Bakü'deki Türk Konseyi'ne Üye Ülkelerin 1. Forumu

MAKALEYİ DİNLE

Forum

Azerbaycan'da düzenlenen Türk Dili Konuşan Ülkeler Konseyi'ne (Türk Konseyi) üye ülkelerin diaspora işlerinden sorumlu bakan ve kuruluş başkanlarının 1. Forumu sona erdi.

Başkent Bakü'de, Azerbaycan, Kazakistan, Kırgızistan ve Türkiye'den diaspora kurumlarının başkan ve üst düzey yetkililerinin ve dünyanın 44 ülkesinden 500'den fazla diaspora temsilcisinin katıldığı forumun nihayetinde, toplantıdan çıkan sonuçlarla ilgili bildiri ile Türk Konseyi'ne üye ülkelerin devlet başkanlarına hitaben bir metin yayınlandı.

Yapılan müzakerelerin ardından kabul edilen bildiride, Türk Konseyi üye ülkelerinin diaspora örgütlerine bazı tavsiyelerde bulunuldu.

Bildiride, topluluk ve kurumların işbirliğini koordine etmek amacıyla bölgesel merkezlerin kurulması, Türk dünyasının dünya kamuoyuna daha iyi tanıtılması istikametinde adımların atılması, yaşadıkları ülkenin sosyo-politik hayatına katılım düzeyinin yükseltilmesi, ortak forumların düzenlenmesi, yurt dışında eğitim gören öğrencilerin diaspora ve lobi çalışmalarına dahil edilmesi, Türk dünyasının karşı karşıya olduğu sorunlar hakkında ortak adımların atılması ve sosyal ağlarda bu yönde çalışmaların yürütülmesi, güçlü bir lobi oluşturmak amacıyla etkin uluslararası sivil toplum kuruluşları ve medya kuruluşlarıyla Türk Konseyi toplulukları arasında karşılıklı yarar esasına dayalı işbirliğinin geliştirilmesi konularında diaspora örgütlerine tavsiyelerde bulunuldu.

Diğer metinde ise Türk Konseyi'ne üye ülkelerin diaspora başkanlarının, Türk dili konuşan halkların birliğinin sağlanması, çıkarlarının korunması ve onların haklı seslerinin dünyaya duyurulmasına yönelik üzerlerine düşen görevin büyük bir sorumluluk bilinci ve profesyonel şekilde yerine getirilmesi için tüm güçlerini ortaya koyacakları ve bu istikametindeki çabalarını daha yoğun şekilde birleştireceklerine dair teminat verildi.

Devlet başkanlarının devamlı desteği, özel dikkat ve ilgisinin, bu şerefli görevin yerine getirilmesinde diaspora başkanlarına güç ve cesaret verdiğinin belirtildiği sesleniş, şu ifadelerle son buldu :
"Türk Dili Konuşan Ülkeler İşbirliği Konseyi üye ülkeleri diaspora teşkilatları başkanları size seslenerek, Türk dünyasının ortak çıkarlarına yönelik faaliyetlerinizi desteklediğini bildirmektedir. İnanıyoruz ki, devletlerimiz arasında dostluk ve kardeşlik ilişkilerinin devam ettirilmesi Türk dilli halkların refahına ve ortak çıkarlarımızın teminat altına alınmasına katkıda bulunacaktır." – Bakü
Foruma katılım yüksek düzeyde olup gelecekle ilgili önemli kararlar alındı. Kardeş ülkeler arasında meyve verecek tohum ekildi diyebiliriz.
Türkiye’den 160 kişi civarında kişi iştirak etti. Cumhurbaşkanı Abdullah Gülün gönderdiği mektup Türkiye’nin Bakü Büyükelçisi Alper Bey tarafından okundu.
Ev sahipliğini Azerbaycan Diaporadan Sorumlu Devlet Bakanı Nazım İbrahimov yaptı. Bakanlık personeli titiz ve yorucu çalışmaları ile kusursuz ev sahipliği yaptılar.
1.Formun kardeş ülkelere hayırlı ve uğurlu olmasını diliyorum.
sonunda Bakü bildirisi kabul edildi

# DİĞER MAKALELERİ

Yazar Bilal Dündar - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR