Türkler ve Kürtler!

MAKALEYİ DİNLE

Kocaeli Barış Platformu Sözcüsü Dr. Ömer Faruk Gergerlioğlu, gazetemize mail gönderdi. Gergerlioğlu, “Barış isteği Türklerin de Kürtlerin de önlenemez isteğidir” dedi.  “Kobani’nin IŞİD tarafından işgal edilmesine yönelik saldırıların oluşturduğu trajediyi günlerdir kaygıyla izliyoruz” diyen Gergerlioğlu, herkesi sağduyuya davet etti.

Gergerlioğlu’nun açıklamasını birlikte okuyalım;

**

“Yurtlarına saldırı düzenlenmiş, kadın, yaşlı, çocuk demeden büyük bir felakete uğrayan Kobanililerin yaşadıklarını, ruh hallerini çok iyi anlıyoruz. Bu acı ve sıkıntı konusunda T.C.  devletinin daha aktif bir politikayla gerginliği azaltarak üzücü olayların önleyebileceğini ama bunun yapılmadığını gözlemledik. Tüm tarafları Kobani’ye yapılan saldırının devamı nedeniyle büyüyebilecek gerginlik ve şiddeti önleme konusunda barış sürecinin ruhuna uygun bir hassasiyete çağırıyoruz.

**

Kobani’deki savaşın şiddetlenmesi üzerine başlayan olaylarda ortaya çıkan şiddeti kesinlikle tasvip etmiyoruz. Sivil itaatsizlik dışında şiddete başvuran tüm yolları kimden gelirse gelsin ve kime yapılırsa yapılsın şiddetle kınıyoruz. Hiçbir gerekçe şiddete bahane olamaz. Hiç kimsenin yıllardır Kürtler ve Türklerin ruh dünyasında oluşturduğu güvensizliği arttırma, tahrik etme hakkı yoktur. Çok büyük zorluklarla başlatılmış barış sürecinin hangi taraftan olursa olsun hoyrat söz, tavır ve fillerle yıpratılmasına izin vermeyeceğiz. Şiddete göz yuman veya teşvik eden grup veya devlet olsa da itidalden uzaklaşmadan bunu eleştirmekten hiç kimse uzak durmamalıdır.

**

Barış sürecinin devamı için sağlanması gereken en önemli duygunun bir başkasının sıkıntısını yakinen anlama olan empatiyi sağlama olduğunu anlamadan yürütülecek çözüm sürecinin çok eksik ve provokasyonlara açık olduğunun bilinmesi gerekir.

Barış sürecinin uzun bir yol olduğunu biliyoruz. Yıllardır kronikleştirilmiş sorunların sadece savaşan güçlerin barış girişimiyle değil tüm toplumda ayrımcılığı, ırkçılığı yok etmeye çalışmadaki dirençli bir sabırla sağlanabileceğini düşünüyoruz. Bu sağlanmazsa gerginlik oluşturan herhangi bir olay uyuyan milliyetçi öfkeleri akıl almaz şiddetlere itebiliyor. Bu olaylar sonrasında barışı korumak, devam ettirmek için yapılması gereken daha aktif gayreti her taraftan bekliyoruz.

**

40’tan fazla vatandaşımızın ölümüne, yüzlerce yaralanmaya ve binlerce binanın tahrip edildiği olayların bir an evvel bitmesini, ırkçı şoven saldırılara mahal verilmemesini istiyoruz.”

**

Gergerlioğlu’nun açıklaması böyle…

Ülkemiz ince bir çizgiden geçiyor. Elbette çözüm süreninin devam etmesini istiyoruz…  Ama, HDP eş başkanının Kobani’yi bahane edip, halkı sokaklara davet etmesi, olaylara davetiye çıkarması tasvip edilir bir davranış değil. Sonra da “ben sokaklara davet ettim, eylem yapın demedim” deyip işin içinden çıkmak istedi. Gergerlioğlu’nun açıklamaları, sağduyulu açıklamalar. Herkesin sağduyulu olmasında fayda var.

 

“Ey AKP artık uyan bir öz eleştiri yap”

BBP Gölcük İlçe Başkanı Remzi Kaya, son günlerde yaşanan kaos ortamıyla ilgili açıklama yaptı. AKP’ye seslenen Kaya’nın açıklamasını birlikte okuyalım; “PKK ile pazarlık masasına oturdunuz, şehit analarının yüreğini yaktınız beyler. Silahsızlanacaklar dediniz silahlandırıyorlar, dağdan inecekler dediniz, şehirlerimizi dağa çevirdiler,şimdide utanmadan bizim için sizde Kobani’ye girip savaşın diyorlar.Benim Mehmetçiğim kim ve ne için savaşacak söyler misiniz? Ey hükümet. Bir an önce çık hem Türk halkından hem de PKK ile karıştırdığın Kürt kardeşlerimden büyük bir özür dile, biz bu işi yüzümüze gözümüze bulaştırdık, beceremedik de..”Kaya’nın açıklaması böyle.  AKP iktidarı özür diler mi, dilemez mi olu bilemem ama, bildiğim bir şey var, memleket 34 öncesine dönüyor.

 

Karagöz doğru söylüyor

Gölcük Kültür Dernekleri Platformu Dönem Başkanı Orhan Karagöz,  yeni dönemde yapılacak çalışmalar hakkında bilgi verdi. Başkan Karagöz, “Platformu olarak çalışmalarımız yeni dönemde de devam edecek. Kültür Şenliği, Kültür Merkezi ve Sivil Toplum Merkezi çalışmalarımız üyelerimizle birlikte sürecek. Bu üç konuda bir şeyler yapmak istiyoruz. Derneklerimiz ile bir araya gelip bu üç başlıca çalışmalarımızı halletmeliyiz. Ben göreve başladığım ilk günden beri söylüyorum. Çalışmalarımızda başarılı olabilmek için birlikte hedefimize yönelmeliyiz. Üyelerimizle birlikte güzel işler başaracağımıza inanıyorum” şeklinde konuştu. Karagöz doğru söylüyor. Birlik, beraberlik ve dayanışma olmadan başarılı olmak mümkün olmaz.

 

Yeni toprak kanunu masaya yatırıldı

Ziraat Odaları başkanları önceki gün  Derince Ziraat Odası Başkanı İsmail Demir’in ev sahipliğinde Derince’de toplandı. Gölcük Ziraat Odası Başkanı Bekir Çanakçı’nın başkanlık ettiği toplantıda son gelişmeler masaya yatırıldı. Toplantı ile ilgili bilgi veren Çanakçı, “Yeni çıkan toprak kanununun getirisi, götürüsü rapor halinde TZOB’a sunuldu.  Kanunda aksaklıkların düzeltilmesi için bir sene deneme süresi verilecek. 1 yılın sonunda görülen aksaklıklar giderilerek, düzeltmeler yapılacak. Biz de gördüğümüz sorunları rapor halinde TZOB’ye sunduk” dedi.

 

Yazıcı ve Ellibeş’ten Yümnü’ye ziyaret

Gölcük Kaymakamı Adem Yazıcı ve Gölcük Belediye Başkanı Mehmet Ellibeş, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı Kocaeli İl Müdürü Bekir Yümnü’yü ziyaret etti. Ellibeş ve Yazıcı’ya teşekkür eden Yümnü, ziyaret içerisinde İl Müdürlüğünün yapmış olduğu çalışmalar ve hizmetler hakkında bilgiler verdi.Yümnü, Aile ve Toplum Hizmetleri, Çocuk Hizmetleri, Engelli ve Yaşlı Hizmetleri, Kadına Yönelik Hizmetler, Şehit yakınları ve Gazi hizmetleri ile çeşitli sosyal yardımlarda bulunuyoruz” dedi.

# DİĞER MAKALELERİ

Yazar Mesut Akbulut - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR