Sporun lokomotifi

MAKALEYİ DİNLE

Spor insan hayatının temel ihtiyacıdır. Yediklerimizin vücuda yararlı hale gelmesi spor ile gerçekleşir. Spor yapılmadığı takdirde besinler vücutta yağ olarak birikir, bu da sıhhat bozukluğu ve rahatsızlıklara zemin hazırlar. Sporun bilinçli yapılması gerekir. Gelişi güzel yapılmaya çalışılan spor da fayda yerine zarar verecektir. Bir bilen nezaretinde yapılacak spor tercih edilmelidir.

Sağlık için spor yanı sıra amatör veya profesyonel spor çalışmaları elbette bir antrenör nezaretinde yapılır. Antrenör takımın yönlendiricisidir. Başarı veya başarısızlık sporcudan çok antrenöre bağlanır. Antrenör ekibinin başarılı olması için özveri ile çalışır. Özverili çalışmalardan sporcu ve idarecileri farkında dahi olamazlar. Sporcu şampiyon olur tebrik ve ödül sporcunundur. Sporcu başarısız olduğunda sporcuyu müsabakaya hazırlayamamış diye suç yine antrenörde aranır. Şampiyon sporcuyu kim yetiştirmiştir? Sporcunun başarısı antrenörün çalıştırması ile kaimdir. Hangi Şampiyon sporcumuzun hocasının ismi bilinir,anılır. İşte  taltif beklemeyen gizli kahramanlar bunlardır.

Antrenörün elbette tek başına sporcuyu yetiştirmesi mümkün değildir.  Kulübü başarının gelmesi için yardımcı olacaktır. Hakem antrenör diyaloğu çok önemlidir. Sporcunun müsabakalara hazırlanmasında hazırlık maçları çok önem kazanır.  Hakemler de sporcunun ileride yapacağı müsabakalara yetişmesi içinyardımcı faktörlerden biridir.Sporda Sporcu-Antrenör-Hakem uyumu çok önemlidir. Bu üçgen kuvvetli bir bağla kurulduğundabaşarı gelecektir. Bu bağın kurulması  anlayış, olgunluk ve özverisi ile mümkün olacaktır. Müsabakada sporcunun başarısızlığını hakemde aramak yerine ;kaybedilen maçın nedeninin giderilmesi doğru olacaktır. Bu iş de antrenörün görevi içinde yer alır. Her şey antrenörle başlar antrenörle biter. Antrenör lokomatiftir. Çeker götürür durursa… Sporcu hele küçük yaşlardakiler müsabakada kazanır da, kayıp eder de. Kaybettiğine noksanlıklarını tamamlaması gerektiğini sporcusundan ziyade antrenörü bilir. Kazandığında da rehavete düşmemesi için daha çok çalıştırmak yine antrenörün görevidir. Kaybeden sporcuya ‘ hakem yanlış karar verdi’ demek yerine , hatasını söyleyerek aynı hatayı bir daha yapmasını önlemek doğru olacaktır. Aksi halde sporcu her başarısızlığında hakemi suçlayacaktır. Antrenör Lider, Baba, Anne, Doktor, Arkadaş her şeydir. Her başarılı sporcu antrenör olamaz. Antrenörlük ayrı bir meziyettir.

# DİĞER MAKALELERİ

Yazar Ziya Ürük - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR