Maç saatleri nasıl belirleniyor?

MAKALEYİ DİNLE

Kocaeli’nde oynan AMATÖR Küme futbol maçlarının Karamürsel Stadı dışındaki saatlerini bilmiyorum ama, Karamürsel Stadına hafta sonları verilen maçların sayı ve saatlerini hayretle izliyorum.

Herhalde bu işi Futbol Federasyonu’nun Kocaeli’ndeki ayağı Amatör Spor Kulüpleri Federasyonu’na bağlı veya “Alt Birim” dedikleri TERTİP KOMİTESİ düzenliyor.
Bir örnek vererek bu Tertip Komitesinin maç sayısı ve saatleri ile ilgili Amatör Spor’a nasıl zarar verdiğini anlatmak istiyorum
12 Mart 2011 Cumartesi günü Karamürsel Stadı’na saat 14.00’te başlamak üzere 16.00 ve 18.00’de Amatör 2. Kümeden 3 maç.

Pazar günü ise aynı stada saat 12.00 ve 14.00’te olmak üzere U-16 takımlarına 2 maç vermişler.
Birinci ve 2.ci maçları stada gelen az da olsa seyirci izledi. Ama üçüncü maç Ereğli-Gölcük Anadolu Gençlik maçı gerçekten istenmeyen protestolarla başladı 2.ci yarısı ise bir elin parmakları sayısı kadar seyircinin izlemesi ile tamamlandı.

Amatör futbola hizmet ettiklerini iddia edenler bilmiyorum maç saatlerini günlük hava durumunu takip ederek mi yoksa başka tekniklerle mi tespit ediyorlar.
Ki, Cumartesi günü hava o kadar güzel o kadar güneşli ki Mart ay’ı olmasına rağmen bahardan kalma bir gündü. Karamürsel Stadındaki maçlar saat 14.00 yerine 12.00’de başlasa inanın hem seyirciler akşam 19.00’da TV’deki maçı izlemek için stadı terk etmeyecek son maçı rahatlıkla izleyecek, maçı olan takımlar da seyirci önünde oynamaktan şevk alacaktı.

Aynı gün maçlarda görevli polis, hakem, gözlemci, saha komiseri ve stat görevlisi kişiler de evlerine en az 2 saat önce gidecekti. Maçı yöneten hakemlerin saat 20.00’den sonra oturdukları evlerinin bulunduğu Gebze’ye, Maşukiye’ye, Umutttepe’ye varış saatlerini ve güçlüğünü düşündünüz mü?

Bilmiyorum siz bütün bu olumsuzlukları aklınıza getiriyor musunuz?
Yaptığınız gelişigüzel işle Amatör Spora ve özellikle amatör futbol takımlarına hizmet değil ZARAR veriyorsunuz. Maçlarını geç saatlerde oynayan takımlardan deplasmana çıkanlar perişan, gece yarısı evlerine işlerine dönmek zorunda kalıyor.
Ben deplasmana gelen takımların sahaya çıkan futbolcularının malzemelerinin ev sahibi takımdan “ödünç” alarak maça çıktığına çok şahit oldum ve halen bunun devam ettiğini görmekteyim.

Bu “yokluk” içinde amatörce futbol oynayıp spor yapmaya , Türk futboluna hizmet vermeye çalışan idarecisinden futbolcusuna, polisinden saha komiseri ve gözlemcisine, sağlıkçısından hizmetlisi top toplayıcısına hatta cefakar amatör futbol seyircisine haksızlık ediyorsunuz.
Bilmiyorum bu maç saatlerini maçları olan kulüplerin yöneticilerinin “isteklerini” göz önüne alarak mı yoksa hangi kıstasla ayarlıyorsunuz ama
Tertip Komitesine sormak istiyorum “Cumartesi günü Karamürsel Stadına verilen 3 maç ve bu maçların saat 14.00’de başlamasının nedeni nedir? Niçin saat 12.00’de değil de ilk maç 14.00’te son maç ise 18.00 de başlatıldı?
Bu maçların saatlerini sizin kurulunuzun mu, yoksa maçları olan takımların yöneticilerinin “isteği” ile mi tespit edildiğinin açıklanmasını istiyorum”


Şükrü Şahin’i kutluyorum
Ereğli- Gölcük Anadolu Gençlik maçının hakemi Şükrü Şahin’i sahadaki yönetimi, Gölcük Anadolu futbolcusu Melih ve Yusufcan’ı “haklı” olarak kırmızı kartla sahadan atarken gösterdiği cesaretten dolayı kutluyor, otoriter yönetiminin devamını diliyorum.


Volkan gol attı, sonra yan gelip yattı
Yalakdere’nin en yetenekli ve golcü futbolcusu Volkan İdmanyurdu maçında golünü attı takımı 2-1 mağlup ama o “golümü atarım ben böyle yatarım” dercesine topu ayağından kaptırınca sahada yan gelip ayak ayak üstüne yatınca Yalakdere 4 gol daha yedi ve sahadan 6-1mağlup ayrıldı.

# DİĞER MAKALELERİ

Yazar Abdullah Karagöz - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR