En iyi rütbe ve makam nedir?

MAKALEYİ DİNLE

Çalışmak; sıkıntı çekmek, güçlüklere göğsü germek, yorulup emek vermek, uğraşıp didişmektir. Atalarımız, işleyen demir, pas tutmaz diye boşa dememişler.

Bizler hem ülkemiz hem de kendimiz için faydalı işler yapmalıyız. 
Evde televizyon başında dizileri takip ederek, sokaklarda ya da kahvelerde boş boş oturarak, kendimizi eğlenceye vererek, çekirdek kabuğunu doldurmayacak işlerle meşgul olarak başarı gelmez. 
Onun için çalışmaya daha çok, gezmeye, dinlenmeye ve eğlenmeye daha az zaman ayırmalıyız. Başka çaremiz var mı?
***
İsteyerek canı gönülden yapılan bütün işlerde başarı oranı ve verimlilik artar. 
Onun için öncelikle işimizi sevmeliyiz. 
İşimizi sevmezsek eğer başarıya ulaşma şansınız azalır. 
Hemen pes edip, başladığınız işi yarıda bırakmamalıyız. 
İşimizi yaparken önümüze çıkacak engelleri aşmak kolay olmayacak elbet. 
Unutmayalım ki en önemli başarılar, en zor engelleri aşarak elde edilir.
***
Ben bu işi başaracağım demek hedefe varmakta ciddi bir aşamadır. 
Her konuda kendinize güvenmeli, başarılı olacağımıza öncelikle inanmalıyız. 
Başarılı olmak için sabırda önemli bir etkendir. 
Başladığımız işimiz zor ve uzun süreye yayılabilir. 
İşte o zaman sabırlı olmalıyız ki işimizi tamamlayabilelim.
***
Meşhur alim İbni Sina, tahsil hayatının ilk yıllarında matematik derslerini pek kavrayamıyor ve bu derse bir türlü akıl erdiremeyeceğini düşünüyordu. Oysa o, on yaşında Kuran’ı ezberlemiş, on sekiz yaşına kadar ise devrinin bütün ilimlerini en iyi seviyede okuyup öğrenmiş, daha sonra ise yüzlerce asrı etkileyecek ilmi buluşların sahibi olmuştur.
***
Bu büyük alim bir gün kırda gezerken bir kuyu görmüş. 
Kuyunun ağzındaki mermer bilezik, kovayı çeken ipin sürtünmesinden dolayı yarıklarla dolmuştu. 
Daha çocuk yaştaki İbni Sina gördüklerinden etkilenmiş ve kendi kendine söyle düşünmüş; “ip gibi yumuşak bir cisim, nasıl olur da mermer gibi sert ve çetin bir taşı böyle keser. 
Demek ki, zorda olsa bir işi başarmanın sırrı azimli olmak, gayret göstermek, sabır ve sebatla çalışmaktır. Bende işte bunu yapmalıyım.”
***
Her şey biran da olmuyor, biran da elde olan şeylerin hem tadı, tuzu olmaz hem de elinizden çabuk uçup gider. 
Kendimden örnek vermek istiyorum. 
Beş yıla yakın matbaada çalıştım. 
Biliyor musunuz? 
Sadece karın tokluluğuna! 
Çalışarak satın aldıklarımın, yediklerimin ve içtiklerimin tatları damağımda, çünkü hormonsuz bir tat bu. 
Kendi işim gibi özveriyle, azimle, gayretle çalıştım. 
Buna kazandığının hakkını vermek derler. 
Hayatım boyunca çalıştığım her işte buna riayet ettim. 
Etmeye de devam ediyorum. 
Çünkü alınan paranın helal ettirilmesine inanıyorum.
***
Beş yıl boyunca bu çalışmamın karşılığı sadece o zaman diliminde değil hayatımın şu anına kadar aldım. ‘Sadece karın tokluğuna, beş yıl çalışılır mı’ diyenleri duyar gibi oluyorum. Ben karın tokluğuna değil bedava bile çalışmaya razıydım. Atalar boşuna mı demiş ‘Boş oturma, bedava çalış’ diye. 
Karın tokluğuna çalışmamın sayesinde bir meslek öğrendim. Askerliğimi rahat yaptım ve işe girdim. O mesleğimden dolayı yazarlık yapıyorum. Muhannete muhtaç olmadım. 
Ayrıca; bunlardan önemlisi de beni kahve köşesine, havaya para atmaya, sokaklarda başıboş gezmeye ve başka kötü işlere yönelmemi engelledi.
***
Çalıştığımız yerlerde insanları aldatmaya ve kandırmaya yönelik bütün hareketlerden uzak durmalıyız. 
Dürüst olmalıyız. 
Bunlar da başarının etkenlerindendir. 
Bu şekilde çalışarak başarılı olmak bizi mutluluğa götürecektir. 
Mutlu birey, mutlu toplum demektir. 
Hem kendiniz hem de başkalarına yardım etmek için çalışmalıyız. 
Herkes kendini düşünür ama başkalarını da göz ardı etmemeliyiz. 
Çalışıp, başarılı oldum. 
Kendim kazandım, başkalarını beni alakadar etmez dendiğinde bütün yapılanlar boşa gider. Çünkü kazandığın malda fakirin hakkı vardır. 
Onun için fakirlere, yetimlere, dullara ve yolda kalmışlara yardım elimizi uzatmalıyız. Çalışırken emrimiz altındakileri hor görmemeliyiz ve hoşgörülü davranmalıyız. 
Çalışanlarda çalıştıkları yerlerde özverili çalışmalıdır. 
En iyi rütbe ve makam insanın geçimini helalından sağlamasıdır… Alıntı-yazar Mehmet Gören)

Özçakmak Arena’da 


Beşiktaş'a olan sevgisi bilinen Gölcük Belediyesi Basın Yayın Müdürü Haluk Özçakmak, Beşiktaş Başkanı Fikret Orman ile birlikte kulübün yeni stadını olan Vodafone Arenayı gezdi.  Özçakmak yeni Kartal Yuvasına tam not verdi. 

Ana Kucağı Kreşi hizmette

Uzun zamandır Gölcük Donanma Caddesi’nde Emin Eller Kreş olarak hizmet veren kreş el değiştirdi. Betül Burak ve Banu Burak’ın işletmesini devraldığı Ana Kucağı Kreşi ilk toplantısını velileriyle ve eğitmenleriyle birlikte yaptı. Yeni göreve gelen Kurucu Müdür Betül Banu Burak ve diğer yöneticilerle tanıştılar. Kreşte grup sorumluları Elif Kaya, Melike Akyol, Mutfak görevlisi Sebahat Günay, Gözlemci Rümeysa Bayram ve temizlik ekipleriyle birlikte hizmet edecekler. Biz de yeni kreşin hayırlı olmasını temenni ediyoruz.

Aksoy’dan gençlere tavsiye 


Ford Otosan Fabrikası İnsan Kaynakları Müdürü Ali Rıza Aksoy, Barbaros Hayrettin Lisesi 10. sınıf öğrencilerine kariyer günleri etkinliği kapsamında kariyeri ile ilgili bilgiler verdi. İnsan Kaynakları Müdürü Aksoy, kariyerinden bahsederken aynı zamanda öğrencilere tavsiyelerde bulundu. Aksoy öğrencilere, “Arkadaşlar hayatın içerisinde birçok seçim var. Sizin yapmanız gereken başlıca şey; bu birbirinden farklı seçimlerden birini kabul etmeden önce iyi bir araştırma yapmanızdır. İyi bir araştırma yapmadan, kendinizi bilgi bakımından iyi bir şekilde donatmadan seçiminizi yaparsanız ileride çok pişman olursunuz. Ancak gerekli önlemlerinizi alıp, kendinizi her konuda donatıp, araştırmalarınızı sağlam yaparsanız tercih ettiğiniz seçimde son derece başarılı olursunuz ve ulaşmak istediğiniz hedefe ulaşmama ihtimaliniz bile olmaz ”dedi. Gençlere tavsiyem Aksoy’un tavsiyelerine uymaları. Zira Ford Otosan gibi bir fabrikada İnsan Kaynakları Müdürü olmak öyle kolay değil. 

Gölcüklü Bayburtlular kurtuluşu kutlayacak

Gölcük Bayburtlular Derneği, Bayburt'un düşman işgalinden kurtuluşunu Gölcük'te kutlayacak. Kazaklı Kervansaray Kültür Yapısı'nda bugün 18.00 - 22.00 saatleri arasında düzenlenecek olan etkinliğe Araştırmacı yazar Naci Memiş, Değirmendere Musiki Derneği Korosu konuk olacak.

Büyükşehir, şoförlerin  hızını kontrol etsin

 Önceki gün köşemde “Otobüsler arızalarını önceden haber veriyor” başlıklı bir yazı yazdım. Yazı şöyleydi; Kocaeli Filo Telemetri Sistemi (KOFİTS) ile Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’ne ait belediye otobüs filosunun Türkiye’de ilk olarak sürücü ve araç kullanım verilerinin detaylı izlenmesi sağlanıyor. Bir okurum yazının altına şöyle bir yorum yapmış; “Bir de şu belediye şoförlerinin hız kontrolünü yapsınlar. Şoförler şehir içinde 90’la gidiyorlar. Kartal’dan gelen de servislerle geceleri yarış yapıyor.” Okurumun yorumu böyle. Büyükşehir yetkilileri bu yorumu dikkate alsa iyi olur… 

Kartepe’de atık açılımı 

Büyükşehir Belediyesi ile Kartepe Belediyesi, ilçenin katı atık karakterizasyonu araştırdı. Yapılan çalışma sonuçlarını değerlendiren Çevre Yüksek Mühendisi Gökçen Gönülay, “Yaptığımız çalışma neticesinde ortalama olarak %42,33 mutfak artığı, %5,42 kağıt atıklar, %17 plastik atıklar ve % 7 cam atıkların yoğunlukta olduğunu görüyoruz. Bu da bize ambalaj atıklarının kaynağında ayrı toplanmasının yeteri kadar gerçekleştirilemediğini, bu çalışmalara daha fazla yoğunluk vermemiz gerektiğini gösteriyor” dedi. Atık konusunda herkesin üzerine düşün görevi yerine getirmesi gerekiyor. Aksi halde dünyamız çöplükten geçilmez. 

# DİĞER MAKALELERİ

Yazar Mesut Akbulut - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR