Hasarlı Binaları Devlet Kullanıyor!

MAKALEYİ DİNLE

Depremle ilk tanışmam 1948 yılında İstanbul da meydana gelen depremle olmuştu. Maltepe de akraba ziyaretine gittiğimizde gece gürültüyle tek katlı ahşap binanın tavanının çökmesiyle kendimi çıkış kapısının eşiğine atmıştım ki büyükler “sakın dışarı çıkma olduğun yerde kal” diye ikaz ettiler. Bu benim depremde kapı eşiğinin korunmak için olduğunu öğrendiğim ilk dersti. Daha sonra çok ciddi olarak Iğdır depremi, Varto depremleriyle tanıştım. Varto ve Iğdırı depremzedelerin yaşadıkları felaketi yerinde gördüm.
1999Marmaradaki asrın felaketi olarak bilinen depremi Karamürsel de ki evimde eşim ve çocuklarımla birlikte dakikalarca anbean birlikte yaşadım. Anlayacağınız depremle ve depremlerle iyi kötü birçok anıya sahibim. Depremde kurtarıcı olarak gözüken ama hayatını kaybetmiş kişilerin“ölü soyucular” gibi ceplerini boşaltanları gördüm.
Son Van depreminde ilgililerin bunca deprem yaşamamıza rağmen gerekli önlemleri almadıklarına bir kez daha şahit oldum.
Van başında bulunan valisi Münir Karaloğlunun Kocaeli Büyükşehir Belediyesinden gitmiş bir vali olmasından dolayı Kocaeli ile adeta akraba oldu. Son Van depreminde Kocaeli ilinde aklınıza kim gelirse Vana koştu,Van da oldu.
Van da son 5,6lık deprem 7,2 den daha tesirli oldu. Haber ajansları ve tv lerden öğrendiklerimize göre hasarlı binaların kullanıldığı ve Edremit’te bir otelin çatlak patlak duvarlarının duvar kâğıtları ile kamufle edilerek binanın sağlam gösterildiği bir kez daha depremle birlikte ortaya çıktı.
1999 depreminden sonra yapı denetimleriyle güçlendirme firmaları mantar gibi türedi. Dask diye bir kuruluş binaların sigortasını yapmaya başladı hükümet zecri kararlar alarak.özellikle İstanbul da ki binaların kontrol altına alınacağını ve birçok binanın yıkılacağını kararlaştırdı.Kararlaştırdı ama ne yazık ki aradan geçen on iki yıl gibi uzun süreye rağmen deprem korkusu yaşayan İstanbul da tek bir bina dahi yıkamadı.
Birçok bürokrat ve hükümete yakın özellikle başbakan Erdoğan’a yakınlığı ile bilinen teknik büro sahipleri ile görüşmelerimizde”İstanbul da büyük şehirde teknik elemanlardan oluşan büyük bir grubun başbakanın talimatı ile Hersek bölgesinde plan hazırladıklarını,içinde üniversitesinden yerleşim yerine kadar sekiz milyon kişinin barınacağı buraya İstanbul da ki nüfusun büyük bir kısmının nakledileceği“konusunu duydum.Aradan geçen bunca zamana kadar ne bahsedilen planı nede gizli çalışan o büyük teknisyen grubundan kimseyi göremedim.
İşin en garibi ise son Van ve Edremitteki depremde devlet yöneticisi (başbakan yardımcısı Beşir Atalay) tv ekranlarında verdiği demeçte “ çok şükür hasarlı binalarda oturan vatandaşımız yoktu bu yüzden can kaybı olmadı buna seviniyoruz“diyordu.
Başbakan yardımcısının bu açıklamasının hemen ardından tv muhabiri Van da depremde hasarlı binaların alt katındaki dükkanların faaliyette olduğunu, insanların hasarlı binalara girip çıktığını duyuruyordu.
Bütün bunlar Van da yaşanırken ve Kocaeli Vana boşalmışken Kocaeli’ ye şöyle bir göz atalım.Devlet bütün birimleriyle Van da ki hasarlı binalara girilmemesi için tebliğler yayınlıyor.
Oysa aynı devlet kendi memurlarını hasarlı binalarda iskan ediyor.
Şimdi bir örnek vermek istiyorum, Karamürsel de 17Ağustos1999 depreminde hasar gören devlet hastanesi bir korku abidesi gibi gözleri oyulmuş hortlak misali 12 yıldır yıkımı beklemekte.
İşte Van da hasarlı binalara girilmesini ve kullanılmasını yasaklayan devlet ne yazık ki Karamürsel de bir ucube gibi olan eski devlet hastanesi içinde Kocaeli Büyükşehir Belediyesinin itfaiye ve İSU müdürlüğünün arızada çalışan elemanlarını da araç gereçleriyle bu binada görev yaptırıyor.
Şimdi sormak gerekmez mi? Karamürsel eski devlet hastanesinde yıkık hasarlı bina altında çalıştırılan itfaiye ve İSU arıza elemanları olası bir depremde bu binanın yıkıntıları altında kalıp canlarından olsalar bunun hesabını kim verecek?
Van da olduğu gibi Kocaeli de vali Karamürsel de kaymakam belediye başkanı var.
Depremden hasarlı binalarda devlet bu insanları göz göre göre ve devletin koyduğu yasak olmasına rağmen nasıl iskan eder ve görev yeri olarak kullandırır.
Biz başımıza bir kaza veya deprem faciası gelmeden önlem almayan bir milletiz. Vatandaş olarak kurallara pek uymayız.
Hadi vatandaş devletin koyduğu kurallara uymakta duyarsız ya devlet, kendi koyduğu kurallara niçin uymaz?
Vana gitmeye gerek yok Sayın Kocaeli valisinin lütfedip Karamürsel’e gelmesini ve Kocaeli Büyükşehir Belediyesi itfaiye bölümü ve İSU arıza servisi elemanlarının konuşlandıkları eski devlet hastanesinde kendilerini yerinde görmelerini bu kişilerin yaşam kaygıları hakkında karar vermesini bekliyorum.
Gördüğünüz gibi herhangi bir depremde ilk yıkılan binalar devletin yaptırdığı okul ya da hastaneler oluyor.
İşte aynı devlet ne yazık ki hasarlı binalar konusunda Van da olduğu gibi vatandaşa“kullanmayın” diyor ama işte örneğini verdiğim ve şuanda bile Karamürsel de 99 depreminden kalma hasarlı eski devlet hastanesinde kendi memurlarına devlet görevi yaptırıyor.
Yetkililerin Van da ki yaşananlardan haberleri vardır ama Karamürsel de 12 yıllık hasarlı binada görev yaptırılan memurlarından haberi yoktur diye hatırlatmak istedim.
Çünkü bu ülkede ruhsatsız, iskansız ve depremde hasar görmüş binaları vatandaş deyil DEVLET kullanıyor!

# DİĞER MAKALELERİ

Yazar Abdullah Karagöz - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR