İŞKUR Müdürü Kaşukçi gibi bürokratlara destek verilmeli!

MAKALEYİ DİNLE

İŞ-KUR Kocaeli İl Müdürü Öztekin Kaşukçi…

Çok önemli bir görevdedir…

Başarılı bir bürokrattır.

Proje adamıdır…

**

Gerek Gebze’de görev yaptığı yıllarda, gerekse Kocaeli’ye atandığı dönemlerde hep başarılı çalışmalara imza attı.

Atmaya da devam ediyor…  

Kaşukçi, kurum içinde en çok kurs açıp eleman yetiştiren ve istihdam yaratmada Türkiye’de birinci seçilen bir kurum olmuştu…

Genel Müdürlük, Kocaeli’yi hep örnek göstermiş, pilot il olarak lanse etmiştir…

**

Kaşukçi’nin DOMİF fuarına katkısı büyük…

Eleman arayanlarla işverenleri buluşturarak istihdama katkıda bulunması çok önemli bir proje…

İstihdama yönelik projelerle adından söz ettirdi…

Söz ettirmeye devam ediyor…

Bu proje, Türkiye’ye örnek oldu…

 **

Ama şu sıralar Kaşukçi ile ilgili engelli istihdamında usulsüzlük yaptığı yönünde haberler çıkıyor…

Yerel bir gazetede yayınlanan haberde İŞKUR’un engelli istihdamında usulsüzlük yaptığı ve devleti zarara uğrattığı, Ankara’dan gelen müfettişler tarafından mercek altına alındığı belirtildi…

**

Kaşukçi’nin engelli istihdamında usulsüzlük yaptığı, devleti zarara uğrattığı söylentileri bana hiç inandırıcı gelmedi…  

Kaşukçi’nin istihdam konusunda ne kadar gayretli olduğunu, ne kadar proje ürettiğini, engelli istihdamında işverenlerle sürekli görüştüğünü, engellilerin istihdam edilmesi için ne kadar istekli olduğunu biliyoruz.

**

İlimizde 50’nin üzerinde personel çalıştıran 1200’ün üzerinde firma var…

Bu firmaların yüzde 96’sı engelli personel istihdam ediyor…

Türkiye’de Kocaeli kadar engelli istihdam edilen başka bir il yoktur…

Bu oran, İŞKUR’un engelli istihdamına ne kadar değer verdiğinin, önem verdiğinin bir göstergesidir.

** 

Öğrendiğim kadarıyla engelli istihdamı konusunda gazete yayınlanan listedeki firmaların çoğunun dosyası kapanmış.

Kimilerine ceza kesilmiş… 

İŞKUR’un engelli istihdam etmeyen kurumlara ceza kestiğini biliyoruz.

Son zamanlarda engelli istihdam etmeyen bir kuruma 450 bin lira ceza kesilmiş…

**

Bilindiği gibi İŞKUR, engelli ve eski hükümlülerden kendi işini kuracakların proje başvurularını değerlendirmekte ve engellilere 36 Bin TL’ye, eski hükümlülere ise brüt asgari ücretin 10 katına kadar hibe desteği veriyor…

 Bugüne kadar İŞKUR tarafından 55 eski hükümlüye yaklaşık 330 Bin TL, 20 engellinin kendi işini kurmasına yönelik ise 520 Bin TL destek verilmiş…

Kuşukçi, engelli istihdamına bu kadar önem verirken, engelli istihdamında usulsüzlük yaptı iddiası pek inandırıcı gelmiyor.

**

Kocaeli’nin, Türkiye’nin İŞKUR Kocaeli İl Müdürü Öztekin Kaşukçi gibi bürokratlara ihtiyacı var.

Bir kişiyi daha nasıl istihdam edebilirizin peşinde olan Kaşukçi’ye haksızlık edildiğini düşünüyorum.

Türkiye’nin içinde bulunduğu durumu görüyorsunuz…

At izinin, it izine karıştığı bir ortamda, işini dürüstçe yapan ve istihdama katkı sağlamlaya çalışan her bireye, her firmaya, her bürokrata destek verilmeli.

 

Samsun Müftüsü Öztürk Kartepe’de

Marmara Ordulular Derneği’nin organize ettiği konferans bugün saat 19.00’da Kartepe Necip Fazıl Kısakürek Kültür Merkezi’nde yapılacak. Kartepe Müftüsü Mustafa Nurgün, Kocaeli Müftüsü Mehmet Sönmezoğlu’nun ka katılacağı konferansta Samsun Müftüsü Hayrettin Öztürk, Asr-ı Saadetten esintiler sunacak. Konferans için Balaban, Nusretiye, Acısu ve Gültepe Beyhan Orduevi duraklarından otobüs kalkacak. Marmara Ordulular Dernek Başkanı Mehmet Çun, herkesi konferansa davet etti. Bilindiği gibi Samsun Müftüsü Hayrettin Öztürk, Türkiye’nin birçok yerinde konferans veriyor. Ünü Samsun’u aştı, Türkiye’yi sardı.

 

Kocaeli Aydınlar Ocağı’nda konferans

Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı E. Müdürü, Kalkınma Ekonomisti Bartu Soral, yarın saat 19.00’da Otel Asya’da düzenlenecek yemekli toplantıda Çözüm Süreci ve Ekonomik Kriz Riski konusunda değerlendirmelerde bulunacak. Kocaeli Aydınlar Ocağı’nı düzenlediği konferansta Soral, "Çözüm süreci" adı altında başlatılan projenin amacı nedir? Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerimizde neler yaşanıyor? Sorun nedir, neyi çözüyoruz? Ekonomik riskleri biriken Türkiye'yi 2015'te neler bekliyor? gibi sorularının cevaplarını açıklayacak.

 

62 yıllık siyasal hayatıyla Erol Köse!

1971-1977 yılları arasında İzmit Belediye Başkanı ve 18. Dönem Kocaeli Milletvekili, Erol Köse’nin ‘özel ve siyasal yaşamı ve siyaset anılarını’ içeren, Gazeteci-yazar Mustafa Küpçü’nün kaleme aldığı; “62 Yıllık Siyasal Hayatıyla Erol Köse” adlı kitapla ilgili basın toplantısı yarın saat 16.00’da KYÖD’de yapılacak. Toplantıya Erol Köse, Turgay Yılmaz ve Mustafa Küpçü katılacak.

 

Çokyaşar’dan Topaca’ya ziyaret

Romanlar Konfederasyonu Genel Başkanı ve aynı zamanda Kocaeli Roman Dernekleri Federasyon Başkanı olan Ahmet Çokyaşar,  Hatay Romanlar ve Domlar Birliği Başkanı Mustafa Karabulut ile birlikte Kocaeli’den Hatay’a atanan Vali Ercan Topaca’yı makamında ziyaret etti. Vali Ercan Topaca Roman camiasını yakında tanıdığını elinden geldiğince destek olduğunu ve bundan sonra da destek olmaya devam edeceğini söyledi.

 

SGK'dan evde çocuk hizmeti

Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) tarafından 2015'in başında başlatılacak projeyle, evde çocuk bakımı hizmeti verilecek. Böylece kadınların iş hayatına katılımı artırılacak. SGK yetkilileri bu projeyle çocuk sahibi olan en az 5 bin kadının iş yaşamına dönmesi ve aynı zamanda en az 5 bin çocuk bakıcısının kayıtlı olarak çalışması hedefleniyor. Projeyle kadınların işgücü piyasasında daha çok yer alacaklarını belirten yetkililer, TÜİK verilerine göre 2013'te kadınların istihdam oranının yüzde 27.1 olduğunu, işgücüne dahil olmayan 19 bin 523 kadının yüzde 59'unun da ev işleriyle meşgul olmaları sebebiyle istihdamda yer almadıkları belirtildi.

# DİĞER MAKALELERİ

Yazar Mesut Akbulut - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR