Cumhuriyetimizin kuruluşunun 90’ncı yıldönümü ve bitmek tükenmek bilmeye

MAKALEYİ DİNLE


*********
Bugün “hainlikleri anlatmayı” sonlandırıyorum.
Geçmiş hainlikleri kendimce toparlayıp anlatmaya çalıştım.
“Tamamını anlattım” iddiasında değilim.
Bilmediklerim, gözümden kaçanlar olmuştur.
Orakla biçsen bu coğrafyanın hainleri bitmediğine göre, hainlikleri ve hainleri yeri ve zamanı gelince anlatmaya devam edeceğim.
Sizlerden de yardım bekliyorum, bildiğiniz, gördüğünüz, duyduğunuz, tespit ettiğiniz hain ve hainlikleri bana bildirin!
********
Ne demişler?
İğneyi başkasına, çuvaldızı kendine!
Her meslek grubunun “haini” olur da, “gazetecinin haini” olmaz mı?
Toplum kirliyse, iklim şartları hain yetişmesine uygunsa, meslek ayrımı olmadan pıtrak gibi hain yetişir.
İşte hainlikler yazı dizisinin son günü sizlere, bizim mesleğin hainlerinden örnekler vereceğim.
Önce o hainleri bir tanıyın, sonra söyleyecek birkaç sözüm daha var.
*"İngilizleri bekliyoruz. Türkler kendi güçleriyle adam olmaz. İngilizler elimizden tutarak bizi kurtaracak." (Refi Cevat (Ulunay), 21 Nisan 1919, Alemdar)
*"Bizde memleketi yönetecek yeteri kadar adam yok. Milletler Cemiyeti'nin keyfiliği altında geçici bir Amerikan velayeti tayin olunmalıdır. Amerika kabul etmezse İngiltere'ye veya başka bir memlekete manda teklif edilmelidir. (Rauf Ahmet, 4 Haziran 1919, İstiklal)
*"Anadolu Türk'ü, Anadolu'da Türklük namına yapıldığını bildiğimiz hareketlere külliyen ilgisizdir. Ne kadar bön, saf olursa olsun, akıl ve fikre sahiptir. O dalaverelerin gerçeğini çabuk keşfeder." (Ali Kemal, 18 Ağustos 1919, Peyam)
*"Amerika değil İngiltere; İngiltere bizim elimizden tutmalı. 'Bağımsızlık' diye bağıranlar kötü niyetlidir." (Refi Cevat, 31 Ağustos 1919, Alemdar)
*"Bizi ecnebilere yardakçılık, millete ihanetle suçluyorlar. Yabancıların yardakçıya ihtiyaçları yok; millete ihanet edenler Anadolu'yu baştan aşağıya vuranlar, Anadolu'yu soyup soğana döndürenleri alkışlayanlar mı, yoksa hiç tehditten korkmayarak Allah hesabına bu gerçekleri mertçe söyleyenler midir?"
(Ali Kemal, 15 Kasım 1919, Peyam)
*"İttihat ve Terakki milli birliği istismar ediyor. Mesela İzmir işgali karşısında kemal-i sükûn ve itidal ile davranmak lazımdı, kargaşalığa boğdular." (Ali Kemal, 19 Kasım 1919, Peyam)
*"Hâlâ kırmakla, dökmekle, vurmakla bu devleti kurtarabileceğini sanan yontulmamış kafalar var. Bu zırt topuzların kafasına hakikati sokmak mümkün değil." (Ali Kemal, 14 Aralık 1919, Peyam)
*"Ankaralı hoppaların derdiyle yine fırsatı kaçırdık; bu idrakte, bu irfanda, bu kıratta adamlar bir hükümeti değil, ufak bir aşireti bile idare edemezler." (Ali Kemal, 13 Şubat 1920, Peyam-ı Sabah)
*"Azimli bir hükümet temiz bir elle Kuvay-ı Milliye adı altında sığınan bu haydutların kafasına neden bir yumruk indirmiyor." (Refi Cevat, 16 Mart 1920, Alemdar)
*"Anadolu Türkleri, şeriat hükmüne, padişah fermanına dayanarak bu şaklabanlara hadlerini yakında bildirecektir Ankara ile uzlaşmak boşuna emektir. Konyalılar (Ankara Hükümeti'ne karşı) ayaklanarak bize en kestirme yolu gösterdi." (Ali Kemal, 13 Nisan 1920, Peyam-ı Sabah)
*"Anadolu harekatını tutan, destekleyen zehirli mahlukların kafaları hemen ezilmelidir." (Refi Cevat, 13 Nisan 1920, Alemdar)
*"Kuyucu Murad Paşa, Celalilere nasıl muamele etmişse Kuvay-ı Milliye'ye de öyle muamele edilmelidir. Saltanata bağlı halim selim Anadolu halkı Mustafa Kemal şakisine haddini bildirecek." (Ali Kemal, 20 Nisan 1920, Peyam-ı Sabah)
*"Teşkilat-ı Milliye sergerdeleri, bu mahluklar kadar başları ezilmek ister yılanlar tasavvur edilemez. Düşmanlar onlardan bin kere iyidir." (Ali Kemal, 23 Nisan 1920, Peyam-ı Sabah)
*"İdam. İdam. İdam... Mustafa Kemal haydudu, Kâzım Karabekir, Ali Fuat, Sami gibi çete reisleri haydutlar, İttihatçılar'dan daha adi, daha kötü oldukları için cezalarını daha evvel bulacaklar." (Ali Kemal, 25 Nisan 1920, Peyam-ı Sabah)
*"Hükümet önce, Anadolu'nun henüz istilaya uğramayan yerlerini Mustafa Kemal'lerden; o ipsiz sapsız, akılsız, fikirsiz zorbalardan, canilerden temizlemelidir." (Ali Kemal, 6 Ağustos 1920, Peyam-ı Sabah)
*"Mustafa Kemal ve yandaşları, Yunanlılara karşı büyük bir saldırıya hazırlanıyor. Bu çılgınca teşebbüsün amacı yine izmihlal, yine izmihlal, yine izmihlal. Çünkü Yunanistan'ın orduları var, mühimmatı var, teçhizatı var. Nihayet İngiltere gibi büyük bir yardımcıları var. Bu sergerdeler ise her hususta yoksul. Fazla olarak da gaddar, haydut. Anadolu halkı, Allah'ını dinini sever. Onlar ise zındık, münafık." (Ali Kemal, 7 Ağustos 1920, Peyam-ı Sabah)
********
Bunlar, bizim mesleğin geçmişteki, Kurtuluş Savaşı yıllarındaki hainleri!
O yıllardan bugüne gelin, bakın bugünün köşe yazarları ve televizyon yorumcularına, aynı hainleri yine görürsünüz.
Sadece isimleri ve “hainlik yapma tarzları” değişmiştir.
Biz bugün nasıl 90 yıl önceki hainleri isim vererek tek tek yazıyorsak, gün gelecek, bugünün hainleri de ileride isim isim yazılacak.
Bundan hiç kimsenin şüphesi olmasın!
Tarih, emperyalist güçlerin ve yerli işbirlikçilerinin kıçlarını yalayanları, hiçbir zaman ödüllendirmemiştir!

# DİĞER MAKALELERİ

Yazar M.Tanzer Ünal - Mesaj Gönder


kutuyu işaretleyip tamama basın

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR