Asgari ücret 1300 lira olursa şirketler ne yapacak?

MAKALEYİ DİNLE

Global insan kaynakları yönetim danışmanlığı şirketi Hay Group Türkiye tarafından 13-30 Kasım 2015 tarihleri arasında Türkiye’deki 517 şirkete asgari ücretin bin 300 TL olması durumunda neler yapmayı planladıklarını sordu. Şirketler planladıkları bütçe artış revizeleri ve asgari ücretin artması durumunda mevcut ücret politikalarını nasıl değiştirecekleri ile ilgili soruları yanıtladı. Araştırmaya göre asgari ücretin bin 300 TL’ye çıkarılması halinde şirketlerin çalışanlarına yüzde 11,7 oranında maaş artışı yapması öngörülüyor.

**

Araştırmaya katılan şirketlerin yüzde 34’ü olası asgari ücret değişimi için alternatif bütçe çalışırken, yüzde 28’i henüz bütçelerini revize etmediklerini belirtti. Şirketlerin yüzde 38’si ise henüz asgari ücretteki artışı nasıl yönetebilecekleri noktasında fikir sahibi olmadıklarını belirttiler. Yabancı sermayeli şirketlerin yüzde 24’ü alternatif bir bütçe çalışırken, yerli sermayeli şirketlerde bu rakam yüzde 44’e çıkıyor. Araştırma sonuçları Türk şirketlerin, yabancı sermayeli şirketlere göre konuya daha hazırlıklı olduğunu ortaya koyuyor.

 

YILLIK ZAM ORANLARI ARTACAK

Eylül ayında açıklanan ücret artışları araştırmasında, şirketlerin ücret artış bütçelerinin yüzde 9 seviyesinde olacağı açıklanmıştı. Kasım sonrasında şirketlerin olası asgari ücret değişikliğiyle ilgili ek çalışmalara başladığı görülüyor. Alternatif bütçe çalışan şirketlerin yeni bütçelerinde eskisine oranla ortalamada yüzde 3’lük bir artış yapacakları belirlendi. Mavi yaka kadrolarının revize bütçe rakamlarında, daha önceki bütçelere göre yüzde 7,3’lük bir değişim görülüyor. Bu artışın zaman içerisinde kademeli olarak tüm çalışan gruplarını etkilemesi bekleniyor.


MAAŞLARIN YENİ ARTIŞ ORANLARI

Bu bilgiler ışığında şirketler, Ocak 2016 asgari ücret artışı sonrası, mavi yaka kadrolarına ortalamada yüzde 17,1’lik bir artış öngörürken, idari personele yüzde 12,8, uzman kadrolarına yüzde 10,1, yönetim kadrolarına yüzde 9,6 ve üst yönetim kadrolarına yüzde 8,7’lik artış senaryoları çalışmakta. Asgari ücret değişiminden en çok etkilenecek sektörlerin, saha çalışan sayıları yüksek olan perakende, çağrı merkezi, profesyonel hizmetler ve lojistik sektörleri olacağı tahmin ediliyor.


BÜTÇE HAZIRLAMAYAN ŞİRKETLER VAR

Şirketlerin yüzde 23’ü “Asgari ücretteki olası bir artışa hazırlanmak için neler yapıyorsunuz?” sorusuna henüz bir aksiyon almadıkları ve herhangi bir planlama yapmadıkları şeklinde cevap verdi. Bu şirketlerin henüz değerlendirme sürecinde oldukları, yasal düzenlemeyi ve diğer şirketlerin aksiyonlarını bekledikleri anlaşılıyor.

Şirketlerin yüzde 15’i, asgari ücret değişikliği karşısında herhangi bir değişiklik yapmayacaklarını dile getirdi. Bu şirketlerin ağırlıklı olarak, asgari ücretli çalışanları olmayan veya çalışan sayısı çok düşük olan şirketler olduğu; henüz diğer çalışan gruplarına yansıtılacak bir değişiklikleri bulunmadıkları tespit edildi.

 

‘ASGARİ ÜCRET ARTIŞI BİZİ ETKİLEMEZ’ DİYENLER YÜZDE 18

Şirketlerin yüzde 18’i, asgari ücret artışının kendilerini etkilemeyeceğini ifade ediyor. Bu şirketlerin sadece tüm çalışanları etkileyecek bir piyasa değişikliğinde harekete geçecekleri ve aksiyon alacakları görülüyor. Ücret artışlarını erteleyecek şirketlerin oranı yüzde 8. Bu sürecin işe alımlarına yansıyacağını düşünen yüzde 8 oranında şirket ise işe alımlarını da erteleyeceklerini belirtti.

 

YENİ ELEMAN ALIMI DÜŞECEK, YAN HAKLAR AZALACAK

Şirketlerin yüzde 15’i yeni işe alınacak personel sayısında azalmaya gideceklerini söylerken, bu rakam yerli sermayeli şirketlerde yüzde 22’ye çıkıyor. Şirketlerin yüzde 34’ü toplam ücretlendirme politikalarını revize etmek istediklerini belirtti. Çözüm olarak düşünülen uygulamalarda en çok; “ödenek/ikramiyeleri baz maaşa ekleme”, “yan hak paketlerinde değişikliğe gitme” uygulamaları görülüyor.

Şirketlerin yüzde 37’si olası bir artışta sadece asgari ücretli çalışanların ücretlerini revize edeceklerini belirtti. Yerli sermayeli şirketlerin yüzde 27’si artış ile birlikte tüm çalışan gruplarında ücret politikalarını revize etmeyi planlarken, aynı aksiyonu almayı planlayan yabancı sermayeli şirketlerin oranı yüzde 10.

**

Yukarıdaki sonuçları okudunuz…

Hükümet alt yapısını kurmadan 1 Kasım seçimleri öncesi asgari ücret 1300 lira olacak dedi…

Elbette asgari ücretin artırılması önemli…

Eğer asgari ücret artarsa, şirketler de asgari ücret arttı diye eleman azaltmaya giderse, işte o kötü… O zaman asgari ücretin artması, daha fazla işsizi ortaya çıkarır…

İşte bu noktada hükümet ve işveren ortak noktada buluşmalı diye düşünüyorum…

 

 

Tarık Bağdat’a geçmiş olsun

Karamürsel'de tanınan ve sevilen isimlerden aynı zamanda gazetemiz köşe yazarlarından olan 93 yaşındaki Tarık Bağdat, üç gün önce solunum rahatsızlığı nedeniyle Karamürsel Devlet Hastanesi’nde yoğun bakıma alındı. Önceki gün oğlu Bilgutay Bağdat'ı aradım. Babası hakkında bilgi aldım. Bilgutay Bağdat, “Babam, Karamürsel Devlet Hastanesi'nde yoğun bakımda. Burada yapılacak tetkiklerin ardından Kocaeli Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi'ne götüreceğiz” dedi. Sayın Tarık Bağdat’a acil şifalar diliyoruz.

 

Proteston Kilisesi Noel’i kutlayacak

İzmit Proteston Kilisesi Vakfı’nın düzenlediği 2015 Noel Kutlaması 25 Aralık Cuma günü saat 18.30’da İzmit Halk Eğitim Merkezi Tiyatro Salonu’nda yapılacak. Programa Michelle McKinney Hammond de katılacak.

 

 

AKP’li Çakır’dan seri ziyaretler

1 Kasım seçimlerinde AKP’den milletvekili seçilen Sami Çakır, seçim sonrası başlattığı ziyaretlere devam ediyor. Çakır önceki gün İşkur  İl Müdürü Ulvi Yılmaz, SGK İl Müdürü Nurettin Nacar, Defterdar Dursun Ali Özel ve Kartepe Kaymakamı Ayhan Durmuş'u ziyaret etti. Anlaşılan Çakır, milletvekili olmayı kısa zamanda benimsedi.   

 

Vali Güzeloğlu, Aydınlık’ı ağırladı

Vali Hasan Basri Güzeloğlu, Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Hasan Aydınlık’ı makamında kabul etti. Kamu Hastaneler Birliği Genel Sekreteri iken Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcılığına atanan Hasan Aydınlık, Güzeloğlu’na çalışmaları hakkında bilgi verdi. Güzeloğlu, Aydınlık’a başarılar diledi.

# DİĞER MAKALELERİ

Yazar Mesut Akbulut - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR