Bireysel emeklilik ve şahıs sigorta primlerinde yasa dışı uygulama

MAKALEYİ DİNLE

Nisan 2014 tarihine kadar yapılan uygulamalarda, işverenler tarafından çalışanlar adına bireysel emeklilik ve şahıs sigorta primleri gider olarak dikkate alınıyordu. Bu durumda gelir vergisi 40/1-2 bentlerinde açık hükümler bulunmaktadır. Bu hükümlere göre, bu primlerin geri alınmamak koşuluyla Türkiye’de yerleşik sigorta şirketlerine ödenmiş olması şartları istenmektedir. Benzer paralel düzenlemeler ayni yasanın 63. Maddesinde yer almaktadır.

 

Ne verileri Maliye Bakanlığı 02.04.2014 tarihinde 725 sayılı bir özelge yayınladı. Bu özelge hükümlerine göre işverenler tarafından ödenen şahıs sigorta primlerinin doğrudan gider olarak değerlendirilemeyeceği bu ödemelerinde bir ücret olduğunu belirtmiştir.

 

Ödenen bu primlerin ücret olarak değerlendirilmesi durumunda prim tutarları üzerinde de gelir vergisi stopajının yapılması gerekecektir. Adına şahıs sigorta primi ödenen çalışanın ücret tutarı yüksek olup % 27 veya % 35 oranında stopaj yapılıyorsa ödenen primde ücret olduğu için aynı oranda stopaja tabi olacaktır. İşveren işçileri adına yaptırdığı şahıs sigorta primlerini gider yazarak % 20 kurumlar vergisinden yararlanmak isterken % 35’e varan oranlarda stopaj yapmak durumunda kalacaktır.

 

Yukarıda belirtildiği üzere maliye bakanlığının yayınladığı bu özelge gelir vergisinin 40. Maddesinde belirtilen hükümlerle çelişmektedir. Ne var ki 2010 yılında yayınlanan bir yasa ile özelgeler artık ÖZEL olmaktan çıkarılmıştır. Vergi inceleme elemanları bu özelge hükümlerine uymak zorundadır. Bu nedenle de özelgeler genel hale gelmektedir. Herhangi bir vergi incelemesinde işverenlerin karşısına ciddi bir sorun olarak çıkması muhtemeldir.

 

Bu özelge sonrası önemli bir kargaşa yaşanacağı ve uyuşmazlıklar nedeniyle davalar açılacağı kaçınılmaz görünmektedir. Zira özelgeler yasalarına aykırı olamaz ve yasaların önüne geçemez.

 

Yukarıda da belirtildiği üzere konuya ilişkin gelir vergisi 40, 63 maddeleri çok açık işverenler tarafından çalışanlar adına ödenen sigorta primleri sigorta şirketinin Türkiye de olması ve ödenen primlerin geri alınmaması koşuluyla direk olarak gider yazılabilmektedir.

 

Gereksiz uyuşmazlıklar yaratılmaması için anılan özelgenin Bakanlıkça düzeltilmesi gerektiği kanaatindeyiz.

# DİĞER MAKALELERİ

Yazar Fikret Gökmen - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR