Ramazanda sabır ve hoşgörü şarttır

MAKALEYİ DİNLE

İslam aleminde Ramazan ayı 11 ayın sultanı olarak adlandırılır. İnsanlar özlem dolu arzularla bu ayı beklerler. Bu ayda yardımlaşma, dayanışma, anma, anılma herkesin beklediği bir şeydir.
Ramazan ayının bu yıl çok sıcak geçmesi, 16 saat gibi uzun zamana yayılması ister istemez insanların bu duruma adapte olmasını zayıflatıyor. Buna rağmen karşılaştığımız insanların bu durumdan şikâyetçi olmadığını görüyoruz. Ramazan ayının özelliklerinden birisi sabırlı olmaktır. Ama ne yazık ki iftara yakın zamanda bazı kural tanımayan, sabır nedir diye bilmeyen kişiler trafiği allak bullak etmektedirler.
Kavşakta kırmızı ışıkta geçenler, ister istemez sürücülere korkulu anlar yaşatıp, kazaya sebebiyet veriyorlar. Zaten ülkemizde trafik kazaları nedeni ile her gün yollar kan gölüne bürünüyor. Maddi kayıplar yanında ölümler ve sakat kalmalar nerede ise rutin hale geldi. Türkiye’de bu bakımdan sakatlar ordusu oluştu diyebiliriz. Ani dalgınlık, yorgunluk, uykusuzluk ve tedbirsizlik telafisi mümkün olmayan sonuçlara götürüyor. Ne yazık ki bir türlü ders almıyoruz. Hiç olmasa bu mübarek ayda bu acıları yaşamayalım ve yaşatmayalım diyoruz. Bir iki dakika gecikme ile kaybedilecek büyük bir şey yoktur. Ama acele gidenin ecele gittiğini hepimiz biliyoruz. Geç geldi desinler geçmiş, olsun demesinler düşüncesi ile kazasız, belasız sabır dolu bir Ramazan ayı geçirilmesini diliyorum.

Emekli evleri
İzmit Belediyesi’nin başlattığı halk arasında ise çok olumlu karşılanan emekli evleri gittikçe çoğalmaktadır. Konuştuğumuz birçok kişi bu durumu sevinçle karşılamaktadır. Emekli evlerinde her türlü ihtiyaç düşünülmüştür diyorlar. Gazete ve kitap okumak, bilgisayar kullanmak, internetten yararlanmak, oyun oynamak gibi birçok aktiviteye sahip bu yerde boş zamanlarını değerlendirmekte sıkıntı çekmediklerini söylüyorlar. Burada birçok insanla tanışma imkanlarını bulduklarını, yaşlıların ve özürlülerin rahatlıkla girip çıkabileceği şekilde düzenleme yapıldığını söylüyorlar. Bu tip emekli evlerinin değişik semtlerde de yapılarak, çoğaltılmasını talep ediyorlar. Birbirleri ile fikir alışverişinde bulunan insanlar arasında dayanışma ve kaynaşmanın çok önemli olduğunu belirterek İzmit Belediye Başkanı Sayın Dr. Nevzat Doğan’a içten teşekkür etmekteler.

Her devirde at koşturanlar
Günümüz dünyasında bazı adamları tanımakta ve hayretle izlemekteyiz. Hangi parti başa geçerse onun borazanlığını yapıyorlar. O partinin genel başkanını methede ede yere göğe sığdıramıyorlar. O partinin seçim kaybetmesi sonucunda hangi parti iktidara gelirse bu sefer bu partinin niteliklerini, hizmetlerini ve başarısını öve öve göklere çıkarıyorlar. Geçmiş dönemlerde yaşadığımız ihtilaller de sözleri, kalemleri, konuşmaları ile ihtilal liderinin ve askerlerin şakşakçılığını yapanlar, bu dönemde 180 derece değişerek askerlere hakaret düzeyinde eleştiriler getirerek eski dönemi yerden yere vurmaktalar.
Askerlerin tutuklanmasını göbek atarak, zil takıp oynayarak alkışlıyorlar. Bu kadar çarpık, akıldışı değerlendirmeler sağlıklı aklın yolu olamaz. Bunlar yağmur nereye yağıyorsa tarlayı oraya taşıyorlar. Bu tip insanlar kendilerini aydın görmekteler. Kendilerini toplum mühendisi de kabul ediyorlar. Böyle aydınlık, böyle toplum mühendisliği olmaz olsun. Bunların adına densizlik, yağcılık, çıkarcılık, döneklikten başka bir kelime yakışmıyor. Tarihin kokmuş çöplüğü kraldan çok kralcı olan bu tiplerle doludur. Bu tipler çocuklarına, topluma ve tarihe karşı nasıl hesap verecekler diye düşünüyorum.

# DİĞER MAKALELERİ

Yazar Bilal Dündar - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR