Yetenek siz misiniz!..

MAKALEYİ DİNLE

İnsanın ve toplumların “gelişme-refah-uygarlaşma süreci” bilim ve teknolojiyle mümkündür.

Bilimin egemen olduğu toplumlarda, bireyin “yetenekleri” çocuk yaşta ortaya çıkarılır ve eğitim süreci o yönde kurgulanır.

Yoksa, ilerleyen yaşlarda “taklitle” yetenek ortaya çıkmaz!

Çıkartmaya çalışanlar da “hüsran” ile buluşur!

Türkiye, “bilimin ışığında eğitim” olanağını 1950 sonrası yitirmiştir!

Türkiye’de “eğitimin sefaleti” üzerine araştırma yapmak isteyenler, bu araştırmaya 1949 yılında yapılan “Fulbright Antlaşması” ile başlayabilirler!

ABD emperyalizminin “akıl hocalığı” ile bugün eğitimde ulaştığımız nokta, “meslek sahibi olma” ve “yetenekleri geliştirme”  olanaklarını yok eden, “ezberle ve unut” ilkelliğine dayanan bir eğitim ucubesidir!

Üstelik, “Dindar ve Kindar Nesil” yaratma hırsındaki güçlerin daha ilkokul öncesi çocuklar için başlattığı “Sübyan Okulları” ve “Tüm Okullar İmam Hatip Olacak” inadı ile, bugünkü Türk Ulusal eğitiminden yetenekli ve meslek sahibi insanların yetişmesi bir hayaldir!

Ama, bir özel televizyonumuzda en çok ilgi çeken program, “Yetenek Sizsiniz” adını taşıyor.

Meslek sahibi olamayan, daha çocukluğundan itibaren yeteneğini geliştirmek şöyle dursun, yeteneği köreltilen, çocukluk ve gençlik düşleri yok edilen birçok insan bu programlarla “şöhret olma ve kolay para kazanma” yollarını arıyor!

O özel televizyonun sahibi, aldığı reklamlarla, o programda “sözde jüri üyeliği” yapanlar aldıkları yüksek ücret ve katlanan şöhretleriyle mutlular! Peki, o programa katılarak “şöhret ve para düşleri” kuranlar? İşte, orada bir hüsran var!

Bugüne kadar ne “Yetenek” ne de “Ses” yarışmalarına katılıp da “şöhret ve para sahibi” olan var mı?

Ne yazık ki “yok” ölçüsünde!

Peki bu programların hiç mi yararı yok?

Olmaz mı?

“Belki şans bu sefer bana da güler, bu kez şöhret ve para sahibi olurum” hayaliyle insanları “OYALIYOR ve PASİFİZE EDİYOR!”

Bu ülkede, eğitim sistemi çağdışı, meslek sahibi olmak hayli zor. Bu yüzden, işsizlik ve yoksulluk egemen. 

Ekonomi, her yönüyle dışa bağımlı. Dış borcu hızla artan bir ülkeyiz. Üstelik, son 30 küsur yıldır “emperyalizmin kurguladığı” bir “kardeş kavgası” ile tükeniyoruz.

Ama birileri bizi, ülke gerçeklerinden uzaklaştırmak için, abuk sabuk “dizi filmler” ve “umut taciri yarışma programları” ile oyalıyor!

Daha da ötesi, kimi “siyaset bezirganları” elde Kur’an, dillerinde “din-iman” ya da “Bakara-Makara” maskaralıkları ile uyutup uyuşturuyorlar!

Allah aşkına, “Biz, bu kadar saf mıyız?”

# DİĞER MAKALELERİ

Yazar Mustafa Küpçü - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR