Bakü Kurultayı

MAKALEYİ DİNLE

Bakü’de dördüncü kurultayda 57 ülkeden gelen ve toplam iştirakçi sayısı binbeşyüz civarında olan diaspora faaliyetlerini yürütenler katıldılar.

Açılışı sayın Cumhurbaşkanı İlham Aliyev yaptılar. Bir çok önemli konuları dile getirip önemli mesajlar verdiler.

Ermenileri ve destekçisi olan ülkeleri yalan, yanlış ve hatalı yolda olduklarını belirtti. Batıda bir çok ülkelerin tarihi gerçekleri değil, siyasi amaçlı kararları ile öne çıktıklarını örneklerle izah ettiler.

Ermeniler Rusya’nın yardımı ile Azerbaycan topraklarını işgal ettiler. Buralarda soykırım uyguladılar.Bir milyon Azeri vatandaşı mutlaka doğup büyüdükleri bu topraklara kavuşacaklar. Ermeniler buralardaki tarihi yerleri kültürel ve dini mekanları da iz bırakmamak için yakıp, yıkıp içini talan ettiler.

Sınır çatışmalarında Azerbaycan’ın şanlı ordusu bir hamlede 2000 hektar yeri geri aldılar. Ermeniler burada da yalan konuşarak 800 hektar diyorlar.

Diaspora teşkilatlarına da öneri olarak mutlaka düşünce, duygu ve güçlerini birleştirmeleri gerekiyor. Başarının birliktelikten geçtiğini söyleyerek daha ileri seviyelere ulaşılması gerektiğini vurguladılar.

Dışarıda görevli hariciye mensuplarımızın diaspora elemanlarına her konuda yardımcı olup, işbirliği yapmaları gerektiğini özellikle kuvvetli bir şekilde vurguladı. Bu konuda ileri iş birlikteliği için takipçi olacaklarını söyledi. Bir saati aşan uzun bir konuşma yaptılar.

En son konuşma cümlesi ise güçlü ordu güçlü devlet demektir. Ordumuz kudretini sınır savaşında gösterdi.

Rica ediyorum ki; bütün dünya Azerbaycanlıların adından bizim kahraman silahlı kuvvetlerimizi selamlayalım.

Eşg olsun, Azerbaycan Ordusuna!

Yaşasın Azerbaycan!

Salondaki herkes ayağa kalkarak uzun uzun kuvvetlice alkışladılar.

Kurultayda önemli kararlar alındı. Alınan kararlar Cumhurbaşkanı Ali Hasanov veDiaspora Bakanı Nazım İbrahimov’un birlikteliğinde oylanarak kabul edildi. Kitap halinde bastırılıp dağıtılacaktır.

Diaspora üzerine yaptığım konuşmamda Federasyon olarak bugüne kadar yaptıklarımızı anlattım. Ayrıca arzu edip projelendirdiğimiz ama yapamadıklarımızı da nedenleri ile açıkladım.

Önerilem olarak da yaşadığımız tecrübeler ışığında gerekli olan herşeyi konuştum. Diaspora Bakanlığından beklentilerimizi madde madde sıraladım. Yıllardır beraber olduğumuz kişilerle artık yakın dost olduğumuz her aşamada belirgin bir şekilde yaşandı. Gürcistan, Ukrayna, Almanya ve Amerika teşkilatları konferans için davet ettiler.

 

DÜNYA AZERBAYCANLILAR ALAKALANDIRMA ŞURASI

Azerbaycan Devleti’nin bütün teşkilatlarının ortak görüşü olarak 109 kişilik şura üyesi belirlemişler. Cumhurbaşkanı İlham Aliyev şuranın başkanıdır. Önemli çalışmalar yaparak önemli kararlar alacak şuranınbir üyesi olarak beni belirlemişler. Demektir ki sorumluluğumuz arttı.

En az 6 ayda bir Cumhurbaşkanının başkanlığında toplantı yapılacaktır.

Azerbaycan’da yapılan 4.ncü kurultayın Türkiye ve Azerbaycan kardeşliğine ve dostluğuna hayırlı uğurlu olmasını diliyorum.

 

 İLHAM ALİYEV’DEN ALMANYA’YA ÖNEMLİ TEPKİ

Tarihin derinliklerinde ve utanç sayfalarında yerini alan Almanya soykırım yapan ülke olarak kendisine ortak olarak Türkiye’yi seçti.

Alman Federal Meclisi tarihi katlederek dönüşü zor olan ve maliyeti büyük olan bir hatalı kararı aldılar.

İlham Aliyev “Şayet Türkler Ermenilere soykırım yaptı diyorlarsa bugün bunu ileriye süren ve konuşan bir Ermeni yaşamıyor olurdu” dedi.

Ayrıca  Almanya’ ya gidince orada da tepkisini koydu. Federal Meclise gitme programını iptal etti.

Azerbaycan- Almanya Parlamentolar Arası Dostluk Grubu ile olacak görüşmelerini de iptal ederek programını değiştirdi. Hakiki kardeş ve dostluğunu açık ve net olarak gösterdiler. Kendisine ağız ve yürek dolusu teşekkür ediyoruz.

 

# DİĞER MAKALELERİ

Yazar Bilal Dündar - Mesaj Gönder


kutuyu işaretleyip tamama basın

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR