Dağcı Şükrü Dilaver KOSİAD’ın konuğu!

MAKALEYİ DİNLE

 

 

Kocaeli Sanayici ve İşadamları Derneği (KOSİAD), bugün saat 18:30’da Kocaeli Sanayi Odası Btynia Restaurantta toplanıyor. Toplantıya Şükrü Dilaver de davet edildi. Hatırlanacağı gibi Dilaver, İstanbul Defterdarlığı'nda Defterdar Yardımcısı olarak görev yaparken Ocak 2004’te Kocaeli Defterdarı olmuştu. Mart 2004'de TÜPRAŞ Denetim Kurulu üyeliğine getirilmişti. 2005 yılı Ağustos ayında Kocaeli Vergi Dairesi Başkanı olmuştu. Başarılı çalışmalarından dolayı 10.11.2005 tarihinde İstanbul Defterdarı, 15.11.2007 tarihinde de İstanbul Vergi Dairesi Başkanlığı görevine atanmıştı. Sayın Şükrü Dilaveri tanırım. Şükrü Dilaver’in hiç bilinmeyen bir yönü de dağcılıktır. Ortak özelliğimiz dağları sevmemiz. Dilaver kalp ameliyatı oldu, ama dağcılığı hiç bırakmadı.

**

Şükrü Dilaver, kalp ameliyatından sonra yarım insan olmadığını kanıtlamak için çok çalıştı. 39 yaşında by-pass olan Şükrü Dilaver önce Ağrı Dağı'nda sonra Afrika'nın en yüksek dağında zirve yaptı. Size Dilaver ile yapılan mini bir röportajı sunmak istiyorum;

Şükrü Dilaver'in adı pek çok kişiye tanıdık gelir...

Kocaeli Vergi Dairesi Başkanlığı, İstanbul Vergi Dairesi Başkanlığı yaptı…

39 yaşındayken by-pass oldu. "Genç ama hasta, artık yarım insan oldu" diye onun için üzülenlere inat, ameliyattan sonra masa başına bağlı kalmaktan kurtulup iddialı bir dağcı oldu. Önce Ağrı'ya tırmandı, 4 bin 300 metrede zirvenin tadını aldı ama bu ona yetmedi. Çalıştı, kendini geliştirdi, antrenmanlar yaptı ve Afrika'nın en yüksek dağı Klimanjaro'da zirve yaptı. Bu kış tam 5 bin 895 metreye bayrak dikti. Tırmanış sırasında kendisini uydudan izleyip sağlık durumunu kontrol eden doktoruna zirveden kar getirdi. 'Neden' diye merak edenler, lütfen anlattıklarını okuyun. Şükrü Dilaver, genç bir by-pass hastası olarak hastalığını ve daha sonra hayatındaki değişimlere dair soruları yanıtladı:

GENETİK ŞANSSIZLIK

Çok genç yaşta by-pass oldunuz. Size göre bunun en önemli nedenleri neler?

Genetik yönden şanssızım. Babamı 59 yaşında kalp krizinden halamı da yine aynı yaşlarda kalp krizinden kaybettim. Benim kalp hastası olacağım belliydi. İş hayatım ve yaşadığım hayat da zemin hazırladı. Üniversite hayatımda futbol hakemliği, atletizm hakemliği yaptım. Çok aktif bir yapım vardı. Ancak iş hayatında hesapların içine girince sporu bırakmak zorunda kaldım. Çünkü spora yeterli zaman ayıramıyordum. Tabii beyin yorgunluğu ve stresli iş hayatına, oturarak çalışma ve hareketsizlik de eklenince hasta olmam içten bile değildi. Herkes bunu kabullensin; eğer yoğun bir iş temposu altındaysanız ve çalışmaktan başınızı kaldıramıyorsanız mutlaka sağlık sorunları da beraberinde gelecektir. İş hayatı ile özel yaşam dengelenmeli ama ben yapamadım.

Hastalığınız nasıl ortaya çıktı peki?

Üç yıl önce bir akşam terleme ve mide bulantısı oldu. Sonra hemen hastaneye gittim. Tetkiklerim Kocaeli Üniversitesi'nde yapıldı. Üç damarımda yüzde n0 ile yüzde 95 darlık tespit edildi. Yapılan anjiyo sonucunda ameliyat olmam gerektiği söylendi. Şok oldum, hemen kabullenemedim! Mesleğim çok önemliydi. "Şimdi olmaz çok yoğunum" dedim. Hastalığı zaten kabullenmedim. Şaşkındım, Prof. Dr. Bingür Sönmez ve ekibi beni hemen ameliyata aldı.

GÜVENİM YERİNE GELDİ

Ameliyat olduktan sonra dağa çıktınız. Nasıl oluştu bu fikir?

Ağustos 2007'de Ağrı Dağı'na çıktım. Kocaeli Doğa Sporları Kulübü dağ tutkunları Ağrı Dağı'na çıkacaklardı ben de onlara katılmaya karar verdim. Özellikle by-pass sonrası spor ile uğraşmak kişiye kendine güven sağlıyor. Hele ki bir spora gönül verip sonuç da başarılı olunca, kafalardaki korkular da ortadan kalkıyor. Dağa tırmanmak da benim bu duyguları yaşamama yardımcı oldu. Ameliyat sonrası hastalığın tüm izlerini ortadan kaldırarak, sağlıklı insanlar gibi dağa tırmandım; hatta birçok sağlıklı insanın cesaret edemeyeceği şekilde zirve yaptım. 2007 yılında Ağrı Dağı'na tırmandık. Doktorlardan oluşan bir ekipti. Ben de hiç sıkıntı çekmedim. Önce 3 bin 100 ardından da 4 bin 300 metrede zirve yaptık. Dağa tırmandıktan sonra beni çok arayan oldu, ameliyattan ve sonrasından korkan insanlara cesaret verdiğimi düşünüyorum. "Artık ben yarım insan oldum" düşüncesine kapılmadım. Bunu da zirve yaparak ispatladığımı düşünüyorum.

 

Başkan İsmail Yıldırım,

Türkmen’e başarı diledi

Karamürsel Belediye Başkanı ve AKP Karamürsel Belediye Başkan adayı İsmail Yıldırım, kendisini ziyaret eden Büyük Birlik Partisi Karamürsel Belediye Başkan adayı Tuba Türkmen’e başarı diledi.  Yıldırım, yaklaşan yerel seçimlerin birlik ve beraberliği bozmayacak, seviye ve saygı unsurları çerçevesinde gerçekleşmesinden mutluluk duyduğunu belirterek kendisini ziyaret eden Türkmen’e teşekkür etti.

 

MÜSİAD’lar buluştu

 

Kocaeli Genç MÜSİAD, Emre Doğan başkanlığında yönetim kuruluyla birlikte Sakarya Genç MÜSİAD’ı ziyaret etti.Toplantıda Sakarya MÜSİAD Ana Kademe Başkanı Halit İnci, Sakarya Genç MÜSİAD Başkanı Burak Arığ ve yönetim kurulları da hazır bulundu. Başkanlar bu ziyaretlerin devamlı olmasını noktasında dileklerini dile getirdiler.

 

Simitçilere teşekkür

İzmit Belediyesi Zabıta Müdürlüğü yetkilileri, kent merkezinde faaliyet gösteren simitçilere hijyen, kılık kıyafet ve gramaj konularındaki duyarlılıklarından dolayı teşekkür etti. Yapılan denetimlerin çok önemli olduğunu söyleyen Zabıta Müdürü Muhammet Ergin “Simitçilerde yapılan denetimlerde olumsuzlukla karşılaşılmaması hepimizi memnun etti. Duyarlılıklarından dolayı simitçilere teşekkür ederiz” dedi.

 

Bizi başkalarıyla katıştırmayın!

Pazarcılar Odası’na önceki gün hayırlı olsun ziyaretinde bulunan İzmit Belediye Başkanı Nevzat Doğan, muhalefet partilerine bir göndermede bulundu…

Doğan, “Onlar bu saatte uyurken, biz sabah saat 5’te kalkıp öğlene kadar da beşinci programımızı yapıyoruz. Bizi başkalarıyla karıştırmayın. Biz proje adamıyız” dedi.

 

 

Kartepe’de Sönmez sevgisi

 

CHP Kartepe Kadın Kolları Başkanı Nurcan Kurşunluoğlu ve yönetimi Fulya Kaya, Nurcihan Özdağ, İpek Kavurma, Nilgün Arkın, Belediye Meclis üyesi adayı Nilay Merttürk ilçe genelinde ev ziyaretlerinde bulundu. Kurşunluoğlu,”Hiç abartmıyor ve yanlış bilgi vermiyoruz. Her bölgede özellikle kadınlar Yaşar Sönmez’i adeta şimdiden başkan görüyorlar. 7 den 70’ e herkes Sönmez’e sevgi besliyor,  iyi niyetli buluyorlar” dedi. Bakalım bu iyi niyet sandığa yansıyacak mı? 

# DİĞER MAKALELERİ

Yazar Mesut Akbulut - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR