Çocuklar hareket ettiler

MAKALEYİ DİNLE

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi tarafından düzenlenen “Bi Dünya Eğlence”de bu defa spor ve hareket vardı. Çocukların eğlence dışında çeşitli spor branşları ile tanışmaları çok iyi oldu. Bir lastik top ve raketle oynanan ve adına “Squash” dedikleri duvar tenisi bile her yaştaki çocuğun ilgisini çekti.

Atletizm, Badminton, Cimnastik, Karate, Judo, Voleybol, Wushu, Salon Hokeyi, Masa Tenisi gibi birçok spor branşı Kocaeli Uluslararası Fuar Merkezinde çocuklarla buluştu. İşin ilginç yanı asıl bu sporları çocukların anne ve babalarının merak etmeleriydi. Kâğıtspor, madalya sayıları ve birinciliklerini gururla sergiledi. Birçok kuruluş kendi stantlarında hem tanıtım hem de uygulama yaptılar. Eğlence ve gösteri tarafını yazmama gerek yok. Çocuklarınızı alıp gittiyseniz, konuyu onlara sorarak öğrenebilirsiniz. Sevdiğim birçok arkadaşımı ve çocuklarını orada gördüm. Hele bazılarını görmek daha da hoşuma gitti..

Bundan sonra çocuklar için hareketli bir yaşam dizayn etmek zorundayız. Ailede, evde ve ne yazık ki okullarda hareketsiz bir yaşamla birlikte olan çocuklarımızı bekleyen en büyük tehlike onların yakın zaman içinde obez olmalarıdır. Aşırı beslenme, egzersiz eksikliği, bilgisizlik bu sorunun en büyük tetikleyicisidir. Bunu nasıl çözeceğimizi anlatan yazılarımı yakında ışık hızı ile sizlere ileteceğim.

Kocaeli Üniversitesi Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu, kendisine ayrılan bölümde ziyaretçileri ile buluştu. Salon küreği ismi ile bilinen “Concept 2” hemen her yaştaki çocuk tarafından kullanıldı. 500 metrelik bir mesafeyi ne kadar sürede tamamlama konusunda herkes birbiri ile yarıştı. El kuvvetlerini öğrendiler, ne kadar yükseğe sıçradıklarını gördüler, esnekliklerinin sınırlarını izlediler ve vücut yağ oranlarına şaşırarak baktılar.

Bu arada, anneler de merak ettikleri vücut yağ oranlarını öğrenme fırsatı buldular. Yağ oranlarını burada yazmıyorum. Bu bilgiler her zaman aramızda kalmaktadır. Onlara küçük tavsiyelerde bulundum. Bir tanesini yazayım: Sabahları kahvaltı sonrası masada kalanları atılmasın diye yemeyin dedim. Bu bile haftada alınabilecek birkaç kiloyu engelleyecektir. Kahvaltıdan kalanları, kadınlar arasında pek meşhur bir markanın kaplarına koyup saklayın, ertesi gün tekrar tabaklarda servis edin dedim.

Judo ve Badminton Federasyonu Başkanları bizi ziyaret ettiler. Karate Federasyonu Başkanını ben aradım ama bulamadım.  Sağlık olsun. Başkanları kutluyorum. Yalnızca resmî maçlar değil bu gibi aktiviteler halkla ilişkiler bakımından çok daha önemlidir.

Fuara ilk gün 87 bin ziyaretçi geldi. Sanıyorum dördüncü günün sonunda 370 bin rakamlarına ulaşıldı. Çok güzel bir sonuç. En küçük bir aksilik olmadan tamamlandı. Fuar bu deneyden başarı ile geçmiştir. Yabancı ülkelerden gelen grupların bazılarının yöneticileri ile yüz yüze görüşme fırsatım oldu. Herkes memnuniyetini bildirdi. Sekapark’taki pikniğe gidemedim. Ama aldığım bilgiler olumlu idi..

Sonuç olarak, çocuklar oynamayı, hareket etmeyi seviyorlar. Onların bu istekliliğini çok ciddi planlanmış spor okulları ve spor alt yapı projeleri ile desteklenmesi gereklidir. İnanıyorum ki, yakın zaman içinde yapılacak bazı görüşmeler yeni hedeflerin kurgulanmasını getirecektir. Herhangi bir sporun gelişmesi ve yaygınlaşmasında alt yapı sistemleri bilimsel verilerle donatılmalıdır. Her aşamada her türlü biyomotor beceriler test edilmeli, gelişim eğrileri uzmanlarca değerlendirilmelidir.

Ölçülemeyen hiçbir özellik kontrol edilemez. Bu nedenle, çocukların hareket istekliliği, beklentileri ölçülmeli, spor branşları açısından farklı boyutlarda etüt edilip yeni yol haritaları çizilmelidir. Benim bu fuardan çıkardığım değerlendirmeler böyle…

# DİĞER MAKALELERİ

Yazar Yavuz Taşkıran - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR