CHP Kartepe’de başörtülü gençlik kolları başkanı tartışması!

MAKALEYİ DİNLE

Geçtiğimiz günlerde Yeni Akit gazetesi CHP Kartepe İlçe Kadın Kolları Başkanlığı ile ilgili bir haber yapmıştı. Gazetenin “CHP'nin başörtülü başkanı çakma çıktı” başlıklı haberi şöyleydi;

**

CHP’de Kartepe Gençlik Kolları Başkanı yapılan ve “başörtülü” diye ön plana çıkarılan üniversite öğrencisi Özden Sağ’ın, çok kısa bir süre öncesine kadar başının açık olduğu belirlendi.  Sağa açılım stratejisini sürdüren Kemal Kılıçdaroğlu yönetimindeki CHP’de Kartepe Gençlik Kolları Başkanlığı’na atanan ve başörtülü oluşu ön plana çıkarılan Özden Sağ’ın, çok kısa bir süre öncesine kadar başının açık olduğu ortaya çıktı.

**

CHP Kocaeli Gençlik Kolları Başkanı Gökhan Orhan başkanlığında önceki gün yapılan toplantıda, CHP Kartepe Gençlik Kolları Başkanlığı’na Özden Sağ’ın atanması kararı alınmış, bu karar kamuoyuyla paylaşılmış; bu ismin “başörtülü” oluşu ön plana çıkarılmıştı.

**

Üniversite öğrencisi Özden Sağ, CHP’deki görevinin ardından basına “CHP benim düşüncelerimin izdüşümü olan bir parti”, “Benim annem de babam da CHP’li” şeklinde açıklamalarda bulunmuş; başörtülü oluşuyla ilgili de “Ben Atatürk sevgisi ile büyütüldüm. Babam bana bu sevgiyi aşıladı. Kimsenin ne dediği pek umurumda değil. Ben başörtüyü bir parti ile tanımadım. Bir parti ile de ilişkilendirmiyorum. Benim annem iktidardan önce de kapalıydı şimdi de kapalı. Ben bu eleştirilerinin olacağını bile bile bu göreve geldim. Ama artık bazı şeyleri aşmak zorundayız. Genel Başkanımız bu konuda çok geniş düşüncelere sahip” demişti.

**
Bu şekilde açıklamalar yaparak, CHP’yi göklere çıkaran “başörtülü” Özden Sağ’la ilgili gerçek ise çok geçmeden ortaya çıktı. Özden Sağ’ın çok kısa bir süre öncesine kadar başı açık olduğu anlaşıldı. Özden Sağ kendi sosyal hesabında yer alan fotoğraflarda, başı açık ve dekolteli kıyafetler içinde görülüyor.

**

Kendisini tanıyan öğrencilerin sosyal paylaşım sitelerinde paylaştığı fotoğraflarda, Özden Sağ, başı açık görülüyor. Fotoğrafların, Özden Sağ’ın CHP’ye övgü dolu açıklamalarıyla birebir uyuşması dikkat çekti.”

**

Yeni Akit gazetesinin haberi böyle…

**

CHP Kartepe İlçe Başkanı Cumhur Karakadılar, Yeni Akit gazetesinin CHP Kartepe Gençlik Kolları Başkanı olarak atanan Özden Sağ ile ilgili yaptığı habere tepki gösterdi. Dinin hiç bir partinin tekelinde olmadığını söyleyen Karakadılar, Yeni Akit Gazetesi yöneticileri için "Beyinleri buzlanmış" dedi.

**

Karakadılar’ın açıklaması şöyle;

Adının başında ‘Yeni’ olan ama kendisi ve zihniyeti Ortaçağ karanlığında kalan bir ulusal gazete, bizim ilçe gençlik kolları başkanımız hakkında bir haber yapmış. ‘Başkanımızın başı bir süre önce açıkmış da, şimdi kapanmışmış da’ türünden kendilerince kişiyi ve partimizi değersizleştirmeye çalışan bir haber di bu. Tirajı yerlerde sürünen bu zavallı gazete gençlik kolları başkanımızın facebook hesabına girmiş ve eski fotoğraflarını alarak ‘büyük bir gazetecilik başarısı’na imza atmış! Biz gazeteci değiliz ama bu haberde en küçük bir zeka pırıltısı ve araştırmacılık olmadığını hemen anlayabiliyoruz. Dinin, diyanetin kendilerinin tekelinde olduğunu zanneden bu zavallı zihniyet, tutup bizim başkanımızın fotoğrafını kollarını buzlayarak yayınlamış.

**

Bu beyinleri buzlanmış, akıl tutulması yaşayan kişilere biliyoruz ki ne anlatırsanız anlatın, onlar yine, kendi küçük dünyalarında, kendileri çalıp kendileri oynamaya devam edecektir. Ben bu gazetenin ismini anmak istemiyorum, çünkü biliyorum ki bunların adını anmak bile onlar için bir ödüldür, lütufdur. Bu yandaş gazete kendine açtığı alanda popülist, aslında fındık kabuğunu doldurmayan haberleriyle, bir bardak suda fırtına koparmaya çalışarak karşılık bulmaya çalışıyor. Kendini ancak böyle anlamlandırıyor ve tirajını da ancak böyle artırabiliyor.

**

Bu gazete kendi küçük dünyasında kalıp, kendi kum havuzunda oynamaya devam ededursun, bu vesileyle Cumhuriyet Halk Partisi’nin bu konulara bakışını bir kez daha duyurmak isterim. Partimiz, bu topraklarda yaşayan yurttaşları, dili, dini ve ırkından dolayı ayırmaz, katergorize etmez. Biz, partimizde olsun olmasın, hiç kimsenin başını açmasını ve ya kapamasını önermeyiz, insanların hepsi bizim için aynı değerdedir. Bu bizim için bir konu bile değildir. Bu tip konular ancak, dini sömürerek siyasi rant elde eden insanların, kurumların ve partilerin konusu olabilir.

**

Biz inançlara, birey hak ve özgürlüklerine her zaman saygı duymuşuzdur. Cumhuriyet Halk Partisi’nde siyaset yapan kişiler, eşitlikten, adaletten, hukukun üstünlüğünden, hakça paylaşımdan, sosyal devletten yana olan vatansever insanlardır. Partimizde siyaset yapacak kişilerde bulunması gereken meziyetler de bu meziyetlerdir. Saygılarımla.”

**

CHP Kartepe İlçe Başkanı Cumhur Karakadılar’ın açıklaması böyle. Sert bir açıklama…

Yeni Akit’in haberi , bazı kesimler tarafından beğenilse de CHP’de tepkilere neden oldu…

Aslında bazı CHP’liler de Yeni Akit’in haberini beğendi. Bunu çevremden de biliyorum. Zira CHP, değiştik deyip, bazı kara çarşaflı kadınlara CHP rozeti takmış, sonrasında kadınlar bu rozeti yere atıp, partiden istifa etmişlerdi. Milli görüş partileri yıllarca başörtüsünü kullandı, CHP de buna karşı çıktı. Sonrasında başörtüsü serbest bırakıldı. Bundan 15-20 yıl önce “CHP’de başörtüsü takan bir ilçe kadın kolları” polemik konusu olacak dense idi, sanırım çok kişi inanmazdı.  2014 yılındayız… CHP’li bir kadın kolları başkanı başörtülü diye tartışma yaşanıyor.  Nereden, nereye?

 

 

Guni’den veda ziyareti

Ankara Vali Yardımcılığı’na atanan Kocaeli Vali Yardımcısı Mustafa Guni, Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu’na veda ziyaretinde bulundu.Karaosmanoğlu, Guni’ye yeni görev yerinde başarılar dilerken, Kocaeli’deki hizmetlerinden dolayı teşekkür etti.

 

Kartepe A.Ş. “Ak”landı!

30 Mart seçimlerinden sonra Hüseyin Üzülmez’in başkan seçilmesiyle yeni bir dönemin başladığı Kartepe Belediyesi’nde,  Kartepe A.Ş. Genel Müdürlüğü’ne Özgür Ak getirildi. Başta finans sektörü olmak üzere işletme ve insan kaynakları yönetimindeki tecrübesini Belediye Başkanı Hüseyin Üzülmez’in başkanlığını yaptığı ekip ile paylaşacak Özgür Ak, 1971 doğumlu, evli ve çok iyi derecede iki yabancı dil biliyor.

 

Şarlayan kitabını imzaladı

Drama lideri ve Eğitim Danışmanı Zafer Şarlayan, Kocaeli Üniversitesinde Hayat Yayınlarından çıkan “Anadolu Bilgelerinin Işığında Çözüm Odaklı Koçluk” isimli kitabını imzaladı. Yoğun ilgi gösterilen imza törenine Yrd. Doç.Dr. Gülşen Öztürk Varlıklı ve Yrd. Doç.Dr. Ali Öztürk’te katıldı. İmza töreni sonrası Şarlayan Kayseri Erciyes Üniversitesine davet edildi. Atölyesi ve kitabı hakkında konuşan Şarlayan: “Mevlana’nın dediği gibi Dertli adamın bir gönül evi vardır, derdini dinlersen o eve bir pencere açmış olursun. Bizde bu kitapla gönüllerde bir pencere açmak istiyoruz.” dedi.

 

60 bin ehliyete el konuldu

Emniyet Genel Müdürlüğü Trafik Hizmetleri Başkanlığı verilerine göre, 2014'ün ilk 7 ayında Türkiye genelinde 188 bin 61 trafik kazası yaşandı. Bu kazalarda bin 328 kişi öldü, 127 bin 823 kişi yaralandı. 1 milyar 460 milyon 331 bin 265 lira para cezası kesildi. Aynı dönemde 59 bin 948 sürücünün ehliyetine "alkollü araç kullanmaktan" 10 bin 1 sürücünün ehliyetine "100 ceza puanını doldurmak", 2 bin 400 sürücünün ehliyetine ise, "alkol kontrolü yaptırmamaktan" el konuldu.

 

SP’den açıklama

SP Gebze Kadın Kolları Başkanı Nesrin Özkan’ın sağlık sorunları nedeniyle görevden ayrıldığı  belirtilmişti. SP’den yapılan açıklamada, “İlçe Eski Başkanımız Nesrim Hanım bir Milko kuruluşu olan Cansuyu Derneği yönetimine geçtiği için Kadın Kolları Başkanlığından ayrılmıştır. Yapılan haberde yer alan ayrıntı teknik bir hatadan kaynaklanmıştır. Kendisine gösterdiği hassas duyarlılık ve çalışma azminden dolayı kutluyoruz ve başarılarının devamını diliyoruz” denildi.

# DİĞER MAKALELERİ

Yazar Mesut Akbulut - Mesaj Gönder


kutuyu işaretleyip tamama basın

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR