Kent planlaması özürlü yönetimler!..

MAKALEYİ DİNLE

Cuma günü, Derbent’ten hareketle, İzmit’e doğru, D-100 karayolu üzerinden yol alıyorum.

Köseköy kavşağını geçer geçmez yol tıkanıyor. Saatime bakıyorum; 13.05. Birinci vitesten öteye geçemiyorum. Debriyaj baskı plakası ömür tüketiyor! Yüzlerce araç yakıt harcıyor. Dışarıdan “dövizle” aldığımız, yüksek vergi ödediğimiz yakıt!

 

Neden bu çileyi çekiyoruz?

D-100 üzerinde, Yahya Kaptan girişi karşısından itibaren doğu yönüne doğru uzanan büyük bir kompleks inşaatı sürüyor. Hani, Cumhurbaşkanlığı seçimi sırasında uzun bir “siyasi reklam panosu” ile çevrili alan! Komplekste yok yok; en başta Hastane, sonra AVM ve diğer ticari mekanlar. İyi güzel de, bu çektiğimiz çileyle bu kompleksin ne ilgisi var?

Çok ilgisi var!

Bu kompleks inşa edilene kadar Yahya Kaptan Girişi ile Brisa girişine hatta MOBESKO hizasına kadar yayılan bir “KAVŞAK-ÜSTYOL-YANYOL” inşaatına gerek duyulmuyordu!

Bu kompleks inşat bittiğinde, bu alanda büyük bir “trafik akışı ve ulaşım sorunu” oluşacaktı. Bu sorunu çözmek için bu proje uygulanıyor.

“İyi de, ne var bunda? Adamlar ulaşım sorununa çözüm getiriyorlar!” diyeceksiniz!

İki temel sözcükle başlayalım;

“KENT PLANLAMASI” ve “ÖNCE ALTYAPI.”

Gerçek anlamıyla “UYGAR” ülkelerde, kent yönetimlerinde “Bilim, teknik, planlama ve uzmanlık” ön plandadır.

O kent; Ticari merkez mi, Sanayi kenti mi, Turizm kenti mi, olacak?

Belirlenen “kentsel kimliğe” ve coğrafi konuma göre “Kentsel Gelişme Planları” yapılır.

Ve; “ÖNCE ALTYAPI” ilkesi uygulanır!

Uygar bir ülkede; bir kentin sanayi gelişme, yerleşim, ulaşım altyapı planları öncelikle yapılır.

Bizde olduğu gibi; düne kadar “TARLA” olan bir arazi, hatır gönül ve çıkar için “Ticari ya da sanayi alan” olarak “İMAR DEĞİŞİKLİĞİ” maskaralığına uğramaz!

“ÖNCE ALTYAPI” planlanır ve inşa edilir!

 

Tarihten Küçük Bir Ders!

Ankara’da Ulus-Çankaya arasındaki yol yapılacaktır. O günün koşullarında belirlenen yol genişliğine Mustafa Kemal itiraz eder; “Uzun yıllar sonrasını düşünün” der ve önerilenin üç katı bir yol genişliği için emir verir!

O zaman da Mustafa Kemal’in “Sarhoş kafayla!” iş yaptığını düşünen “ayık kafalı akıl sarhoşları” vardır! Şaşırırlar ama gereğini yaparlar.

O tarihten bugüne yaklaşık 80 yıl geçmiştir. Ankara’nın nüfusu ve trafikteki araç sayısı inanılmaz ölçüde artmıştır. Ama o Bulvar, bugün bile ihtiyaca karşılık vermektedir.

 

Ya Sonra?

Ülke ve kent ölçeğinde “PLAN” yapılması fikrine “Bizim plana değil, pilava ihtiyacımız var!” diyen bilgi, kültür ve görgü yoksulu siyasetçiler görmüştür bu ülke!

Bir ülkenin coğrafi ve sektörel açıdan uzun erimli planlanmasına aklı ve çıkarları uymayan kirli siyasetçileri bugünün “KAOS KENTLERİNİ” yaratmışlardır.

İşte bugünlerde biz bu kentte yaşayanlar ve bu kentten araçlarıyla gelip geçenler, bu ülkede var olan “İLKELLİĞİN” ve “RANT EKONOMİSİ” hesaplarının kurbanları oluyoruz.

Birileri, inşa ettikleri yapılarla büyük maddi kazançların hesabını yaparken, bizler;

yakıt harcıyoruz,

zaman yitiriyoruz,

araçlarımızın ömrünü tüketiyoruz,

strese girip sağlığımızı yitiriyoruz!

Ben kendi payıma, bu haklarımı yiyenlere hakkımı helal etmiyorum!

Kentleri “planlama” ve “önce altyapı” bilinç ve niyetinden yoksun olan rant hırsızlarına YUH OLSUN!

Bu acı gerçeği göremeyen ve bu “işinin ehli olmayan” kişilere bu kentin içine etme yetkisini verenlere de yazıklar olsun!

# DİĞER MAKALELERİ

Yazar Mustafa Küpçü - Mesaj Gönder


kutuyu işaretleyip tamama basın

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR