Zeytinoğluna kulak verin!

MAKALEYİ DİNLE

KSOnın nisan ayı toplantısına Ulaştırma eski Bakanı Binali Yıldırım da konuk oldu. Yıldırım, bir dizi vaatlerde bulundu. KSO Başkanı Ayhan Zeytinoğlu da toplantıda bir konuşma yaptı. Zeytinoğlunun konuşma metnini istedim. Baştan sona kadar okudum. Özenle hazırlanmış bir konuşma. Zeytinoğlu, bir yandan Kocaelinin sıkıntılarını dile getirirken, öte yandan da çözüm yollarını sundu. Yıldırıma, dolayısıyla hükümete mesaj verdi.
***
Size Zeytinoğlunun Kocaeliyi direkt ilgilendiren konuşmasından bazı bölümler sunmak istiyorum. Bakınız ne diyor Zeytinoğlu?
İlimizin 1965 yılından bugüne hızlı bir sanayileşme sürecine girmesinin en büyük nedenlerinden biri de, kuşkusuz üstün lojistik avantajlarıdır. Bu nedenle Kocaeli yüzölçümü bakımından en ufak illerden biri olmasına rağmen, Türkiye imalat sanayinden % 13 pay sahibidir. İlimizin dış ticarette aldığı pay % 16dır. 400 kadar firmamızın genel merkezlerinin İstanbulda olmasına rağmen, toplanan vergilerin % 13,1ini, İstanbuldan sonra karşılayan ikinci ildir.
Yalovanın İzmit Liman Başkanlığından ayrılmasından sonra, Kocaelinde 40 olan liman sayısı 34 olmuştur. Limanlardan Anadoluya sadece karayolu ile bağlantı vardır.
2000 yılından günümüze ilimizde alt yapı yatırımları yapılarak belli noktalara gelinmiştir. Firmalarımızın lojistik açıdan sıkıntı duydukları noktaları tespit edip Bakanlığınız, Büyükşehir Belediyesi, Karayolları ve sanayiciler işbirliği ile yeni kavşak çalışmaları yürütüyoruz. İlimizde bu yükü taşıyacak lojistik konusunda yeni alt yapı yatırımlarına ihtiyaç duyulmaktadır.
***
-Bölgede bulunan Organize Sanayi Bölgelerinden ana yollara bağlantıda sıkıntılar devam etmektedir. Hiçbir OSBde demir yolu bağlantısı yoktur.
-Limanlardaki yüklerin hepsi D-100, D-130 ve TEM otoyolu ile taşınmaktadır. Limanlarla otoyollar arasında ciddi tıkanmalar yaşanmaktadır. Nitekim, birçok sanayi kuruluşu yaşanan ulaşım sıkıntıları nedeni ile ihracatlarını diğer illerde bulunan limanlardan karşılamaya çalışıyorlar. Bu durum ihracatçılarımıza ilave maliyetler getirmektedir. Limanların ana yollara bağlantılarının düzeltilmesi ve demiryollarına bağlantılarının yapılması gerekmektedir. Özellikle de bu alanlarda triyaj istasyonlarının yapılandırılması sağlanmalıdır.
***
-Derince Limanının yeniden ihale edilerek bölgeye kazandırılmasını istiyoruz. Bölgemize sağlayacağı ekonomik katkı sebebiyle biz de bu süreçte taraf olmaya hazırız.
-Cengiz Topel Havaalanı önümüzdeki aylarda sizlerin gayretleriyle, sivil havacılığa açılacaktır. Ancak Cengiz Topelin bir an önce ihale edilerek uluslararası kimliğe dönüşmesi hedefimiz olmalıdır.
-Şehir içi trafiğe yönelik, Körfezi çevreleyen yük ve insan taşımacılığı için raylı sistemlerin geliştirilmesini öneriyoruz.
-D-130a paralel daha güneyde yeni bir otoyol, şehir içi trafik yükünü hafifletecektir.
-Köseköy Lojistik Merkezinde konteynır depolama alanlarının oluşturulması, limanlarla bağlantılarının sağlanması konusu üzerinde durduğumuz bir diğer konudur. Ulaştırma sorunu çözülmeden sanayiye ancak kısıtlı teşvikler verilebilmektedir. Bölgede bulunan limanların demir yolu ile bağlantısının yapılmasıyla, Anadoludaki istenen sanayileşme sürecinin hızlanacağını ve bunun sanayiye verilen en büyük teşvik olacağını düşünüyoruz
***
Ayhan Zeytinoğlunun konuşmasını okudunuz. Hepsi de makul istekler.
Zeytinoğlu görevini yaptı ve iktidarı uyardı
Seçim sürecine girdik. 12 Hazirana kadar bu sorunların çözülmesi mümkün değil. 12 Hazirandan sonra ya AKP Hükümeti devam edecek, ya da başka bir hükümet gelecek. Hangi hükümet gelirse gelsin, bu sorunları kucağında bulacak. Kocaelinin geleceği için sorunların çözülmesi noktasında her kesim elini taşın altına koymalı Herkes şunu bilme iki, başka Kocaeli yok!

# DİĞER MAKALELERİ

Yazar Mesut Akbulut - Mesaj Gönder


kutuyu işaretleyip tamama basın

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR