Ortağız bu namusa…

MAKALEYİ DİNLE

15 Temmuz gecesinde bu milletin geleceğine kastetmek isteyenler yine silahlarına davrandı.

Bir darbe olayı yaşandı.

Uzun yıllar sonra meydana gelen, son örneği Kenan Evren ile 1980’de yaşanan, ardından 28 Şubat ve 27 Nisan’da ayak sesleri duyulan darbe nöbetleri, bu kez 15 Temmuz 2016’da kendini net bir şekilde ortaya koyuyordu.

TRT’ye baskınlar yapılıyor, yönetime el konulduğu belirtiliyor, ancak sonrasında ise unutulan, akıllara getirilmeyen bir durum yaşanıyordu.

Çünkü hesap edilmeyen bir şekilde toplum 27 Mayıs’ta, 12 Eylül’de ve 28 Şubat’ta yapılmayanı yapıyordu.

Millet sokaklardaydı…

Devletin yönetimine sahip çıkmak için, karanlık zihniyete karşı durmak, geleceğine sahip çıkmak, ülkesine, bayrağına uzanacak eli kırmak, “Egemenlik kayıtsız şartsız benimdir” diyerek haykırmak için alanlara koşmuştu.

Sonuç; darbeciler hüsrana uğradılar.

Dış basın meseleyi an be an yayınlıyor, sonucun böyle olmasını istemeseler de meseleyi ‘halkın zaferi’ olarak haber yapmak durumunda kalıyorlardı.

Allah’a çok şükür, darbe amacına ulaşmadı. Devlet nereden baksanız 20 sene geriye gitmekten kurtuldu.

Şimdi temizlik zamanı…

Kamu kurumları başta olmak üzere hemen her yerde temizlik yapılıyor. FETÖ/PDY üyesi olduğu belirlenen binlerce kişi tutuklandı.

Aslında bu meseleye farklı gözle bakmak lazım. Çünkü konuyu bana göre sadece halk temelinde incelemek, o yönde yorumda bulunmak gerekiyor. ‘Zira millet artık uyandı’ diyebileceğimiz gelişmelere şahit oluyoruz. Toplum şunun net bir şekilde bilincine varmış işin özünde…

“Şayet biz destek olmuş, yanında yer almış, sahip çıkmış olsaydık Menderes asılmaz, Özal zehirlenmezdi…”

Bakın bu tez çok yerinde bir tabir aslında…

Gemiler Çanakkale’yi çoktan geçti. Fakat bu millet Çanakkale’yi hiç unutmadı. O ruhu kaybetmedi. Gerektiğinde yeniden Kurtuluş Savaşı verebileceğini dosta düşmana, herkese gösterdi.

Bu millet gerçekten çok büyük. Yeri zamanı geldiğinde, “Yeter, karar milletindir, benimdir” demesini ve bunun etkisini hissettirmesini çok iyi biliyor.

Ya da Erdoğan’ın tabiri ile, “Halktan daha büyük bir güç yoktur” diyebiliriz meselenin en nihayetinde.

Toplum ne derse o olur, millet nasıl isterse ancak öyle sonuçlanır bu tür meseleler.

Ve Türk halkı artık diyor ki, “Menderes’i astınız, Özal’ı zehirlediniz, artık size verecek (alabileceğiniz) bir devlet büyüğümüz kalmadı…”

Ve Yenikapı’daki o muhteşem görüntü…

Liderlerin sahneye ilk olarak çıkarak halkı selamladığı ana kadar alandaydım. Manzarayı gördüm, yakinen şahit oldum.

Elinde Atatürk motifli Türk bayrağı olan CHP’li kardeşim…

Elinde Kayı Obası’nın, Osmanlı’nın üç hilalli sancağını sallayan MHP’li kardeşim…

Elinde sadece Türk bayrağı ve Erdoğan resimleri olan AK Partili kardeşim…

Saadet Partilisi, Demokrat Partilisi, Demokratik Sol Partilisi, Büyük Birlik Partilisi…

Hatta bu zor günleri fırsata çevirmek isteyen PKK’yı ülke düşmanı olarak görmeye başlayan, onlar gibi hareket etmemeye karar veren HDP’li kardeşim…

Herkes oradaydı.

Hepsini orada buluşturan ise kardeşlik duygusuydu…

Vatan aşkıydı…

Bayrak sevgisiydi…

Bu topraklara olan sadakatiydi…

Grup Tillo’nun söylediği gibi, “Kürt ile Türk (şahıslarında bütün yurdum insanını kapsıyorum) kardeştir, ayrılmaz et tırnaktan, ortağız bir namusa, yaslanmışız sırt sırta…”

AK Partilinin kaybedecek CHP’lisi, CHP’linin inkar edecek MHP’lisi, MHP’linin dışlayacak, BBP’lisi, DP’lisi, SP’lisi, DSP’lisi, PKK’yı dışlamak isteyen, ancak buna fırsat bulamayan HDP’lisi yoktur.

Çünkü bu ülkede ne kadar insan yaşıyorsak, aynı hüzünde, aynı mutlulukta buluşabiliyoruz.

Çünkü gerçek bu ülke bizim namusumuzdur.

Hepimiz bu namusa ortağız…

 

# DİĞER MAKALELERİ

Yazar Mehmet Özmen - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

01

İzmitli - Dini okullarda Devlet öğretmeli ana okulundan itibaren..Müslüman bir ülkede ayrı bir Din eğitimi veren okul olması o ülke için utanç verici bir durum.İmam Hatip okulları Meslek Lisesi bünyesine katılmalı Ortaokul kısmı kademeside Meslek Liseleri kapsamına alınmalı..Meslek Liselerinde nasılki;Elektrik,Makina ve başka..bölümler varsa,Meslek Liselerinde Din ve İslam ilimleri bölümü olarak okutulmalı.

Artık toplum içinde ayrışmalara,gruplaşmalara mahal verecek yapılara sebep olacak her türlü unsura engel olunmalı..Eğitimdede yapı elden geçirilmeli,Askeri okullarda Meslek Liseleri kapsamına alınmalı.

Yanıtla . 0Beğen 10 Ağustos 17:45
Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR