Torba Yasa ile ilgili sorular ve yanıtları

MAKALEYİ DİNLE

Aylardır konuşulan torba mı çuval mı olduğu belirsiz olan yasa 25.02.2011 tarihinde Cumhurbaşkanı tarafından onaylandı. Sanırım Şubat ayı içinde resmi gazetede yayımlanarak yürürlüğe girecek. Bu yasaya ilişkin olarak değişik uzman kuruluşlar tarafından soru ve yanıtlara dayalı açıklamalar yayınlanmaktadır. Başaran Nas Yeminli Mali Müşavirlik A.Ş. de konuya yönelik soru ve yanıtları kamuoyu ile paylaşmıştır. Bu hafta bu yayından yararlanarak altı soruda yasanın getirdiklerini paylaşmak istiyoruz.

1. Kanun kapsamında hangi kesinleşmiş vergi borçları yeniden yapılandırılabilir?
Kanun’un 2. maddesinde kesinleşmiş kamu alacaklarının yapılandırılmasına ilişkin düzenleme yapılmıştır.
Söz konusu düzenlemeyle yeniden yapılandırma kapsamına alınan vergi borçları şunlardır:

- Vergi Usul Kanunu kapsamına giren vergiler, vergi cezaları, gecikme faizleri ve gecikme zamları

- Gümrük vergileri, idari para cezaları ve fer’ileri

- Bir vergi aslına bağlı olmaksızın kesilmiş olan vergi cezaları ile iştirak, teşvik ve yardım fiilleri nedeniyle kesilen vergi cezaları

- Belediyelerin vergi, vergi cezası, gecikme faizi ve gecikme zammı alacakları

2. Yeniden yapılandırmadan yararlanma prosedürü nasıldır?
Kesinleşmiş borçlar için yeniden yapılandırma olanağından yararlanmak için, Kanun’un yayımı tarihini izleyen ikinci ayın sonuna kadar yazılı olarak başvurmak gerekir.
Buna göre Kanun’un Şubat 2011’de yayımlandığına göre, 2011 Nisan sonuna kadar başvurular yapılabilecektir.
Düzenlemeden yararlanacaklar için Gelir İdaresinin hazırladığı örnek başvuru formları kullanılacaktır.

3. Yeniden hesaplanan borç tutarı ne zaman ve nasıl ödenecektir?
Yeniden hesaplanan kesinleşmiş vergi borçlarının bir defada veya taksitle ödenmesi konusunda borçluların tercih olanağı bulunmaktadır. Tercihini taksitler halinde ödemek yönünde kullananlara 36 aya kadar vade tanınabilmektedir.

4. Taksitlerin zamanında ödenmemesinin sonucu nedir?
Kesinleşmiş borçlarını yeniden yapılandırarak taksitle ödemek isteyenlerin, taksitlerini zamanında ödemeleri gerekmektedir.

Bir takvim yılında iki veya daha az taksitin süresinde ödenmemesi veya eksik ödenmesi halinde, Kanun hükümlerinden yararlanılmaya devam edilebilmektedir. Ancak bu durumda, ödenmeyen veya eksik ödenen taksit tutarlarının son taksiti izleyen ayın sonuna kadar, gecikilen her ay ve kesri için gecikme zammı oranında hesaplanacak geç ödeme zammı ile birlikte ödenmesi gerekmektedir.

Bir takvim yılında ikiden fazla taksitin süresinde ödenmemesi veya eksik ödenmesi halinde Kanun hükümlerinden yararlanma hakkı tamamen kaybedilmektedir.
Kanun hükümlerinden yararlanma hakkının kaybedilmesi durumu açık olmamakla birlikte, alacağın yeniden yapılandırılması hakkının baştan itibaren kaybedileceği ve yapılandırma hiç yapılmamış gibi kamu alacağının takip edilebileceği düşünülmektedir.

5. Yeniden yapılandırmadan yararlananların cari dönem vergilerinin ödemesini aksatmalarının hukuki bir sonucu var mıdır?
Kesinleşmiş borçlarını yeniden yapılandırarak taksitle ödemek isteyenlerin, taksit ödeme süresi içinde, aşağıda sayılan vergi türleri itibariyle, cari dönem vergilerini de zamanında ödemeleri gerekmektedir.
- Yıllık gelir vergisi
- Yıllık kurumlar vergileri
- Gelir (stopaj) vergisi
- Kurumlar (stopaj) vergisi
- Katma değer vergisi ve
- Özel tüketim vergisi

Bu vergilerin çok zor durum olmaksızın her bir vergi türü itibariyle bir takvim yılında ikiden fazla vadesinde ödememesi ya da eksik ödenmesi halinde, yapılandırılan borçlara ilişkin kalan taksitlerin ödeme hakları kaybedilmektedir.

Kanun’da çok zor durum hali tanımlanmamıştır. Uygulamanın 6183 sayılı Kanun’un 48. maddesinde yer alan tecille ilgili düzenlemede olduğu şekilde yapılacağı düşünülmektedir.
Kanun’da yer alan, kalan taksitlerin ödeme haklarının kaybedileceğine ilişkin hüküm açık olmamakla birlikte, belirtilen koşulun gerçekleşmemesi durumunda, ödenmeyen taksitlerin muaccel hale geleceği ve kalan borç için gecikme faizi hesaplanacağı düşünülmektedir.

6. Yapılandırma kapsamında taksitlendirilen borçlar, vergi borcu yoktur yazısı alınmasına engel midir?
Borçları Kanun kapsamında taksitlendirilen mükellefler tarafından, vergi borçlarının olup olmadığına dair yazı istenilmesi halinde taksitlendirme ihlal edilmediği sürece vergi dairelerince, vadesi geçmiş borcun bulunmadığına dair yazı verilecektir.

# DİĞER MAKALELERİ

Yazar Fikret Gökmen - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR