Dinde zorlamayla, dindarlığa değil, ikiyüzlülüğe varılır!

MAKALEYİ DİNLE

Kocaeli Barış Platformu'nun davetlisi olarak Kocaeli'ne gelen gazeteci-yazar Mustafa  Akyol, Leyla Atakan Kültür Merkezi’nde "Özgürlüğün  İslami Yolu" konulu bir konferans verdi.

Programın başında bir konuşma yapan platform sözcüsü Dr. Ömer Faruk Gergerlioğlu "Herkes barış istiyor ve fakat bilhassa İslam dünyası günümüzde bir kan gölüne dönmüş durumdadır. Bunun nedenlerini araştırmak bu toplumda yaşayan herkes için son derece önemlidir. Bu etkinlikte bunu anlamaya, sorunları çözmeye, barışı tesis etmeye çalışacağız" dedi.

**

Gergerlioğlu’ndan sonra gazeteci-Yazar Mustafa Akyol konuşmaya başladı…

Akyol’un konuşmasına geçmeden kendisini biraz tanıyalım;

Lise öğrenimini TED Ankara Koleji, Nişantaşı Anadolu Lisesi ve Özel Tercüman Lisesi'nde tamamladı. 1996'da Boğaziçi Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Uluslararası İlişkiler ve Siyaset Bilimi Bölümü'nden mezun oldu.

Boğaziçi Üniversitesi'ndeki Atatürk Enstitüsü’nde Kürt Sorununun Kökeni konulu master tezi hazırladı. 2006 yılında bu tezi genişleterek Kürt Sorununu Yeniden Düşünmek: Yanlış Giden Neydi? Bundan Sonra Nereye? adında bir kitap çıkardı. Bu kitabından dolayı pek çok yazardan olumlu tepkiler aldı.

Turkish Daily News gazetesi editörlüğü de yapan Akyol'un çeşitli konular üzerine kaleme aldığı Türkçe makaleleri Radikal, Referans ve Zaman gibi gazetelerde yayınlanmıştır.

14.06.2014 tarihinde Star gazetesi ile yollarını ayıran Mustafa Akyol, Hürriyet Daily News gazetesinde köşe yazarlığı yapmaya devam etmekte, ayrıca Fatih Üniversitesi'nde ders vermektedir. Gazeteci yazar Taha Akyol'un oğludur.”

**

Akyol konuşmasında günümüz sorunlarının ortaya çıkışının tarihsel ve toplumsal nedenlerine vurgu yaptı. İslam dünyasındaki çatışma halini tahlil ederken Batı'nın da aynı süreçlerden geçtiğini ve sonunda farklı olanı kabul eden bir anlayışa evrilerek barışı sağladığını belirtti.

**

Gazeteci Akyol şu önemli konuşmasını yaptı;

"Güven olmazsa çatışma çabuk çıkar.

Türkiye'de yapılan bir araştırmada insanların birbirine olan güveni % 4 çıktı, bu başka birçok ülkelerde çok daha yüksek rakamlarda çıkıyor.

Barışı sağlamak için birbirimizi olduğu gibi kabul etmek zorundayız, endişelerimiz abartılı. Sloganlarla değil kendimizi değiştirerek dünyayı değiştirebiliriz. "Bize kim bunu yapıyor" sorusu  yerine  "biz niye böyle yapıyoruz" sorusunu kendimize sormak  önemlidir. Hukuk devleti: Devletin kurallarının  devletin başındakilerine göre değişmediği devlettir. Günümüzde iktidarı eline geçiren kendine yakın bulduğunu kayırma hastalığından vaz geçemiyor. Her kulun imtihan ediliyor olması  özgürlüğün var  olmasını gerektirir.  Dinde zorlama yoktur. Allah'ın ayetine parantez ekleyerek "dine girişte zorlama yoktur" diyerek sonrası için zorlamayı  uygun gösterenler hata etmişlerdir.

Dinde zorlamayla dindarlığa değil ikiyüzlülüğe varılır.

Çoğulculuğun öneminin farkına varmalı, özgürlük alanlarını genişletmeliyiz, Tasvip etmediğimiz bir anlayışı  dini temaları yanlış yorumlayarak,  baskıcı bir anlayışla değiştirmeye çalışmak doğru değildir.  Muhalefette olmak değil, iktidarda olmak imtihandır. İktidarın güç zehirlenmesine dikkat etmeli "öteki" gördüğümüze empati yapmalıyız. Sorunları konuşarak, tartışarak daha rahat çözebiliriz. Özgürlük her bireyin Allah'ı bulmak için kullandığı yoldur."

**

AKP’ye yakın olarak bilinen Akyol’u kanaltürk’te AKP yanlısı Rasim Ozan Kütahyalı, İşçi Partisi yanlısı Ümit Zileli ve MHP’li Ümit Özdağ ile program yaparken izlemiştim. 

 

Önemli konularda görüşlerini cesurca söylüyor, cesurca yazıyor.

Akyol’un yukarıdaki söylemleri önemsenmeli…

 

Konak’ta 3’üz bebek heyecanı

Özel Konak Hastanesi’ni araştırmaları doğrultusunda, Aksaray ilinden erken doğum tehlikesi ile gelen İlkay-Veli Bakırcıoğlu çifti Konak’ta 3’üz bebek dünyaya getirdi. İlkay Bakırcıoğlu, bebekleri henüz 29 haftalıkken Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Gülçin Uğurel Aydar ve ekibinin gerçekleştirdiği sezaryen ile 6 Eylül’de en büyüğü 1 kilo 145 gram ağırlığında olan 3 bebek dünyaya getirdi. 3’üz bebekler hastanenin yenidoğan yoğun bakım ünitesinde 2 ay kalarak tedavileri Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Erdinç Gözcü tarafından gerçekleştirildi. Bebekler Kaya, Kayra ve Alya isimleri verildi.

 

Gebzeli şoförlere sigara şikayeti var

Gebzeli vatandaşlar, ulaşım konusunda şikayetçi… Vatandaşlar, “Otobüsler bir hayli geç geliyor, zaman zaman durakta durmuyorlar, kafalarına göre güzergah belirliyor, yolcu alıp indiriyorlar, otobüslerde sigara kullanımı yasak, ama şoförler içiyor, uyardığımızda ters yanıtlar alıyoruz. Birileri artık bu konuda harekete geçmeli” diyorlar…

 

AKP’li Demirel sahaya indi

AKP Karamürsel İlçe yönetim kurulu toplantısından sonra ilçe başkanı Recep Demirel yönetimindeki beyler ve bayanların yönetim kurulu üyelerinin eşleri hala sahada maç yaptı. Üstü üste attığı gollerle sahalarda başarılı olduğunu gösteren Demirel, bu tarz sosyal programları yeni dönemde artık daha fazla sıklaştıracaklarını ve bu maçları farklı takımlarla oynayarak bir kaynaşma ortamı yaratacaklarını söyledi. Yönetim kurulundaki bayanlar da saha kenarında eşlerini ve yönetimdeki arkadaşlarını heyecanla izlediler

# DİĞER MAKALELERİ

Yazar Mesut Akbulut - Mesaj Gönder


kutuyu işaretleyip tamama basın

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR