Hoş mu geldin 2016?

MAKALEYİ DİNLE

Bir yeni yıla daha umut ve dileklerle başladık.

Her insanın kedine göre beklentileri, umutları var. Bektaşi’nin dediği gibi; “Her insan kendinde eksik olanı ister!”

İster de, dalgalı bir denizde salimen kıyıya ulaşmaya çalışan insan gibi, hayatın acımasız gerçekleri içinde boğuşur durur.

Yeni yılda işsiz gençlerimiz iş bekliyor. İşçisi, memuru, emeklisi daha iyi bir maaş ve borçsuz bir yaşam özlüyor. Çiftçimiz ürününe bereket ve bu kez kazanmak istiyor. Küçük esnaf ayakta kalmaya çalışıyor. Küçük ve orta boy işletme sahipleri ürettiğine Pazar arıyor.

Peki, 2016’da bizi neler bekliyor?

Barışık olduğumuz tek komşumuz yok! Komşularıyla barışık olmayan bir ülkenin ekonomisi refah getirmez! Rusya’nın ambargosunun yıllık maliyetinin yıllık 10 milyar dolar olacağı tahmin ediliyor!

“Sınır ihlali” gerekçesiyle Rus uçağını düşürdük; “ben emir verdim” dedi birisi! Hamaset nutukları atıldı! Sonra bütün günah uçağı düşüren pilota çıkarıldı!

Rusya’ya kabadayılık yaparken, Yunanistan Ege’de adalarımızı işgal etti, gıkımız çıkmadı!

Asgari ücret –devlet katkısıyla- 1300 TL oldu. Emekliye seyyanen 100 TL zam geldi. Asgari ücretli ve emekli refaha mı kavuştu?

Yeni yılla birlikte “zam yağmuru” başladı…

İçkiye yapılan ilk zamları ve kesilen trafik cezalarına bakılırsa, bu yıl bütçe açığını içki-sigara içenler ve oto sahipleri kapatacak!

Otoyol-Köprü geçişlerinde, “sistem arızaları” yüzünden geçiş yapmayan araçlara hatta otosu olmayan vatandaşlara cezalar kesiliyor!

Zorunlu Trafik Sigortası ve trafik cezalarıyla vatandaşı kaz gibi yolacaklar!

“Taşeron İşçiler” kadroya geçme hayalleriyle avunacaklar!

Resmi açıklamalara göre; 11 aylık dış açık 57 milyar dolar olmuş!

Komşularla dalaşmayı sürdürdüğümüz sürece bu açık daha da büyüyecek!

Büyük kentlerde “Kupon Araziler” diye tanımlanan, kamunun aldığı “İmar Plan değişiklikleri” ile değeri hızla katlanan araziler üzerindeki yasadışı yapılanmalara göz yumuluyor, YARGI kararları hiçe sayılıyor!

Yani, birileri siyasal yollardan büyük zenginliklere yelken açıyor!

Öte yanda;

Güneydoğu’da PKK ile mücadelenin faturasını da büyük ölçüde masum halk ödüyor! Bu kan davasının bir adım sonrasında diğer coğrafi bölgelerde ve özellikle büyük kentlerde nasıl bir fatura ödeyeceğimizi tahmin edemiyoruz ama büyük kaygılar içindeyiz!

Son olarak;

Hükümet programında “Cem Evlerine hukuki statü verilmesi” yer aldığı halde, Diyanet İşleri Başkanlığı “Cemevi Diyanet’in kırmızı çizgisidir” diyor! Yani, açıkça “Diyanet işler yalnızca Sünni mezhebinindir” diyor!

Ortadoğu’yu “mezhep devletlere bölmeye çalışan emperyalizm” bu açıklamaya çok sevinmiş olmalı!

Sözün özü;

Ülkemiz maddi-manevi bir dizi sorunlarla yeni bir yıla giriyor.

Aklı şeytanlıklara ermeyen sade vatandaşın tek kaygısı “Barış ve huzur içinde, kimseye muhtaç olmadan İNSANCA YAŞAMAK!”

Siyaset ve rant şeytanlarının bu insanca isteme saygıları olur mu dersiniz?

# DİĞER MAKALELERİ

Yazar Mustafa Küpçü - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR