AKP’nin enerji politikaları iflas etti!

MAKALEYİ DİNLE

Dün birçok ilde elektrikler kesildi…

Hayat felç oldu…

Maillere bakarken, Elektrik Mühendisleri Odası Kocaeli Şubesi’nden elektrik kesintisi ile ilgili bir açıklama gelmişti.

Elektrik sistemi çöktü başlıklı açıklamayı birlikte okuyalım;

Tüm Türkiye çapında illeri ve dağıtım bölgelerini aşan büyüklükte ve yaygınlıkta elektrik kesintisi yaşanmaktadır. Sabah saat 10.40 civarında başlayan elektrik kesintileri, tüm yurtta hastaneler, okullar başta olmak üzere yaşamı olumsuz etkilemiştir. Metro ile ulaşım durmuş, insanların haber ağları kesilmiştir. Sanayideki üretimin durmasının maliyeti ise milyon dolarla ifade edilecek boyuttadır.

***

Öncelikle teknik olarak tüm ülke çapında böylesine yaygın bir elektrik kesintisinin yaşanabilmesi için olası nedenlere bakacak olursak; sorunun dağıtım sistemlerini değil iletim sistemini ilgilendirdiği açıktır. İletim sisteminde çökmeye yol açabilecek belli başlı nedenleri ise şöyle sıralayabiliriz:

***

1- İletim sisteminde son yıllarda bakım zafiyetleri olduğu belirtilmektedir. Özellikle özelleştirme sürecinde; kaynakların iletim sistemini neredeyse yok sayarak dağıtım şirketlerine aktarılması şeklinde yöntem izlenmektedir. Nitekim son tarifede yapılan değişiklikle faturadaki diğer kalemlerde artış yapılırken, iletim bedelinde düşüş gerçekleştirilmiştir. Kamuya ait olan iletim ağları için tahsil edilen bedelden yapılan indirim, faturadaki diğer kalemlerde yapılan artışla dağıtım şirketlerine aktarılmıştır. Dolayısıyla iletim sisteminde bakım ve rehabilitasyon eksiklikleri nedeniyle büyük çaplı bir arıza meydana gelmiş olabilir.

***


2- İletim sisteminde bakım ve rehabilitasyon eksiklikleri dışında santrallerin devreye girmemesi nedeniyle tüm enterkonnekte sistemi etkileyecek boyutta arıza meydana gelmiş olabilir. Santrallerin devreye girmemesinde bir büyük santralde yaşanmış olan arıza nedeniyle sisteme elektrik vermemesi, bu açığın diğer santrallerden de karşılanamaması ve TEİAŞ`ın da yük attırma yöntemiyle oluşan açığı yönetip planlı elektrik kesintileri yapamamış olmasından kaynaklanabilir.

***

3- Arızanın dışında son günlerde elektrik piyasasında yaşanan fiyat düşüşlerinin de etken olabileceği belirtilmektedir. Piyasada oluşan fiyatları düşük bulan santraller kesintinin yaşandığı saatte piyasa fiyatından elektrik üretmeyi kabul etmemişlerdir. Böylece sistemde arz açığı oluşmuştur. Oluşan arz açığının yönetilememesi sonucunda iletim sisteminde büyük arızalar meydana gelmiş olabilir. Nitekim 2006 yılında kimi özel santrallerin devreye girmemesi nedeniyle 13 ilde 6 saati aşan elektrik kesintileri yaşanmıştır.

***
 
4- Yine üretim tesislerine de sahip olan dağıtım şirketlerinin özellikle kayıp ve kaçak bedeliyle ilgili mahkeme kararının ardından yurttaşlara ödeme yapmak zorunda kalmamak için TBMM`deki kayıp ve kaçak bedelini yasalaştıran ve mahkeme masrafları da dahil olmak üzere yapılan ödemelerin de yurttaşlardan faturalar yoluyla yeniden tahsil edilmesini öngören tasarının seçimler öncesinde geçirilmesi için hükümeti zorlamak üzere var olan kurulu gücü sisteme elektrik vermemek üzere kullandıkları da iddialar arasındadır.

***

5- Türkiye`de ısrarla nükleer santraller kurulmaya çalışılmakta, bunun için de enerji açığı gerekçesi her iktidar döneminde yıllardır kullanılmaktadır. Bu büyük kesintilerin yaşandığı dönemde TBMM`de Sinop`ta nükleer santral kurulmasına ilişkin Japonya ile imzalanan anlaşmanın görüşmelerinin yapılıyor olması da manidardır.

***

6- Türkiye`nin enterkonnekte sisteminin Avrupa`da bile zaman zaman sorunlara neden olduğu son 2-3 yıldır bilinmektedir. Nitekim geçtiğimiz günlerde de Avrupa enterkonnekte sisteminden anlık olarak Türkiye`nin çıktığı bilgisi vardır. Avrupa enterkonnekte sisteminde Türkiye`nin frekans bozukluğuna yol açmış olması nedeniyle sistemin kesintiye uğramış olması da yaşanan elektrik kesintisinin nedenlerinden biri olabilir.

***

Tüm bu yaşananlar AKP iktidarının enerji politikalarının iflas ettiğinin göstergesidir. Özelleştirmeler ve serbest piyasa; ucuz, kaliteli ve sürekli elektrik değil, tam tersine pahalı, kalitesiz ve büyük kesintilere yol açan karanlığı Türkiye`ye getirmiştir. Sistemdeki çöküş, elektrik alanında AKP iktidarı tarafından planlamanın rafa kaldırılıp, tüm ülkeyi ilgilendiren temel bir hak olan elektrik hizmetini özel sektörün inisiyatifine bırakılmış olmasının sonucudur. Yeni Türkiye`nin kaderi karanlıkla çizilmektedir. Tüm bu yaşananların üstü, oy sayımları sırasında, ne tesadüftür ki geçen yıl bugün elektriklerin kesilmesinin ardından yapılan "Trafoya kedi girdi" açıklamasıyla örtülemeyecek kadar büyüktür. Bakanlığın derhal bir açıklama yaparak, kesintinin nedenlerini gizlemeden açıklaması gerekmektedir.’

***

Açıklama böyle…

Elektrik Mühendisleri Odası, elektrik kesintisiyle ilgili kapsamlı bir açıklama yaptı

Nedenlerini açıkladı…

Elektrikler kesilirken cep telefonumdan internetteki elektrik kesintileriyle ilgili haberleri okudum…

Kimisi fiber saldırı…

Kimisi terör saldırısı diye açıklama yaptı…

Neden ne olursa olsun, elektrik kesintileri bu kadar pamuk ipliğine bağlı olmamalı…

 

AKP’li Baran kürek salladı

Körfez Belediye Başkanı İsmail Baran ve AKP Körfez İlçe Başkanı Osman Badem, mahalle, esnaf, hasta ve yaşlı vatandaşları ziyaret etmeye devam ediyor. İkili birlik ve beraberlikleriyle düşman çatlatıyorlar. Baran önceki günkü ziyaretinde inşaatı devam eden bir binanın önünden geçerken, geçti kumun başına, salladı kürekleri. Baran’ın daha önce de bu tür ilginç fotoları var. Baran, anlaşılan sıra dışı olmayı seviyor.

 

 

Yesevi Ocağı Derneği Yazıcıoğlu’nu unutmadı

Merkezi Kocaeli olan ve ilimizde önemli etkinliklere imza atan Yesevi Ocağı Eğitim, Kültür ve Sanat Derneği, 6 yıl önce helikopter suikastinde hayatını kaybeden Muhsin Yazıcıoğlu’nu da bir takım etkinliklerle andı. Dernek, il genelinde bilboardlarda Muhsin Yazıcıoğlu’na ait “Canım? Dedim. Milletin dediler” sözünün yer aldığı tasarımla kamuoyunun dikkatini çekti. Aradan bunca yıl geçmesine rağmen Yazıcıoğlu’nun akıbetinin hala ortaya çıkmaması Türkiye’nin ayıbıdır.

 

SEKA’da Film Okumaları başlıyor

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi ve Türkiye Dil ve Edebiyat Derneği (TDED) Kocaeli Şubesi tarafından düzenlenen etkinlikler kapsamında Film Okumaları programı başlıyor. Sanat Edebiyat Kültür Akademisi’nde (SEKA) düzenlenen Film Okumalarıyla Türk, İran, Hint ve Batı sinemasından örneklerin okumaları yapılacak. Her hafta Pazar günleri 18.00-21.00 saatleri arasında yapılacak olan Film Okumaları 5 Nisan Pazar günü start alacak. Başvurular www.tdedkocaeli.org.tr adresine yapılabilir.

# DİĞER MAKALELERİ

Yazar Mesut Akbulut - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR