Fırsatı ganimet saymak!

MAKALEYİ DİNLE

Bir önceki makalemizde Ramazan ayı nedeni ile sahillerde büyük bir boşluk olduğundan bahsederek Bodrum’dan örnekler vermiştim. Dört gün sonra onbir ayın sultanı bitiyor. Bayramı bulundukları yerde geçirecekler var. Bir kısım kimselerde eş, dost, ana baba ziyaretlerine gidecekler. Kimileri de dinlenmek, gezmek, görmek amacı ile sahillere giderek serinleyecekler.
Turistik işletmeler turizm acenteleri kanalı ile müşteri çekmek amacı ile yoğun bir kampanya yürütüyorlar. Buraya kadar her şey normal ve anlaşılabilirdir.
Bayram nedeni ile bütün işletmeler el birliği ve söz birliği içinde olup fiyatlarına zam üzerine zam yaptılar. Bu durum fırsatçılık değilse nedir? Böylesi bir durumu anlamak mümkün değildir. Bazı örnekler verelim.
Alanya Ares Hotel bayram öncesi 84TL, bayram fiyatı 104 TL, bayram sonrası 82TL. Alanya Gereen Peace Hotel bayram öncesi 86 TL bayramda 119 TL bayram sonrası 97 TL Side Life Hotel bayram öncesi 57 TL bayram fiyatı 91 TL bayram sonrası 69 TL. Kemer Özkaymak Marina Hotel bayram öncesi 131 TL bayramda 212 TL bayram sonrası174 TL.
Daha yüzlerce verilecek örnekler hep aynı. Bu fiyatlar bir geceliktir. Bu uygulama her bayram ve her özel günlerde aynıdır. Dış ülkelerden gelenlere ise paket turlar uygulanıyor. Yerli bir turistin üç gece konaklamasına karşılık ödediği para miktarı ile Bulgaristan, Almanya v.s. gibi ülkelerden gelen turistler en az bir hafta tatil yapıyor. Yurt içindeki vatandaş tabiri caiz ise kaz gibi yolunuyor. Dışarıda bizdeki örneklerin tersi ile karşılaşıyorsunuz.
Bulgaristan’daydık bir sahil kentinde bir gecelik konaklama istedik. Yanımdaki kişi hem Türk hem de Bulgaristan vatandaşıydı. Benden istenen bir gecelik ücret 80 leva, yanımdaki çifte vatandaştan 40 leva istendi. Sebebini sorunca siz bizim vatandaşımızsınız cevabını aldık.
Böylesine farklı, yanlış ve kendi vatandaşını ikinci sınıf kabul ederek yapılan muameleyi en hafif değimiyle ile herkes gider Mersin’e biz gideriz tersine sözü ile değerlendirmek gerekir.
Turistik işletmelerimizin nerede ise tamamı hep yabancı isim ve kelimelerden oluşuyor. Santana, Enjoy, Tess, Ares, Delfi gibi! Bu kadar taklitçilik ve komplekse pes doğrusu.
Yine benzer yanlış ve fırsatçı bazı uygulamaları da anlamak mümkün değildir. Ramazanı Hakka yaklaşma, arınma, paylaşma, sevgi, saygı ve hoşgörü ayı olarak kabul ediyoruz. O da ne? Ramazan ayı yaklaşınca nerede ise iğneden ipliğe her şeye zam geliyor.
Bunu da anlamak hiç mümkün olmuyor. Bu durum da düpedüz fırsatçılıktır. Dil başka diyor ama uygulama tam tersi oluyor. Yani biz hazreti Mevlana’nın dediği gibi “Ya göründüğünüz gibi olun, ya da olduğunuz gibi görünün” veciz sözünü bile anlamış olmuyoruz.
Bu tür uygulamayı yapanlar kul hakkını gasp etmiş oluyorlar. Kul hakkı ile gitmenin vebalinin de ne olduğunu herkes çok iyi biliyordur.
Belki bu satırları anlamsız ve önemsiz bulup kızanlar olabilir. Amma bu söylenenler ve de daha çok ilave edilecekler de bizim yaşadığımız hayatımızın tersliklerle dolu gerçekleridir.
Herkesin başına bir polis, bir zabıta veya bir denetim elemanı koymak mümkün değildir.
Hak, hukuk, adalet, eşitlik ve dürüstlük kavramına herkesin sahip çıkıp uygulaması gerekir. Aksi taktirde meseleler bitmez ve sorunlar çözülmez. Bundan da hepimiz derece derece zarar görürüz.
Herkesin ve hepimizin empati yapması gerekir.

# DİĞER MAKALELERİ

Yazar Bilal Dündar - Mesaj Gönder


kutuyu işaretleyip tamama basın

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR