CHP’li Değer’e göre Ali Haydar Bulut, yargı kararını takmıyor!

MAKALEYİ DİNLE

Derince Belediyesi’nin şubat ayı toplantısı geçtiğimiz hafta yapıldı…

CHP Derince Belediye Meclis üyesi ve CHP Derince İlçe Başkanı Nihat Değer önceki gün Derince Belediye Meclisi’nde yaşananlarla ilgili bir açıklama yaptı…

Nihat Değer’in açıklamalarını birlikte okuyalım;

***

Meclis gündeminde iki konu vardı.

1-Emlak ve İstimlak Müdürlüğünün 22/02/2016 tarih 247 sayılı Tahsis konulu yazısı.

2-Emlak ve İstimlak Müdürlüğünün 22/02/2016 tarih 248 sayılı devir ve Takas konulu yazısı.

Gündeme ilave edilmesi maksadıyla Limanla ilgili yazılı önerge verdik.

***

a-Derince Limanı özelleştirilmesi ve sonrasındaki 1000 metreden fazla Doğu – Batı istikametinde ve Güneye doğru 180 metrelik bir alanın takriben 450.000 metreküplük bir dolgu yapılması, bu işlem için ÇED Raporu gerekip gerekmediği.

b-Liman dolgusu esnasında ve sonrasında oluşacak TIR trafiği, TIR otopark ihtiyacı, çevre kirliliği, soluduğumuz havada artacak olan CO. Oranlarının ne kadar artacağı, insan ve doğadaki canlıları nasıl etkileyeceği, bunların bertaraf yöntemleri ile deniz tabanı ve sathındaki deniz hareketlerinin nasıl etkileyeceği ve ekolojik dengenin bozulup bozulmayacağı ile ilgili bir soru önergesi verilmiştir. Anılan soru önergesi okunduktan sonra Belediye Başkanınca soruya yazılı cevap verileceği belirtilmiştir.

***

Sonrasında Meclis gündeminin birinci maddesinin görüşmelerine geçilmiştir. Kocaeli Büyükşehir Belediyesi tarafından Deniz Mahalle Muhtarlığının bulunduğu binanın, Derince’deki KOMEK Kurslarının ve Bilgievinin bulunduğu mahallerinin boşaltılarak Derince Belediyesi tarafından kiralanacak bir yere taşınması neticesinde, bu mekanların Kamu Kurum ve Kuruluşlarına (Gümrük Müdürlüğüne) bedelli veya bedelsiz olarak tahsis edilmesi maksadıyla Belediye Başkanına ve Encümenine yetki verilmesi istenmektedir. Bu konunun ilçemize katkı sağlayacağı değerlendirmesi yapılarak kabul oyu verilmiş olup oy birliği ile yetki verilmiştir.

***

Daha sonra ikinci gündem maddesi olan, İmar planında ilkokul alanı olarak görülen Derince Belediyesi’ne ait olan 3155 ada 1 No.lu parseldeki 3152 metre kare hisse okul yapılmak amacı ile 25 yıllığına Milli Eğitim Bakanlığına 2013 yılında tahsis edilmiştir. Bu alan üzerine Hamit Özdağ İmam Hatip Ortaokulu yapılmış olup, eğitimine devam etmektedir. Bu alanın Maliye hazinesine ait 4727 Ada 2 Nolu parseldeki 3367 metre kare yüzölçümlü parsel ile asli görev ve hizmetlerde kullanılmak üzere bedelli veya bedelsiz olarak takas, tahsis, alım, satım yapılabilmesi maksadıyla Belediye Başkanına ve Encümenine yetki verilmesi istenmektedir. Bu konunun da ilçemize katkı sağlayacağı değerlendirmesi yapılarak kabul oyu verilmiş olup oy birliği ile yetki verilmiştir.

 

Gündem dışı olarak sözlü sorular sormaya devam ettik.

Komşu İlçe Körfez’e yapılması (ilçemiz sınırlarına kadar geniş bir alanı kaplayan) planlandığı kamuoyuna ve basına yansıyan Çöp Fabrikasının yeri ve anılan konu ile ilgili yurt dışına yaptıkları inceleme gezisi izlenimleri hakkında bilgi istendi. Avrupa’nın bu sorunu 20 yıl önce çözdüğünü, şehir merkezlerinde çöp yakma tesislerinin olduğunu söyledi. Çöp depolama alanının yerinin halen belli olmadığını, için düşüncesini söylemek için erken olduğunu belirtti. Yeri belli olduğunda tavrını belirteceğini söyledi. İlçemiz sınırında yapılması düşünülen çöp fabrikası ile ilgili Belediye Başkanının daha önce basına açıklaması olduğunu hatırlattık ve önceki açıklamasında çöp fabrikası yapılacak yere Çenesuyu’nun ve su havzalarının yakın bulunduğu ile ilgili basına açıklama yaptığı hatırlatıldı. Başkan da yerin daha netleşmediğini çalışmaların devam ettiğini önümüzdeki günlerde de görüşünü açıklayacağını söyledi.

***

Yavuz Sultan Mahallesi’nde İmar Planında çocuk parkı iken inşaatına başlanarak itirazlar üzerine sonradan imar planı değişikliğine gidilen Yüzme Havuzu ile ilgili Üst Mahkemeye yapılan Yürütmenin Durdurulmasına itirazın reddedilmesi ile ilgili tavrı ve inşaatı durdurup durdurmayacağı, Belediye Başkanı Ali Haydar Bulut’a soruldu. Yüzme havuzuna bir kişinin yaptığı itirazı kabul etmediğini, yüzme havuzunun yapılmasında kamu yararı olduğunu, Mahkeme kararına uymayacağını ve inşaatın devam edeceğini belirtti.

***

Biz CHP olarak kamu yararına olan her yatırımın yanındayız.  Elbette yargı kararına da saygı duymak gerekiyor. Cumhurbaşkanı,  AYM’ nin Can Dündar ve Erdem Gül ile ilgili talihsiz açıklamasına tam da denk düşen bir yargı kararını hiçe sayan bir anlayış da Derince Belediye Başkanı’ndan geldi.

***

Yelkent Zirve Evleri önündeki imar planında otopark olan Belediyemize ait olan parseli duvar/çiletli tel ile çevirerek site bahçesi olarak kullandığı belirtilmiştir. Daha önceki toplantılarda aynı konu gündeme gelmiş olup Belediye Başkanınca site sınırına tel çekileceği belirtilmiş ise de herhangi bir işlem yapılmamıştır. Cevaben bu durumun Yavuz Sultan Mahallesi’nde birçok sitede aynı olduğu bu bölümleri de site sakinlerinin kullandığı belirtilerek, bu duruma yol yapımı esnasında bir ihtiyaç olmadığı taktirde müdahale edilmeyeceği söylenmiştir.

***

Çenedağ Mahalle sakinlerinin mahallede pazar kurulması için topladıkları imzaları Derince Belediyesi’ne vermişler, ne düşünüyorsunuz diye sorduk.  Kendisine ulaşmadığını ve değerlendireceklerini söylediler

***

Bugüne kadar olduğu gibi bundan sonrada doğruların ve halkın sorunlarının çözümünün yanında olacağımızı, yanlışların yanında olmayacağımızı bunları da kamuoyu ile paylaşacağımızı belirtir saygılar sunarım”

***

CHP’li Nihat Değer’in Derince Belediyesi Meclis Toplantısıyla ilgili görüşleri böyle…

Değer’in açıklamalarına bakılırsa, çöp fabrikası konusunda Avrupa giden Ali Haydar Bulut’un, çöp fabrikasının yapımına çok fazla itiraz etmeyecek.

***

60 Evler’de yapılan yüzme havuzuyla ilgili Kocaeli İdari Mahkemesi Yürütmeyi Durdurma kararı verdi… Ama inşaat devam ediyor. Değer’in açıklamalarına göre bu konu Derince Belediye Başkanı Ali Haydar Bulut’a sorulmuş ve Bulut da “Yüzme havuzuna bir kişinin yaptığı itirazı kabul etmediğini, yüzme havuzunun yapılmasında kamu yararı olduğunu, Mahkeme kararına uymayacağını ve inşaatın devam edeceğini belirtmiş.

***

CHP Derince İlçe Örgütü, ilk kez Derince Belediyesi Meclisi’nde yaşananları kamuoyuyla paylaştı. Güzel bir çalışma. Bu çalışmanın diğer Meclis toplantılarında da devam etmesini temenni ediyoruz. Zira CHP’nin bu açıklamaları sayesinde Derince Belediyesi’nde olup bitenleri öğrenme imkanına sahip oluyoruz… 

Derince Belediye Başkanı Ali Haydar Bulut, CHP’li Nihat Değer’in açıklamalarına bir itirazı varsa, Bulut’un söyleyeceklerini de bu köşeden değerlendiririm.

 

Yenikent’te kadınlar, iki ayrı şenlik düzenliyor

8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü yaklaşırken, Derince’de bir etkinlik gerçekleştirilecek.  Yenikent’te Ekmek ve Gül Kadın Dayanışma Derneği’nin çağrısıyla kadınlar bugün saat 13.00’da Yenikent Muhtarlık yanında toplanarak şenlik düzenleyecek.

11 Mart Cuma günü ise yine Ekmek ve Gül Kadın Dayanışma Derneği, Yenikent’te Efor Düğün Salonu’nda saat 18.00'da bir 8 Mart Halk Şenliği yapacak. Dernek yönetimi, iki etkinliğe de bütün vatandaşları bekliyor.

 

Odabaş ve Taştekin Güneydoğu’yu konuştu

MARSİAD Başkanı Bahri Odabaş, HÜDAPAR Kocaeli İl Başkanı Davut Taştekini ziyaret ederek Güneydoğuda yaşanan problemlerle ilgili bilgi alışverişinde bulundu. Odabaş, ziyarette her gün gelen şehit cenazelerinin ve Güneydoğu’da yaşanan sıkıntıların tüm ülkeyi olumsuz etkilediğini, problemlerin bedelini tüm ülke halkının canlarıyla ve mallarıyla ödediklerini, sivil toplum kuruluşları olarak konuya müdahil olmak zorunda kaldıklarını ifade etti.  Taştekin de aynı duyguları paylaştıklarını, Çözüm sürecinde sadece PKK’nın muhatap alınmasının yanlış olduğunu, kamyonlarla silahlar dağıtılırken o zaman siyasi iktidarı çok uyardıklarını söyledi. Şu bir gerçek ki; Türkiye’nin Güneydoğusu kaynayan bir kazan gibi… Bu sorunu çözecek de mevcut hükümettir.

# DİĞER MAKALELERİ

Yazar Mesut Akbulut - Mesaj Gönder


kutuyu işaretleyip tamama basın

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR