Gazetecilere saldıran polisler cezalandırılsın!

MAKALEYİ DİNLE

 

 

Manisa'nın Soma ilçesinde yaşanan maden faciası tüm Türkiye’de olduğu gibi Kocaeli’de de kınandı. Çarşamba akşamı STK’ler bir araya geldi ve faciayı protesto etti. Polis de gruba müdahale etti… Polis, protestoculardan birini gözaltına almaya çalışırken, kameramanlardan biri bu görüntüleri çekmeye çalışmış… Sen misin çeken? Polis, kameramana girişmiş… Etraftaki gazeteciler olaya tepki gösterince, polis bu kez gazetecilere saldırmış… Tekme tokat girişmiş. Aslında bu görüntüleri genelde televizyonlarda izlerdik… Kocaeli polisi bu tür davranışlarda bulunmazdı. Ama anlaşılan Kocaeli polisi, televizyondaki meslektaşlarının etkisinde kalmış.

**

Kocaeli Gazeteciler Cemiyeti tarafından yayınlanan bir mesajla kınandı. Cemiyeti tarafından yayınlanan mesajda, "Görevleri sadece kamuoyunu bilgilendirmek olan meslektaşlarımıza akşam saatlerinde emniyet güçleri tarafından yapılan saldırıyı şiddetle kınıyoruz. Meslektaşlarımız Manşet Kocaeli Gazetesi muhabiri Uğur Enç, Anadolu Ajansı muhabiri Yunus Emre Günaydın, İhlas Haber Ajansı muhabiri Kaan Ülker, Özgür Kocaeli Gazetesi muhabiri Deniz Karamert, Demokrat Kocaeli Gazetesi muhabiri Şive Bağdiken ve Güç Medya muhabiri Selda Hatun Tan'a yapılan saldırı dolayısıyla geçmiş olsun diliyoruz. Meslektaşlarımıza yapılan saldırıları bundan önce olduğu gibi bundan sonra da takipçisi olacağız ve sorumlular hakkında hukuki girişimleri de sürdüreceğiz" denildi.

**

Meslektaşlarımız görevlerini yaparken, böyle bir saldırıya maruz kalmaları kabul edilir bir durum değil. Türkiye’nin polis devleti olduğu her fırsatta dile getiriliyor… Polisin, meslektaşlarımıza saldırısı, her geçen gün bu tezi doğruluyor…

Buradan Vali Ercan Topaca ve Emniyet Müdürü Levent Yarımel’e sesleniyorum…

Konuyla ilgili soruşturma açılsın…

Polislerin neden böyle bir davranış içine girdiği araştırılsın… Sorumlular cezalandırılsın…

 

40 yıl olmuş...40 uzun yıl.

 

Bugün gazetemizin 40’ncı yılı.

Türkiye’nin basın özgürlüğünde yerlerde süründüğü bir ortamda, ayakta kalmak çok zordur…

Kocaeli gazetesi, bütün zorluklara rağmen dimdik ayakta…

Gazeteci yazar Adnan Filiz, kuruluş yıldönümümüzle ilgili bize güzel bir mesaj gönderdi.

Sayın Filiz duygularını şöyle dile getirdi;

**

 “ Söylemek, yazmak kolay...
 İlk günlerin heyecanını duyuyorum.   Yerel bir gazete, hem de ofset baskılı. Benim çocukluk düşlerimden biriydi. Modern baskı tekniği ile hazırlanmış ve rotatif denen dev canavarın ağzından akan mis gibi bir gazete.  Bir düşüm daha vardı... Yerel bir televizyon.
Bu düşlerden birincisinin gerçekleşmesi 40 yıl önce olmuş. Ötekisi gecikmeli de olsa bugün bir gerçek. 40 yıl boyunca dönen rotatifler, bir sanayi kentinin dertleri, sorunları, mutlulukları, üzüntüleri için ayna olmuş... Hiç aksamadan bu kentin insanlarına bu kentteki olayları, acıları, mutlulukları anlatmış... Çok uzun soluk ister bu. Kocaeli Gazetesi bunu başardı... Bugünden itibaren 40'ını çıkaran bebekler gibi büyümesini, daha uzun yaşlar için başarılı ve yararlı adımlar atmasını bekliyoruz. 40'ını çıkaran bebekler dedik ama Kocaeli aslında anaç bir çınardır. Bu çınar öylesine dal budak saldı ki... Kocaeli adının önüne ve ardına konan isimlerle 10'lara varan yeni gazetenin babası- anası oldu. Bir avuç gazeteci, şimdilerde 100'lerce gazetecinin, yine 100'lerce basın çalışanının geleceğini hazırladı. KOCALİ GAZETESi'nin 40ıncı kuruluş yıldönümünde başta gazetenin kurucularından Dündar Çiğit'i, Cevat Çetin'i, Sancar Şener'i ve rahmete kavuşmuş onlarca basın emekçisini rahmetle anar, gazeteyi bu yaşlara taşıyan sevgili Tanzer Ünal'a tüm basın emekçilerine ve gazetenin esas sahipleri Kocaeli Okurları'na sevgi ve saygılarımı sunarım...”

 

 

İzmit’te önemli

bir etkinlik…

 

İzmit Belediyesi ile Özel Konak Hastanesi işbirliği ile önemli bir etkinliğe imza atılacak. Bipolar Bozukluk ve Otizm konulu etkinlik bugün saat 14.00 de  Kocaeli Ticaret Odası toplantı salonunda yapılacak. 3 yaşından önce başlayan ve ömür boyu süren otizm ile  eskiden manik depresyon, manik atak olarak da bilinen bipolar bozukluk ile ilgili panelin konuşmacılarının Prof. Dr. Ayşegül Yıldız, Uzman Dr. Yıldıray Ermiş ve Bener Erkorur olduğu  öğrenildi. Yetkililer, panele ilgi duyanları etkinliğe beklediklerini söylediler.

 

Beylikbağı, banka için

CHP’den destek istedi

7 mahalleden oluşan Beylikbağı bölgesinde banka şubesi kurulması için oluşturulan platformun sözcüleri, CHP Gebze ilçe örgütünü ziyaret ederek, bu konuda destek istediler. CHP ilçe örgütünde yapılan toplantıya CHP Milletvekili Hurşit Güneş, CHP Gebze İlçe Başkanı Sedat Tatar, Gebze Belediyesi Meclis Üyesi Serkan Davutoğlu, ilçe yöneticileri Hikmet Koçoğlu ve Serdar Tüze, Gençlik Kolları Başkanı Gökhan Orhan da katıldı.

 

Başiskele Erzurum’dan

Çanakkale gezisi…

 

Başiskele Erzurumlular Derneği, 24 Mayıs’ta üyelerini Çanakkale’ye götürüyor. Gezi günübirlik olacak. Burada tarihi yerler gezilecek.

# DİĞER MAKALELERİ

Yazar Mesut Akbulut - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR