Ak Parti Kartepe İlçe Kongresi…

MAKALEYİ DİNLE

Ak Parti Kartepe 3. Olağan Kongresi'ni bugün gerçekleştiriyor. Tabii son dakika kongre iptal edilmezse…  Mâlum; tek liste ile seçimlere gidilecek dendi. Ola ki çift liste ısrarları olursa, işte o zaman sonuç ne olur?

Sonuç kongrenin iptaline kadar gidebilir. İhtimal zayıf da olsa, bu olasılık söz konusu… Şayet kongre gerçekleşirse Hasan Kandaz başkanlığındaki tek liste ile seçimlere gidilecek.

Bilindiği gibi, genel merkez mevcut ilçe başkanı ile yola devam kararı almıştı. Kandaz ismi belli çevrelerde rahatsızlık yaratsa da genel merkez değişimi uygun görmedi. Parti üst organlarınca alınan bu karara partililerin de saygı duyması beklenir. İki dönemdir AK Parti Kartepe İlçe Başkanlığı görevini yürüten Kandaz, üçüncü dönemine, kendi ifadesiyle “ustalık dönemine” giriyor. Kandaz bu süreçte sürekli olarak kucaklayıcı mesajlar veriyor. Birlik ve beraberliğin önemine vurgu yapıyor. "Geçmişi bir kenara bırakalım, hesaplaşmayalım" değil, "helalleşelim" diyor. Toplumun tüm kesimleriyle görüşmeye çalışan Kandaz, liste konusunda ince eleyip sık dokuyor. Partinin kahir ekseriyet ile istişare yapıyor. Şu bir gerçek ki; mezardan 30 tane sahabe çıkıp o listeye girse, yine de itirazlar ve eleştiriler olacaktır. Listeye giren isimler şüphesiz size göre ya da bir başkasına göre noksansız insanlar değil. Ancak saygı duymak, kabullenmek, bir dahaki sefere olur gibi bir anlayışa sahip olma özelliğimiz maalesef yok. En yakın dostunuz bile listeye girse “ben niye yokum” diye küsüp dedikoduya başlayabiliyoruz. Ne yazık ki malzeme bu kadar!

Sürecin başına dönelim... Kandaz’ın yeniden aday olması esasında kamuoyunun da beklediği bir durumda. Malumun ilanı olmuştu. Muhtemelen her seçim döneminde alınan yüksek oy yüzdesi Kandaz’ın yeniden aday gösterilmesinde en önemli etkendi. Olumsuz sonuç alındığında Kandaz’ın istifa etmesi istenecekti. Bu yüzden başarı elde edildiğinde görevine devam ettirilmesi de gayet doğal karşılanmalı. 

Herkesin kendine göre görüş ve düşünceleri pekala olabilir. Ben şahsen AK Parti kongrelerinin tek liste dayatması ile yapılmasını doğru bulmuyorum. Bir değil, bin tane dahi aday çıkabilmeli. İsteyen çıkartsın listesini girsin seçime. Demokratik olgunluk bunu gerektirir. Bunda korkacak, çekinecek bir durum yok ki! Bu ve benzeri çeşitli görüşler ortaya çıkabilir. Herkes kendince eleştiri, öneri sunabilir. Ancak parti disiplini neyi gerektiriyorsa ona uyulmalı. Siyaset uzun soluklu düşünülerek yapılmalı. Küstüm oynamıyorum gibi bir anlayışa sahipseniz siyasi çöplükte olmaya adaysınız demektir. Mücadelenizi meşru zeminde yapmıyorsanız ayrık otu gibi gözükürsünüz.

Gelelim yine konumuza... Kandaz’ın bugün açıklayacağı listede ismi başkan adaylığı için geçen Avukat Mustafa Kocaman’ın da yer alması bekleniyor. Kocaman’ın listeye girmesi kendisiyle birlikte hareket edenlerde şaşkınlık yaratmış durumda. Mustafa Kocaman gibi kirli işlere bulaşmamış tertemiz insanların siyaset sahnesinde yer almaları gerekiyor. "Partiye yeni bir soluk ve yeni bir heyecan için varım" demişti Kocaman. Kahve köşelerinde, fısıltı gazetelerinde dedikodu üreterek mücadele etmek yerine, mücadelesini teşkilat içerisinde sürdürecek. Sonuçta parti içi mücadele... Kocaman’ın yapması gereken kendisiyle hareket isimlerin gönlünü almak olmalı.

Ve Kandaz... Ak Parti’de üçüncü dönemine giren Kandaz, bu saatten sonra söylemlerinin gerçekçi olduğunu göstermeli. Kucaklayıcı olmalı, kimseyi ötekileştirmemeli. Tüzük gereği son kez ilçe başkanı olacak. Siyasi hayatı sona erdiğinde yanında dostlarının kalmasını istiyorsa, başkanlığı dönemini en iyi şekilde değerlendirmeli. Hakkında söylentiye yol açacak davranışlarda bulunmamalı. Maşukiye'den başlayarak esnaflarla arasındaki mesafeyi kaldırmalı, halkın arasına daha sık karışmalı. Etrafını saran insanların büyük çoğunluğunun makam ve mevkiden dolayı yanında olduklarını bilmeli. Şu anki kucaklayıcı söylem ve eylemlerini ilçe başkanlığı döneminde de devam ettirmesi, herkese eşit ve hakkaniyetli şekilde davranması en büyük temenni ve isteğimiz.

İlçemiz adına hayırlısı olsun, hayırlı olsun...

# DİĞER MAKALELERİ

Yazar Hasan Altınkaya - Mesaj Gönder


kutuyu işaretleyip tamama basın

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR