Ahi olmak herkesin harcı değil

MAKALEYİ DİNLE

Nedir ahilik,

İnternet ansiklopedilerine göre Ahilik, “Ahi Evran tarafından Hacı Bektaş-ı Veli'nin tavsiyesiyle kurulan esnaf dayanışma teşkilâtıdır.

Aslen Horasan kökenli olup Selçuklu ve Osmanlı dönemlerinde Anadolu’da yaşayan Müslüman Türkmen halkın sanat, ticaret, ekonomi gibi çeşitli meslek alanlarında yetişmelerini sağlayan, onları hem ekonomik hem de ahlaki yönden yetiştiren, çalışma yaşamını iyi insan meziyetlerini esas alarak düzenleyen bir örgütlenmedir.

Kendi kural ve kurulları vardır. Günümüzün esnaf odalarına benzer bir işlevi olan Ahilik iyi ahlakın, doğruluğun, kardeşliğin, yardımseverliğin kısacası bütün güzel meziyetlerin birleştiği bir sosyo-ekonomik düzendir. Ahi Evran'a Ahi Baba da denir”

İlimizde de ülkemizde olduğu gibi Ahilik haftası kutlanmakta.

Günümüzde bu kutlamaları odalar ve esnaf birlikleri organize eder.

Her yıl geleneksel olarak 23-29 Mayıs tarihleri arasında yapılan etkinliklerle Ahlaklı esnaf, doğruluk ve kardeşlik bunun yanında da yardım severlik bilinci aşılanmak istenir.

Ahi olmak ve Ahilik’e her zamankinden daha çok ihtiyaç duyuyoruz.

Maalesef karşılaştığımız ticaret erbapları her zaman bir Ahi olamıyor.

Bu konuyla ilgili yazıma bir hikaye ile son vermek istiyorum…

“Kocası olmayan yaşlı kadın evde tereyağı yapıp bakkala satıyordu. Ürettiği yağı günlük olarak bakkala veriyordu.

Ancak bakkal tereyağını tartmadan alıyordu. Bir şüphe düşmüş bakkalın. Kadın getirdiği tereyağlarını tartmaya karar verdi.

1 kilo diye aldığı tereyağının 900 gram olduğunu görünce çok sinirlendi.

Erse gün kadın dükkana gelince bakkal, “Bir daha senden tereyağı almayacağım” dedi.

Yaşlı kadın üzülerek, “Efendim bir yanlışım mı oldu” diye sordu.

“Bana 1 kilo diye verdiğin tereyağı 900 gram geldi ayıp değil mi bu yaptığın?” dedi.

Sonra…

Sonra kadın cevap verdi, “ Efendim benim terazim yok. Daha önce sizden bir kilo şeker almıştım, onu tartı olarak kullanıyorum” dedi.”

Dünya böyle bir şey işte, ne verirsen elinle o gelir seninle…

 

 

MAP muhtarı ve azaları  bugün meclise gidiyor

İki sakinini milletvekili olarak meclise gönderen Mehmet Ali Paşa Mahallesi, bugün vekilleri ziyaret etmek için Ankara’ya gidiyor. Aynı zamanda Mehmet Ali Paşa Mahalle Meclisi Üyesi olan AK Parti Milletvekili Mehmet Akif Yılmaz ve CHP Milletvekili Fatma Kaplan Hürriyet’i ziyaret edecek olan muhtarı Yaşar Doğan, diğer vekillerinde kapısını çalacak.

Ziyaretin öncelikli amacı geç kalınmış tebrik ziyareti. Ziyarette vekillere bunun yanında mahalle ile ilgili sıkıntılar ve isteklerde aktarılacak. Yaşar Doğan beraberinde azaları Harun Yakut, Hakan Sedat Barış, Mehmet Karaosmanoğlu, Mustafa Gül ve Zeki Reyisoğlu’nu da götürecek.

Muhtar ve azalarının meclis ziyaretlerine mahallenin en yaşlılarından ve en eski esnaflarından olan 87 yaşındaki (sobacı) Nuri Çolak’ta beraberinde götürüyor.

 

 

Kartepe’de uçak şenliği var

Kartepe Belediyesi ve Türk Hava Kurumu tarafından düzenlenen “Radyo Kontrollü Model Uçak ve Helikopter Şenliği” 28 Mayıs cumartesi günü saat 12.00’da düzenlenecek. Motorlu yamaç paraşütü gösterisi, model uçak ve helikopter uçuşlarının yapılacağı etkinlikte KDÜ Sivil Havacılık MYO’nun kep atma töreni de yapılacak. Bu renkli organizasyonu kaçırmamanızı tavsiye ediyorum.

 

 

Yörükler 20’inci kez bir araya gelecek

20 yıldır geleneksel olarak her bahar ayında yapılan Yörük şenlikleri bu yılda tüm tadıyla Derince Çenedağ Şenlik Alanı’nda yapılacak. Oğuz Boyları Konfederasyonu, Marmara Yörük Türkmen Dernekleri Federasyonu ve Kocaeli Yörükleri Kültür ve Yardımlaşma Derneği tarafından organize edilen şenlik 29 Mayıs günü saat 11.00 ile 16.00 arasında yapılacak.

 

# DİĞER MAKALELERİ

Yazar Bülent Ekinci - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR