Sayın Valim

MAKALEYİ DİNLE

Orhan Gazi Karesioğulları’nın en zeki, en silahşor, gözü kara delikanlısı Mürsel’i kendine can yoldaşı seçmişti. Yağız delikanlı Mürsel Alp kısa zamanda büyük başarılar elde ederek Karamürsel’i ele geçirmiş, Osmanlı Türklerinin ilk amirali, ilk gemi inşaa mühendisi unvanı almıştı. Ve tarihte ilk Deniz üssünü ve tersaneyi kendi adı ile anılan Karamürsel’de kurmuştu. Oluşturduğu ince donanma ve kendi tasarımı Karamürsel gemisi ile İzmit körfezini, Marmara denizini, Ege denizi ve kıyılarında rüzgâr gibi esmeye başlamıştı. Gözü karalıktan dolayı da Kara unvanı verilmişti.

Peki! Neden, Karamürsel’i seçti?

En önemli neden tarihin ilk zamanından beri İpek ve Baharat yollarının gemi yolu ile karşıya geçtiği yer olması. Bir körfezde ve stratejik olarak en göze batmayan, en durgun denizin olduğu yer, kısaca en korunaklı yer olması. Bir saldırı da güvenliğinizin karadan ve denizden sağlayabileceğiniz bir yer olması. Ve açılmak istediğiniz her denize kestirmeden gidebileceğiniz kolay yer olması.

Bugün! Evet! Bugünde aynı şeyler geçerli. Tarih tekerrürden ibarettir. Eğer tersane yapacaksanız sakin ve rahat yer olmalı, deniz üssü yapacaksanız açık denize açılabileceğiniz kestirme bir alan olmalı, denizci yetiştirecekseniz de en uygun şartların olduğu yer olmalı.  Bakın şöyle söylediklerimi hayal edin. Karamürsel en kolay yer çıkıyor karşınıza, değil mi?

İstanbul’a yakın, Körfez içindeki tüm limanlara yakın, gemilerin fırtına da sığınabileceği tek yer. Gemi trafiğinin en az olduğu yer.

Neden bunları yazıyorum. Tek neden ile yazıyorum; Türkiye’de denizci yetiştirecekseniz, Denizcilik Fakültesi açacaksanız en uygun yer Karamürsel. Sadece yapmanız hızlı bir şekilde yüksekokul kurduğunuz gibi fakülteyi de bir an önce Karamürsel’de faaliyete geçirmeniz.

Karamürsel’in en eski yerlerinden biri eski TEKEL binasıdır. Karamürsel’in plaj yolu üzerinde denize en yakın yerde bulunan bir bina. Yeri güzel hatta rahmetli Gazanfer Amca (Gazanfer Bilge)’nin hanımı Yıldız Bilge, sağ olsun binayı onardı. Büyük bir alicenaplık yaptı. Yer güzel gelip geçerken bakıyorum ama bir fakülte yâda yüksekokul için çok büyük bir alan değil.

Öğrencilerin boş vakitlerini rahat geçirebileceği sosyal bir alana sahip değil. Filika eğitimi yapabilecekleri alan yok. Kütüphane, laboratuvarların yapılabileceği alan yok. Dar alanda kalmış bir bina. Belki güzel bir sosyal tesis olabilir, ancak bir fakülte için yetersiz alan.

Karamürsel’in Yalova istikametinde biz yerlilerin Dalyan dediğimiz bir mevkii vardır. Balıkların yumurtlama, üreme alanı. İşte orada bulunan Karayollarına ait bir geniş alan var. İşte bir fakülte için çok geniş ve güzel bir yer. Karamürsel Bey’in kurduğu tersaneye çok yakın alan.

Uygulama gemisi tasarlanabilecek yer, filika eğitim alanı, yüzme, atlama kulesi eğitimleri için ideal bir yer.

Ve hayal edin gemi şeklinde yapılmış, karayolunun deniz tarafında bir fakülte binası. Karamürsel’in tanıtımını gelen geçene yapabileceğiniz en kolay yöntem.

Karamürsel’in denizcilik ile ilgisini pekiştirecek bir yöntem.

Ayrıca tersanelere gemi yolu ile 5 dakika karayolu ile 15 dakikada ulaşılabilirsiniz. Donanma Komutanlığına yakın, Deniz Astsubay Yetiştirme Merkezine en yakın mesafede ve en önemlisi Körfez Geçiş Köprüsüne yakın noktada.

Eeee! Ne duruyoruz ki! Hadi Karamürsel Denizcilik Fakültesini bir an önce kuralım, bir an önce Karayollarına ait yere özüne uygun bina yapmaya başlayalım.

Karamürsel’in yükselişini iki şey sağlayacaktır. Biri eğitim merkezi olması diğeri de turizm kenti olması. Var mı başka yol. Var mı başka çıkış yolu. Neden ses çıkmıyor?

Sayın Valim, Sayın Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanım,  Sayın Kocaeli Üniversitesi Rektörü sizlere çok iş düşüyor. Ve sizlerden Karamürsel için güzel adımlar bekliyoruz.

 

ANADOLU İMAM HATİP LİSESİNİN ADI NE OLDU?

Karamürsel’deki “ Mustafa Yazgan Anadolu İmam Hatip Lisesi ” isminin değişmesi gerektiğini ve hatta Mustafa Yazgan’a yakışanın gerçek hak sahibine pay sahibi Hacı Lütfü Hınçal adı ile anılması için girişim yapması gerektiğini buradan belirtmiştim. Şık olacak hareket ile ilgili şu ana kadar bir haber gelmedi, ses yok ama biz bekliyoruz. Ve bu konuyu unuttuk sanmayın. Ve her gün bana birçok insan soruyor, kimse bu haksızlığa göz yummak istemiyor gördüğüm kadar ile.

# DİĞER MAKALELERİ

Yazar Bilgutay Bağdat - Mesaj Gönder


kutuyu işaretleyip tamama basın

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

02

Saim - Tebrik ederim, Bilgutay Hocam. Gerçekten Karamürsel için güzel şeyler olması için çalışıyorsunuz. Nerede olursanız olun başarılısınız, maşallah. Haklısınız çok güzel olur Denizcilik Fakültesi. Ve ayrıca Lütfü amcanın kemiklerinin sızladığına inanıyorum.

Yanıtla . 0Beğen 03 Mart 17:45
Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR