Suçum kadın olmak

MAKALEYİ DİNLE

Bazı olaylar ve sözler insanların hayatlarında izler bırakırlar.  Yıllar geçse de unutulmazlar. İsteseniz de unutamazsınız. Sonunda sizi esir aldırlar.  Kendinizi bir türlü kurtaramazsınız bu prangalardan.

Hayatımda bazı yaşanmış olaylar beni o denli etkiledi ki, yıllarca bunların etkisinden kendimi kurtaramadım.  Esey ile Haydar Çavuş adlı romanımın hikâyesini 1971 yılında romanın kahramanlarından bizzat duymuştum. Yıllarca yaşanılan bu gerçek hikâyeyi yazmak istedim. Yine Serpil adlı romanın kahramanı Alper de yaşadığı bu olayı bana anlattığında çok etkilenmiştim. Çünkü daha onlu yaşlarda babası onu öküze karşılık veriyordu.

Suçum Kadın Olmak adlı romanım ise İzmit’te geçiyor. Romanın konusunu olaya bizzat tanık olan bir arkadaşım anlattığında hayretler içinde kalmıştım. Çünkü ayvaya aşeren eşine fabrikanın bahçesinde kopardığı bir ayva için işten atılan bir işçinin hikâyesidir. Yıllarca içimi kemiren bu olayı yazarak vücudumu saran prangalardan kurtulmak istedim.

Suçum Kadın Olmak adlı romanımı yazarken, kadının toplumuzdaki yerini ve bazı kesimlerin, hatta bugünkü bazı siyasetçilerin kadına bakışını, kocasını öldüren bir kadının mahkemede yaptığı savunmayla bu kadının dünyaya bakış açısını kaleme aldım. Bu romanım ezilmeyen, horlanmayan ötekileştirilmeyen, kendileri hakkındaki kararların erkekler tarafından verilmesine bir başkaldırıdır.

Bir kadının doğurmasından hatta doğuracağı çocuk sayısına, örtünüp örtünmeyeceğine, gülüp gülmeyeceğine, gülerse gülmenin şiddetinin erkekler tarafından belirleneceği çalışıp çalışmayacağına erkekleri tarafından karar verildiği bir toplumda, kadınların bir isyanıdır bu roman.  Toplumumuzda kadın olmanın zorluklarını, toplumu yönetenlerin kadınlarımıza bakışını mahkeme huzurunda cesurca anlatarak ülkeyi sarsan bir kadının hikâyesidir bu roman.

Suçum Kadın Olmak adlı romanın en önemli iletisi, acıyı yaşamadan güzelliği göremiyor, tutsak olmadan özgürlüğü anlamıyoruz. Sevginin kaç türevi vardır? Kaç kere sevebilir bir insan? Sevdiği için neleri göze alabilir? Hangi son sevginin eseridir? Sevginin ve sevmenin tüm tonlarını bu romanımda anlatmaya çalıştım. Ayrıca bu romanımda bir yanda saflığı, yüce gönüllülüğü, fedakârlığı diğer yandan ise ihaneti ve bataklığı hissedeceksiniz. Asıl suçluyu siz bulun. Selam olsun tüm kadınlara… Yeni romanın Suçu Kadın Olmak ve diğer kitaplarımı 21 Nisan Cuma günü (KYÖD) Kocaeli Yüksek Öğrenim Derneği’nin Sosyal Tesislerinde saat 17.00 ile 19.00 arasında imzalayacağım. Tüm dostlarımı ve kitapseverleri bekliyorum.

# DİĞER MAKALELERİ

Yazar Kamil Çöpür - Mesaj Gönder


kutuyu işaretleyip tamama basın

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR