Vergi borcu olanlara süre uzatımı geldi

MAKALEYİ DİNLE

 

           

 

Bazı basın organlarında “Vergi borcu olanlara müjde’’ veya’Vergi borçlarına af geliyor’’ gibi başlıklarla haberler yapılınca vergi mükellefleri de bizleri arayarak işin aslını öğrenmek istiyor. Konuya ilişkin yaptığımız incelemede gerçekte ne bir af nede bir müjde olabilecek durum görülmemektedir. İşin aslı şu;

 

TAKSİT SAYISI ARTTIRIYOR

 

            Bilindiği üzere mevcut uygulamada amme alacakları yasasının 48. Maddesinde borcun zamanında ödenmesi veya haciz baskısı yapılması halinde zor duruma düşeceği tespit edilen mükelleflerin borçları 24 AY taksite bağlanıyordu. Maliye Bakanlığı yayınladığı bir iç genelge ile bu taksit sayısını 36 Ay’a çıkardı. İşte mükelleflere müjde denilen olay bu.

 

ZOR DURUM HALİ NEDİR?

 

Zor durumun tespiti amacıyla, firmalarla ilgili likidite oranlar kullanılmaktadır. Eğer bulunan likidite oran 2’den büyük olması halinden işletmenin zor durumda olmadığı ve borçlarının tecil edilmeyeceği anlamına gelmektedir. Eğer oran 1’den küçük 0,5’ten büyükse (Örneğin 0,80 gibi) taksit tutarı 18 aya, 0,5’ten küçük olması halinde ise 36 aya kadar borçlar tecil edilmektedir. Taksitlendirmelerde Kocaeli de Vergi Daire Başkanlığının taksitlendirmedeki limiti 1,5 Milyon TL yükseltilmiş bulunmaktadır. Kocaeli de 1,5 milyona kadar borçlar likidite oranına göre 36 aya kadar tescil faizi uygulanarak taksitlendirilebilecektir.      

 

HER BORÇ TAKSİTLENDİRİLEBİLİRMİ?

 

            Her borcun taksitlendirme kapsamında değerlendirilmesi mümkün bulunmamaktadır. Katma Değer Vergisi, Özel Tüketim Vergisi gibi vergilerde taksitlendirme talepleri kabul edilmemektedir. Zira bu vergiler emanet para konumunda bulunup mükellefler sadece aracılık yapmaktadır. O nedenle bu tür vergiler için tecil talebinde bulunulmaz. Bunların dışında kalan vergiler ile motorlu taşıtlar vergisi ve trafik cezaları taksitlendirme kapsamındadır. Ancak şu konuda yanlış anlaşılmamalı taksitlendirme süresinin uzaması her ne kadar bir ödeme kolaylığı getirmekle birlikte faiz tutarını da arttırdığı bilinmelidir. Zira vergi aslına ödenmeyen sürelerde tecil faizi oranında gecikme zammı hesaplanmaya vergi idaresi devam edecektir.

 

            Diğer taraftan vergi idaresi taksitlendirme taleplerini değerlendirirken. Mükellefin borç ödeme konusunda iyi niyetli olup olmadığı, borç tutarının büyüklüğü daha önce varsa tecil edilen borçlarla ilgili ödeme durumu ve mükellefin ödeme gücünü ön planda tutacaktır.

# DİĞER MAKALELERİ

Yazar Fikret Gökmen - Mesaj Gönder


kutuyu işaretleyip tamama basın

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR