İşçi ücretlerini düşük göstermek avantajlı mı?

MAKALEYİ DİNLE

Genellikle işverenler yanında çalışanlara yüksek ücret ödeseler de, resmi kayıtlarda asgari ücretten göstermeyi tercih etmektedirler. Yapılan bu uygulama gerçekten işverenler için bir avantaj mıdır? Bu hafta bu konuyu irdelemek istiyoruz.

Bilindiği üzere asgari ücret 01.07.2015 – 31.12.2015 döneminde Brüt 1.273,50 TL’dir. Çalışanın eline geçen net ise 1.000,54 TL’dir. (Çalışan bekar kabul edilmiştir) Bu asgari ücret tutarının SGK işveren hissesi ile beraber işverene maliyeti 1.560 TL’dir. İşveren resmi defter kayıtlarında gösterebileceği gider toplamı 1.560 TL olacaktır.

Varsayalım ki işveren her ne kadar resmi kayıtlarında asgari ücret göstermekle birlikte işçiye ödediği net tutar 2.000 TL olsun. Yani 1.000 TL’de kayıt dışı ödemiş bulunsun.

Fazladan ödenen bu 1.000 TL’yi de kayıtlarında gösterseydi yükleneceği maliyet;

SGK Primi (%20,5) = 205 TL

İşsizlik Primi (%2)  =    20 TL

                               225 TL olacaktı.

Toplam maliyet 225 + 1000 = 1225 TL’dir.

Şimdi bir de madalyonun öbür yüzüne bakmak gerekir. Söz konusu kayıt dışı ödeme, kayıtlarda görünmediği için kurumlar vergisi matrahının hesabında gider olarak dikkate alınamayacaktır. Yukarıdaki tablodan da anlaşılacağı üzere, çalışanına 1.225 TL tutarındaki ücret ödemesini kayıt dışı olarak yapan işveren, 205 TL tutarındaki sosyal güvenlik primi ve 20 TL tutarındaki işsizlik sigortası priminden oluşan toplam 225 TL’yi ilgili kamu kurum ya da kuruluşuna ödemeyerek haksız kazanç elde etmekte, ancak, elde edilecek olan 245 TL’lik kurumlar vergisi avantajından vazgeçmektedir. Kaldı ki işveren 1.000 tutarındaki ödemeden çalışan adına yapılması gereken gelir ve damga vergisi ile sosyal güvenlik ve işsizlik sigortası fonu kesintilerinin sorumluluğunu da üstlenmiş olmaktadır.

Bununla birlikte, kayıt dışı istihdam sağlandığını yasal yollarla ispatlayabilecek olan herhangi bir çalışan, iş sözleşmesini haklı nedenle her durumda feshedebilecek ve bu nedenle işyerinin insan kaynakları sermayesi de oldukça kırılgan bir hale gelecektir. Çalışanla da gereksiz yüz göz olunacaktır.

Kayıt dışı istihdam yolunu seçen işverenin bunun karşılığında üstlenmiş olduğu riskin ne olduğu noktası oldukça önemlidir. Yapılacak bir ihbar ya da şikayet ya da normal bir inceleme sonucunda kayıt dışı istihdam sağladığı tespit edilen bir işverenin, her şeyden önce 5237 sayılı Türk Ceza Kanunu yönünden sorumluluğu doğabilecektir. İdari ve mali yönden ise, kayıt dışı olduğu tespit edilen tutarlarla ilgili yapılması gereken yasal kesintilerin tümü zam ve faiziyle birlikte işverenden tahsil edilecek, işverenler hakkında yüksek tutarlarda idari para cezaları uygulanacak, ekonomik teşviklerden yararlanabilmesi ve ihalelere katılabilmesi engellenecek ve tüm bu idari ve mali yaptırımlar işverenliği iflasın eşiğine kadar sürükleyecektir.

Olaya bir de bu yönleri ile bakmak gerekmektedir. Bizim görevimiz uyarmak. Yine de karar işverenlere kalıyor.

# DİĞER MAKALELERİ

Yazar Fikret Gökmen - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR