Tüysüzler’ in basın açıklamasından ne anladınız?

MAKALEYİ DİNLE

 

                          

Dün sabah…

Fakstan bir kağıt düştü.

Başlığı, “Basın açıklaması”…

Gönderen, “Tüysüzler Şirketler Grubu”…

Saate göz attım, saat 10. 53…

Önce ne yazdığına değil, hangi numaradan gönderildiğine baktım.

Faksın çekildiği numara yok.

Gizlenmiş…

                                                               *******

Açıklamayı dikkatle okudum.

“Hukuk dili” değil.

Kendileri bir şeyler karalamış, bir avukat derlemiş toparlamış olabilir.

Açıklamada hem “kendilerini savunuyorlar”, hem de “ele veriyorlar”…

Açıklamanın tam metnini haber sayfalarımızda ve internette bulabilirsiniz.

O açıklamada deniliyor ki:

*”Biz 30 yıldır Kocaeli’nin sosyal ve ticari hayatında varız.”

*”Bu dönemde Kocaeli’nin ulusal ve uluslararası düzeyde tanınmasını sağladık.”

Herhalde Adem Tüysüz’ün 2005, 2006 ve 2007 yıllarında Kırkpınar Ağalığı yapmasına vurgu yapılıyor. Adem Tüysüz, ağalığı, 2005’te 180 bin, 2006’da 180 bin, 2007’de 360 bin lira vererek satın almıştı.

*”Asılsız bazı şayialar süreci tetikledi, zorlukları olan fakat aşılabilir bir döneme girildi.”

Görüldüğü gibi, olup biteni “asılsız şayia” olarak değerlendiriyorlar. Yani yüzlerce kişinin parasını ve altınını alıp bunları işletmediklerini, tefecilik yapmadıklarını söylemek istiyorlar.

*Bence açıklamanın anahtar cümlesi şu: “Ailenin büyüğü, Tüysüzler Şirketler Grubu’nun kurucusu merhum Adem Tüysüz’ün vefatının ardından yerel düzeyde yayılan ‘Tüysüzler Şirketler Grubu, iflas ediyor’ şayiası, vadesi gelmemiş alacak sahiplerini de kendilerine ödeme yapılmasını istemeye sevk etmiş, bu da şirketler grubunun nakit akışında önceden öngörülmesi mümkün olmayan bir aksaklığa yol açmıştır.”

İşte bu cümle, Tüysüzler’ i ele veriyor. “Vadesi gelmemiş alacak sahipleri” ne demek? Demek birileri Tüysüzler’e “borç para” ve “altın” veriyor. Şayia çıkınca da paralarını ve altınlarını vadesinden erken istemişler. Bu da nakit akışını etkilemiş. Gördüğünüz gibi, her şey açık ve net! Kuyumcu, altın alıp altın satar. Para alıp, para satmaz. Birkaç gün önce yazdım, para toplayıp para satan Bankacılık Kanunu’na aykırı hareket ediyor. Yani izinsiz mevduat topluyor. Tefecilik yapıyor. Suç işliyor… Bunlara para ve altın verenlerde yine Türk Ceza Kanunu’na göre suçlu.

*Grup, yani Tüysüzler Şirketler Grubu, bütün bu nedenlerden dolayı, daha fazla maddi ve manevi zarara sebebiyet vermemek için, işyerlerinin bir kısmını “kısa bir süreliğine” kapatmış.  Alacaklarını toplayıp borçlarını ödemek için plan yapacakmış.

Sevindirici bir ifade… İnşallah söylediklerini yaparlar. Kimden ne alacakları var, ellerindeki gayrimenkullerin değeri nedir, bilmiyorum. İnşallah alacakları vereceklerine denk gelir de, yüzlerce kişinin mağduriyeti son bulur.

*Açıklamada yer alan “Adli makamların talepleri eksiksiz yerine getirilecektir” ve “En kısa sürede adli makamların huzuruna çıkacaklardır” ifadeleri de alacaklılar için olumlu.

*Ve en son cümle… “Otuz yıldan bu yana Tüysüzler Ailesi’ne güven duyan, onları yalnız bırakmayan Kocaeli halkının ailenin yaşadığı bu zorlu süreçte de yanlarında olacağına dair inancımız tamdır…”

Bakın, işte bunu bilemem. Gerçi bizde “toplumsal hafıza”nın üç aylık olduğu bilinen bir gerçek! Toplum üç ayda her şeyi unutuyormuş. Kim bilir, üç ay olmasa bile bir iki yıl sonra hiç bir şey olmamış gibi “kuyumculuk” adı altında “para toplayıp satmaya” devam edebilirler.

Nasıl olsa yıllardır bu işi (tefeciliği) herkesin gözü önünde yapıyorlardı, kimse de bir şey demiyordu.

Tam aksine “itibar” görüyorlardı.

Sadece kendileri yapmıyorlardı bu işi!

Başkaları da vardı.

Hem de “ağababaları”…

Onlara da bir şey olmuyordu.

Korunuyorlardı…

Dokunulmazlıkları vardı sanki.

Hâlâ var…

Tüm pislikler ortaya dökülmesine rağmen, hâlâ “tefeci-kuyumcu” ların “1 NUMARA” sı hakkında işlem yapılmıyor.

“3 NUMARA” ve “4 NUMARA” hakkında da…

“2 NUMARA” kaçtı kurtuldu, diğerleri endişeli bir şekilde olup bitenleri izliyor.

Merak etmeyin, “tefeci-kuyumcular” ın ağababalarının neden korunduklarının sırrını yakında çözeceğiz.

 

   

 

# DİĞER MAKALELERİ

Yazar M.Tanzer Ünal - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR