Neden ayaklanmıyoruz?

MAKALEYİ DİNLE

Her gün şehit haberleriyle sarsılıyoruz…
Dün dost olduğumuz Suriye ile şimdi düşman olduk…
Kapitalizm ülkemizi işgal etmeye devam ediyor…
Kapitalist ülkeler, bizi maşa olarak kullanıyor…
Bizi zorla Suriye ile savaşa itiyorlar…
Kuzey Irak’ta bir Kürt devleti, yıllardır kurulmuş, sadece ülke olduklarını ilan etmedikleri kaldı...
Şimdi de Sureyi’nin kuzeyinde Batı Kürdistan diye bir ülke kurulma çalışması var…
**
Milliyet gazetesi yazarı Mehveş Evin, soruyor; Kapitalizmin yıkıcılığına verilen global tepki, neden bizde ilgi görmedi? Bu düzene dair hiç mi derdimiz yok ?
Dört maddede “neden düzene isyan eden az”ın cevabı:
1. VAKTİ GELMEDİ: Her ne kadar zamlardan şikayet etsek de dünya ekonomilerine kıyasla halen daha avantajlıyız. Daha doğrusu, global krizin etkilerini minimum seviyede hissettik...
ABD’de “1929 buhranı” ile karşılaştırılan 2008 krizinin etkilerinin hissedilmesi ve insanları sokağa dökmesi içinse üç yıl gerekti. Başta Yunanistan ve İspanya olmak üzere, Avrupa ülkeleri son bir yıldır batmanın eşiğinde.
Ekonomistler, pek yakında krizde “ikinci dip” yaşanacağını öngörüyor. Türk ekonomisi kendini her ne kadar çıpalarla, vergilerle, zamlarla “koruma”ya alsa da mevcut cari açık rakamlarıyla bu defa krizin “teğet” geçmesi zor.

Eylem yapmak= Terörizm

2. SOKAĞA ÇIKAN YANAR: Parasız eğitim için pankart açanın, hükümet politikalarını protesto edenin hapse tıkıldığı , gazetecilerin yazdıkları yüzünden “terörist” olmakla suçlandığı, HES protestocusu genç kıza “eylemcilerle konuşma yasağı”nın verildiği bir ülkede yaşıyoruz!
KCK tutuklamalarını protesto eden vekillerin 20-30 yıl hapis istemiyle yargılandığı Türkiye’de, değil Taksim’de çadır kurmak, oturma eylemi yapmak bile büyük sorun.

3. KEMER SIKMAYA ALIŞIĞIZ: Haziran’da AKP yüzde 50 ile iktidara geldi. Seçim analizlerinde öne çıkan neden, AKP iktidarının tüm sorunlarına rağmen krizi “atlatma” becerisi ve sağlıktaki atılımlarıydı.
İşsizlik sorunu çözülemiyor, memur ve işçi ezilmeye devam ediyor... Buna rağmen kitlesel işten çıkarmalar, mortgage krizi gibi büyük sıkıntıları (henüz) yaşamadık. Üstelik biz kemer sıkmaya, krize ezelden alışığız!
Düzene isyan eden, bankacılık sistemine lanet yağdıran ülkelerdeyse mevcut iktidarların para politikalarına isyan sözkonusu.

12 Eylül, bin yıl sürer

4. BİR ARAYA GELME KÜLTÜRÜ: Türkiye, son iki yılda sokak gösterileri anlamında hareketliydi. Ancak aynı dertten mustarip insanların dahi bir araya gelme kültüründen yoksun olması, bir araya gelseler de birbirlerinin kuyusunu kazması, kolaylıkla dağıtılıp bölünmelerine neden oluyor.
Üzerinden sayısız darbe geçmiş, 12 Eylül’le hala hesaplaşamamış, solu bitirilmiş, buna rağmen solculuğu hala öcü sayan, iktidara yönelik eleştirinin “Ergenekonculuk” la eş tutulduğu bir ülkede “kapitalizme isyan” için kitlelerin birleşmesi, şimdilik uzak görünüyor.
Neymiş? 28 Şubat değil ama 12 Eylül, bin yıl sürermiş ...

AKP, fakirleri deşifre ediyor

AKP Gölcük İlçe Kadın Kolları Başkanı Hilmiye Gövez ve ilçe yönetimi, AKP İl Kadın Kolları Başkanı Oya Tuncel ve il yönetimi, Gölcük Belediye Başkanı Mehmet Ellibeş’in eşi Feriha Ellibeş’in de katılımlarıyla ilçe genelinde Piyalepaşa, Dumlupınar, Şirinköy ve Değirmendere Merkez Mahallelerinde fakir aileleri evlerinde ziyaret edip, kumanya yardımında bulundular. Başkan, Gövez, 4 mahallemizde bulunan fakir aileleri ziyaret edip kumanya yardımında bulunduk.Ramazan sonuna kadar yardımlarımız devam edecek” dedi. AKP’liler gittikleri fakir ailelerle fotoğraf çektirip, onları deşifre ediyorlar. AKP için, “Halkı fakirleştirip, onların oyunu alıyorlar” tezine katılıyor musunuz? AKP’nin bu hareketlerini gördükten sonra ben de bu teze katılıyorum.


Aynı damın kazıyız biz!

Vatan gazetesi yazarı Mustafa Mutlu, zaman zaman ilginç yazılar yazıyor. Mutlu, uzun zaman önce de “Aynı damın kazıyız biz” diye bir yazı yazmıştı. Bu yazıyı sizinle paylaşmak istiyorum;
Seçimler bitti; birkaç ay geçmedi ki; ilk zam haberi elektrikten geldi...
Sonra onu doğalgaz zammı izledi... Ve dün güne bir uyandık ki...
Aman, aman, aman!
Sigaradan… Alkollü içkilerden... Cep telefonundan... Motorlu araçlardan alınan Özel Tüketim Vergisi’ne enflasyon oranının iki katından fazla zam yapılmış...
Yani bundan sonra sigara değil, vergi içeceğiz... Çünkü sigara için ödediğimiz her 10 liranın, 6.9 lirası artık vergi olacak...
***
Bu haberleri duyunca hani meşhur fıkradaki gibi üzülmek, isyan yazıları yazmak falan değil; şarkı söylemek istiyorum nedense...
Dün de ağzıma bu yılın en popüler şarkısı dolandı...
Tabii farklı sözlerle:
***
Aynı yoldan geçmişiz biz
Aynı zammı yemişiz biz
Ölümüz bir, dirimiz bir
Aynı damın kazıyız biz
Vergiler bir, kazıklar bir
Hep beraber yutarız biz
Yapanlar bir, edenler bir
Döner döner seçeriz biz
Maliye bir, Hazine bir
Hepsi için aynıyız biz
Hep isterler, hep alırlar
Almak nedir bilmeyiz biz
Haydi bi daha... Bi daha bi daha
Hep beraber ödeyelim
Vur şu kafama... Bi daha bi daha
Hem kızıp hem de seçelim!

Başkan neye aşık?

Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu, önceki gün KOTO’da konuşma yaptı. Başkan şunları söyledi:
“Kocaeli’nin her yerinde su musluktan içilir, ben evimde suyu musluktan içiyorum. Sanayiyi çevreye, çevreyi sanayiye feda etmedik. Bu kentte sanayi de olacak, ama ben bu körfezde denize de gireceğim. Mavi Bayrak, Kocaeli için en güzel ödüllerden birisidir. Ben yeşili ve maviyi çok seviyorum, ağaç dikmeye aşığım”…
Büyükşehir Belediyesi’ni birçok konuda eleştirebiliriz…
Ama çevre konusunda başarılı çalışmalara imza attılar…
Diğer konularda sınıfta kalabilir, ama çevre konusunda sınıfı geçtiklerini söyleyebiliriz.

İki mahalleye 72 çardak!

İzmit Belediyesi’nin çardak projesi kentin dört bir yanını sarmaya devam ediyor. Çardakta Buluşalım Gelin Tanış Olalım adıyla ilk olarak Yuvam Akarca bölgesinden start alan projeye Yenimahalle ve Şirintepe Mahalleleri de dahil oldu. Park Bahçeler Müdürlüğü, mahalle muhtarlarıyla ortaklaşa belirledikleri 72 noktaya çardak yerleştirmeye başladı. Belediye ekipleri Yenimahalle’de 30 noktaya çardak montaj işinin tamamlandığını Şirintepe Mahallesi’nde de 42 adet çardağın ay sonuna kadar site önlerine yerleştirileceğini söylediler.

Barış’tan Yücel’e teşekkür!

AKP Gölcük İlçe Başkanı Sedat Yücel ve ilçe yönetimi ile birlikte haftalık toplantılarını İpekhan Kafe’ de gerçekleştirdi. AKP İl Yönetim Kurulu’na seçilen Orhan Barış, kendisine destek veren İlçe Başkanı Sedat Yücel ve yönetim kuruluna teşekkür etti. Barış, “Yeni süreçte Gölcük’ün menfaatleri doğrultusunda gerekli çalışmalarda bulunarak görevimi en iyi şekilde yerine getireceğim” dedi. AKP il yönetimine seçilen İdris Alp de toplantıda hazır bulundu.


Bekirdere’de çay molası

AKP Kocaeli Milletvekili Fikri Işık ve İzmit Belediye Başkanı Dr. Nevzat Doğan, Ramazan programları kapsamında Bekirdere bölgesinde incelemelerde bulundu. Işık ve beraberindekiler Bekirdere’deki Mutay Çay Bahçesi’nde yorgunluk attılar. Işık ve Doğan, vatandaşların sordukları soruları yanıtlayıp, yapılan çalışmalar hakkında bilgi verdiler. Ziyaret sırasında vatandaşlarla bol bol sohbet eden Işık ve Doğan halkın arasında olmaktan, halkın sorunlarını dinlemekten asla vazgeçmeyeceklerini söylediler.

Ellibeş başarılar diledi!

Gölcük Belediye Başkanı Mehmet Ellibeş, önceki gün S.S 41 Nolu Gölcük İzmit Minibüs ve Otobüsçüler Koop. Başkanı Mehmet Malçok ve yönetimini yazıhanede ziyaret ererek başarılar diledi. Yaptığı ziyaretten dolayı Ellibeş’e teşekkür eden Malçok, “Gölcük’e hizmet etmekten dolayı mutluyuz. Hedefimiz eksik yönlerimizi tamamlayarak, taşımacılık konusunda performansımızı en üst düzeye çıkarmak, halkımıza daha güzel ve sağlıklı koşullarda hizmet etmektir” dedi.

BUNLARI BİLİYOR MUSUNUZ?

Çakmağın kibritten önce bulunduğunu...

KONUŞAN FOTOĞRAF


# DİĞER MAKALELERİ

Yazar Mesut Akbulut - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR