Karaosmanoğlu ne demek istedi?

MAKALEYİ DİNLE


Bugüne kadar her şey İbrahim Karaosmanoğlu için güllük gülistanlıktı. AK Parti’nin gücünü arkasına almış ve kendi iradesinin de etkisi ile Büyükşehir Belediye Başkanlığı’nı iki kez kazanmıştı.
Üstelik bu başarılarından birini Sefa Sirmen gibi bir faktöre rağmen elde etmişti…
Her ne kadar isim olarak etkili olsa da, AK Parti çatısı altında olmadan böylesine bir başarıya imza atması Karaosmanoğlu için neredeyse imkansızdı. Öyle ya da böyle, İbrahim Karaosmanoğlu, bana göre Başbakan Erdoğan’ın başlığı altında siyaset yapmanın huzuru içindeydi 2004 ve 2009 süreçlerinde…
Ancak aynı Karaosmanoğlu’nun belli ki şu sıra aklı biraz karışık. Geçtiğimiz günlerde partisinin Gölcük’te düzenlediği bir programa katılan Başkan, ilginç bazı cümleler kullanmış. Yaklaşan yerel seçimlerle ilgili olarak yüzde 45’lik bir oy oranına işaret etmiş. Tabi bu çok ilginç geldi bana. Anladığımız kadarıyla sayın başkanda ciddi bir oy kaygısı peydah olmuş son dönemde.
Anlaşılan kendisi 17 Aralık’taki operasyonun etkisinde kalmış. Öyle ya, Başbakan’ı yüzde 50’nin üzerine çıkmanın derdine düşmüşken, İzmit’teki rakipleri Sefa Sirmen yüzde 60’ı hedeflemişken, Karaosmanoğlu, neden bu kadar gerçekçi davransın…
Gerçekçi diyorum, belli ki son yaşanan hadiseler Başkan’ı biraz olsun olumsuzluğa itmiş gibi. Bundan önceki seçimlere bakacak olursak, yüzde 45 hedefi, Kocaeli teşkilatları için yeterli olmaz. Bunu duyan insanların aklına gelecek olan ilk fikir, ‘Demek ki 17 Aralık’tan sonra AK Parti’nin oyunda ciddi denilebilecek oranda düşüş var’ şeklinde olacaktır.
Başkan’ın bu hedefi, bana göre partinin ilimizde yüzde 40 seviyesinde olduğunu da göstermektedir. Zaten kendisi de daha önce yaptığı birkaç konuşmasında, ‘Oyumuzu yüzde 40’ın altına indirmek istiyorlar’ diyerek meseleye farklı bir bakış açısı getirmişti.
Kısacası endişe verici bir durumun olduğu kabul edilmeli. Ancak AK Parti için bu meseleden kurtuluşun yolu belli aslında. Yerel seçim biraz da insan endeksli bir olay. Yani adayınız çok önemli. Adam akıllı, milletin sıcak bakacağı, güvenilir, özellikle de yıpranmamış bir isim bulur, vaatlerinizi de akla mantığa uygun olanlarından seçerseniz, bu durum oy anlamında sandığa yansır.
Ama yok hatada ısrar eder, yıpranmışlıklarla yola devam etmek isterseniz, bir yerden sonra hem millet, hem de yargı AK Parti’ye mutlaka dur diyecektir. Çünkü ipin ucu artık kaçmak üzeredir…
Başbakan’a da biraz olsun yardım edin. Nitekim o da bir insan. Ne kadar büyük lider olursa olsun sizi bir noktaya kadar omzunda taşıyabilir.
Ona da yazık ama değil mi…

# DİĞER MAKALELERİ

Yazar Mehmet Özmen - Mesaj GönderYorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR