SAĞLIKLI YAŞAM BEŞLİSİ

MAKALEYİ DİNLE

Sağlıklı yaşam için  gıda rejimi, düzenli sosyal hayat, maddi sorunu olmamak , stresten uzak olmak ve spor yapmak gerekiyor. Bu beşliyi  bir arada yaşamak zor gibi.. Elde olmayan sebeplerden sağlıklı yaşamımızı düzenleyemiyoruz. Yaşam için gerekli beşliyi  tek, tek ele alalım.

Gıda rejimi:  yaşam için gerekli enerjinin sağlanması için aldığımız besinler yeterli mi, bilinçli tüketim yapabiliyor muyuz, vücut için zararlı maddeleri tüketmekte israrcı mıyız,  önce bunlara cevap vermek gerekir.

Düzenli sosyal hayatımızı ele alırsak dost arkadaş  topluluklarına katılımımız ne ölçüde, Kendimize ruh ve beden sağlığı için zaman ayırabiliyor muyuz (tatil ihtiyacı), Uyku düzenimizi sağlıklı olarak yerine getirebiliyor muyuz, İş ve ev hayatımızı birbirine karıştırmadan sağlaya biliyor muyuz, Hayatın bir tiyatro bizlerin de birer aktör olduğu var sayımı ile hareket edebiliyor muyuz, Fikirlerimize ve yaşam uygulamamıza ters olanlarla anlaşabiliyor muyuz, Yaşam düşüncemize uymadığını düşündüğümüz düzen için, kendi kalıbınıza çekilme yerine, mücadele etmeyi düşünüyor musunuz, Fikirlerinizi benimsetemediğiniz çoğunluğa istemeden uymayı düşündünüz mü?  Bunları gerçekleştirebildiğinizde sosyal yaşamınız istenilen düzeyde olacaktır.

Maddi sorun her çağın gerçeğidir. Maddi sorunu olmayan mümkün değildir. Devletler bile borçlu olabildiğine göre harcamamızı bütçemizi aşmayacak ölçüde yapmalıyız.

Stresten uzak olmak çağımızda çok uzak bir düşüncedir. Polyana’cılık yapmak gerçekten uzaklaşmaktan başka bir işe yaramaz. Gerçekçi olarak çağımız yaşantısına ayak uydurmak gerekir. Trafikte ,iş hayatımızda , aile içi ve yaşantımızın her anında düzene uyulmayan hareketleri bizim düzeltmemiz mümkün değildir. Kanunlara nizamlara, örf ve adetlere uymayanlara  aynı  düzeyde hareket etmekle sinirlerimizi tahrip etmekten öteye bir şey kazanamayız. Olgun davranmak, magandacılık yapanlarla aynı düzeye gelmemek , sinirlenecek duruma gelindiğinde o yöreden uzaklaşmak, Derin derin nefes alıp taze oksijen ciğerlere aktarmak, Şikayet konusu olduğunda  acele karar vermemek ; kararı bir gün sonraya bırakıp sakince düşündükten sonra icraate  geçmek. Netice zor da olsa hayatımızı zehir edecek stresten uzak olmaya çalışmak.

Sporu son  konu olarak ele aldım. Çünkü Spor Hayatın beşlisi için olmazsa olmaz bir yaşam aktivitesidir. Gıda rejimi spor ile vücuda yararlı hale getirilir. Spor sosyal hayatımızın bir parçasıdır ve olmalıdır. Spor yapmak için maddi desteğe ihtiyaç yoktur. Devlet spor yapılması için her türlü desteği yapmaktadır. Spor yaparak stresten uzaklaşmak mümkündür. Demek ki spor bu beşlinin vaz geçilmez bir arkadaşıdır. Spor doğumdan yaşamın son nefesine kadar yapılabilecek bir aktivitedir ve mutlaka yapılması gerekir. Spor yapıldığında kalbin, beynin, kasların, bağırsakların  bütün uzvun çalışması sağlanır. Doğumdan itibarin bebeklerin, yaş ilerledikçe çocukların, gençlerin orta yaş ve ileri yaştakilerin yapabileceği spor aktiviteleri vardır. Ancak spor sağlıklı ve bilinçli bir şekilde yapılmalıdır. Her yaş grubunun  kendine has spor  yapma durumu vardır. Doktor kontrolü olmadan aktivitesi fazla olan sporların yapılması doğru değildir. Yürüyüşler, hafif kısa koşular, yorucu olmayan egzersizler tercih edilebilir. Sporu hayatımızın bir parçası olarak günlük yaşamımıza katmalıyız.

 

# DİĞER MAKALELERİ

Yazar Ziya Ürük - Mesaj Gönder


kutuyu işaretleyip tamama basın

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR