Kartepe, Turizm ve 2016

MAKALEYİ DİNLE

Yoğun kar yağışı ile girdiğimiz yeni yılın, ilk günkü gibi bereketli geçmesi hepimizin dileği. Yıl boyu kar yağmasından bahsetmiyorum elbette. Kar taneleri gibi, birbirimize zarar vermeden de bu hayatın devam edebileceğine olan inancımdan bahsediyorum.

Özellikle Kartepe gibi adını kış turizmiyle duyurmuş merkezlerde gözle görülür bir canlılık olur yılın ilk aylarında. Binlerce yerli ve yabancı turist kendini Kartepe’de bulur. Yeme-içme, konaklama derken epey bir harcama yapar. Haliyle esnafın da yüzü güler. Sadece belirli dönemlerde yoğun günler geçiren işletmeciler, kar yağışı olmadığı zamanlarda da iş yapmak istiyor. Hepimiz biliyoruz ki; Kartepe, yalnızca kış turizmi potansiyeline sahip bir ilçe değil. Yedi renk, dört mevsimin yaşandığı bir coğrafyadır. Şelale ve dereleriyle kulağımıza gelen su sesinin adıdır. Üç bine yakın bitki çeşidiyle yaşam alanıdır. Çünkü Kartepe’de hayat var…

Kartepe, sahip olduğu değerleriyle gördüğü ilgiden daha fazlasını hak ediyor. Sanayi bakımından zengin olan bölge, turizmin de öncüsü olabilir. Bu konuda beklentiler çok. Sadece belli bölgeler değil, Kartepe’nin tamamı ilçe turizm gelirlerinin daha yüksek seviyelere çıkmasını istiyor. Doğa yürüyüşünde yeşilliğin, dağ eteğinde beyaz örtünün adı olan Kartepe için neler yapılabilir?

Örneğin; alternatif doğa sporları başlığı altında onlarca proje hayata geçirilebilir. Yılın her günü doğa içinde kızak yapmaya imkan tanıyan sentetik kızak pisti yapılabilir. Trekking, dağ yürüyüşü, kampçılık gibi hobilere uygun alanlar sağlayacak projeler hayata geçirilebilir. Bölge halkının da turizm konusunda bilinçlendirilmesi, ihtisas rehberlerinin yetiştirilmesi ve projelerin tanıtımı noktasında yerel belediye de üzerine düşeni yaparsa, ciddi bir hareketlilik bölgeye kazandırılmış olur.

Konaklamaya gelen misafirlere etrafı tanıtıp coğrafyayı gezdirecek ne doğru düzgün bilgi rehberi var, ne de etkinlik. Maşukiye’de balık yemekten ya da zirveye doğru çıkıp manzara seyretmekten başka arayışlara da yönlendirilmeli gelen misafirler. Dedik ya, Kartepe sahip olduğu potansiyeliyle daha fazlasını hak ediyor diye…

Bir tarafı dağ, diğer tarafı göl. Bakmak lazım, dünyada benzer konumdaki kentler elindeki potansiyellerden nasıl faydalanıyor? Ben yalnızca aklıma geldiği kadarıyla dağ turizmiyle ilgili yapılabileceklerden bahsettim. Ki bunlar bile yapılsa, Kartepe turizm alanında çok daha cazip bir bölge olur.

Tüm bunların üstüne, bir de gölümüz var. Yine gölden de turistik anlamında maksimum derecede faydalanabildiğimiz söylenemez. Golf sahaları, seyir terasları, göl kenarında yürüyüş parkurları, açık hava konser ve festival alanları, aqua park gibi projeler uygulanabilir. Kano, sörf, kürek gibi su sporları tutkunlarına cazip faaliyetler düzenlenebilir. Bu sayede turizm gelirleri yaz-kış devam edecek, bölge her mevsim dikkat çekecek ve tercih edilir bir hale gelecektir.

Tüm bu projeler uzun vadede hayata geçirilecek işler elbette. Hemen yarın bir icraat beklemek yanlış olur. Ancak Amerika’yı yeniden keşfetmeye de gerek yok. Kararlılıkla fikirlerin ve projelerin üstüne gidilir ve süreçlerin takibi yapılırsa, gerçekleşmeleri hayal olmaz.

Projelerden bahsetmişken, aklıma ilçe sınırları içinde bulunan billboardlar geldi. Bu billboardlar kendiliğinden değişen şekilde yapılsa ve sadece belediyenin değil, özel firmaların da reklamı yer alsa hiç fena olmaz. Hızlı tren hattına, Cengiz Topel’e, otoyol kenarlarına… Kısaca ilçeden “yalnızca geçen” kitlelere de ulaşılıp, merak uyandırıp, bir sonraki gezi duraklarının Kartepe olması sağlanabilir. Ayrıca billboardlar yerli ve yabancı markaların reklamlarına da açılabilir. Belediyenin kendi reklamını yapmasının yanında, özel yatırımcı da ücreti karşılığında reklam alanını kullanabilmeli. Bu sayede belediye kasasından beş kuruş çıkmadan hem reklamını yapacak, hem de özel yatırımcıya destek sağlayacak. Bu konuyu biraz düşünmekte fayda olabilir.

2016 yılından turizm alanındaki beklentilerin bir kısmı çıktı. Daha vizyon projelerden tutun, hastaneye, notere kadar birçok noktada beklentilerimiz var. Bunları yazmaya kalksak sayfalar yetmez. Şimdilik konuya burada nokta koyalım. Bir başka yazıda da daha neler yapılabilir, beklentilerimiz neler, onlara göz atarız.

Tekrar yeni yılın hayırlı olması, bolluk ve bereket getirmesi dileğiyle…

# DİĞER MAKALELERİ

Yazar Hasan Altınkaya - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

01

melek yılmaz - yapılan veya yapılmayan işe oturduğumuz yerden sallamak ata sporumuz olarak bilinir ama, öneri sunmak pek alışkın olmadığımız bir durum. siyasi fikirlerimiz pek örtüşmese de, sunduğunuz projeler dolayısıyla takip ediyorum sizi. bunca şey söyleyebilmek de ilçenin her noktasına hakim olmakla mümkün olur, bu konuda da tebriği hakediyorsunuz.

Yanıtla . 0Beğen 08 Ocak 17:45
Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR