Terör, savaş ve sömürü düzeninde: İnsan hakları…

MAKALEYİ DİNLE

İnsanın insana, ya da; siyasal egemenlerin halka yönelik zulmü, insanlık tarihi boyunca yaşanmış.

Kölelik; uzunca bir dönemin en beleş üretim kaynağı olmuş!

Sonra, ilk büyük devrim, “Tarım Devrimi” ile toprağı işlemiş insan. “Ürün fazlasına” ve “toprağa” el koymuş uyanık birileri.

Toprağa ve ürüne sahip olanlar, karın tokluğuna toprakta çalışanların emeğini, yaşam hakkını ve hatta ırzını çalmış! Feodal Efendi, kadın kölesi evlenirken “ilk gece hakkını” kullanmış!

Ardından,  “Sanayi devrimi” ile yeni bir dönem, yeni efendiler ortaya çıkmış! Fabrikalara sahip olanlar, “köle” yerine emeğini sömürdüğü işçileri 15-16 saat çalıştırmış.  Kimileri hastalanmış, kimileri sakat kalmış, kimileri ölmüş!

Zamanla “HAK BİLİNCİ” oluşmaya başlamış. Bu bilince ilk ulaşanlar çok ağır bedeller ödemişler! İnsanlık dışı işkencelerden geçirilmiş, vahşice katledilmişler. Sonra, ilk kez ABD’de “8 saatlik çalışma hakkı” kabul edilmiş. Emeği ile yaşamaya çalışanların sendikal ve siyasal örgütlenmeleri başlamış.

Ama bu yiğit insanların pek çoğu “faili meçhul cinayetler” ya da “emperyalist savaşlarda” yaşamlarını yitirmişler.

Bakmışlar ki; savaşlarda yoksullar ölüyor, kazanan ve daha çok zenginleşen ise “egemen güçler” oluyor! “Niye biz ölüyoruz?” diye sormaya başlamışlar! Savaşların “vatan-millet ve din” adına değil, egemenler arası “güç kavgası” olduğunu öğrenmişler!

Egemen güç, yeni düşmanlar ve yeni silahlar bulmuş! “Etnik köken-mezhep düşmanlıkları” yaratılmış, “TERÖR” yeni bir silah olarak ortaya çıkarılmış!

Ama, terör-savaş ve sınıf kavgaları egemen güce de zarar vermeye başlayınca, “İnsan Hakları” kavramı ortaya çıkarılmış!

1948 yılı 10 Aralık günü Birleşmiş Milletler (BM) “İnsan Hakları Evrensel Bildirgesi” kabul edilmiş. Bu haklar, BM’e üye ülkelerin onayladıkları “asgari haklar” olarak düşünülmüş.

Nedir bu haklar?

Yaşama, Kişi Güvenliği, Masuniyet hakları, İşkence yasağı, tarafsız mahkemede yargılanma hakkı, düşünce ve düşüncelerini açıklama, örgütlenme, haberleşme, toplantı-dernek kurma, kamu hizmetlerinden yararlanma, çalışma-sendika kurma, sosyal güvenlik, iş güvenliği, eşit ile eşit ücret, kendi kültürünü yaşama hakları ve diğerleri…

Ama, egemen güçleri doyurmak ve insaf çizgisinde tutmak mümkün olmamış! Terör, savaşlar ve emek sömürüsü sürmüş!

Bugün, ülkemizde ve dünyada, terör ve savaşlar sürerken; “yaşama hakkı” korunuyor mu dersiniz? Ankara’nın göbeğinde, Suruç’ta, “barış” istediği için katledilen insanların “yaşama hakkına” kimler el koydu!?

KUMPAS DAVALARINDA, sahte belgeler ve yalancı tanıklarla, Türk Ordusu’nun onurlu subaylarının, aydınların, gazetecilerin, düşündüğünü özgürce dile getirenlerin özgürlükleri, aile birlikleri ve yaşam hakları ile kimler oynadı?

“Biz, gerektiğinde teröriste bile sağlık hizmeti veririz” derken, Gezi Parkı eyleminde su ve gazla püskürtülen gençlere sağlık hizmeti veren doktorlara kimler kelepçe vurdu?

Medya sektörünü “yandaşlar” ve “muhalifler” diye ayırıp, “muhalif” gördüğü gazetecilere baskı, işinden kovulma, tutuklama gibi zorbalıkları kimler yaptı?

Kamu Personeli Seçme Sınavı’nda “sınav skandalları” ile yandaşları işe alma, ötekileri aç bırakma haksızlığını yaparak kimler “kul hakkı” yedi!?

Herkesi “dinleyerek”, özel yaşama ve düşüncelerini özgürce ifade etme hakkına kimler tecavüz etti?

“Yandaş” olmayı içine sindiremeyen şirketlere “Maliye Ordusu ile taciz seferlerini” kimler yaptı?

Sendikalı oldukları için işten atılan emekçilerin haklarını savunmak ve Anayasa suçu işleyen işverene en azından uyarıda bulunma görevini kimler yapmadı?

Yazı hayli uzadı.

Lütfen sizler de düşünün; bu ülkede ve dünyada İNSAN HAKLARI korunuyor mu?

# DİĞER MAKALELERİ

Yazar Mustafa Küpçü - Mesaj GönderYorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR