutuyu işaretleyip tamama basın

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR