Öğretmenlerin işportacılık yapması sizi rahatsız etmiyor mu?

MAKALEYİ DİNLE

Öğretmenlik en kutsal ve saygın mesleklerden biridir. 

Ama günümüzde şartlar öyle zorlaştı ki, öğretmenler de hayat şartlarından büyük ölçüde nasibini aldı…

Öğretmen olarak atanmak bir dert, sonrasında geçinmek ayrı bir dert…

Eski yıllarda bir baba tek başına çalışarak ailesini geçindirirken, şimdi eve iki aylık girmedi mi, o aile açlık sınırının bile altında. 

***

CHP Kocaeli Milletvekili Mehmet Hilal Kaplan, önceki gün TBMM’de öğretmenlerin sorunlarıyla ilgili bir konuşma yaptı…

Öğretmenlerin içinde bulunduğu durumu gözler önüne serdi…

Kaplan’a birlikte kulak verelim;

Değerli milletvekilleri, bu, yine Adalet ve Kalkınma Partisinin bir klasiği, bir torba yasa. Bu torba yasanın daha önceki torba yasadan farkı, biraz daha seçime yönelik bir paket içerisinde olması, atanmayan öğretmenlerin, Sermaye Piyasası Kanunu'nun, TRT'nin, sosyal politikalarla ilgili, daha çok, böyle, oy almaya yönelik bulunan bir paket.

Alıştık gerçi sizlerin sürekli torba paket getirmiş olmanıza ama bunu getirirken çok alelacele getirmiş olmanızdan dolayı kaynaklanan bazı sıkıntılar var.

***

Bakın, bir örnek vermek istiyorum:

Bu torbada 47 bin öğretmenin atanmasıyla ilgili olumlu bir tablo var. Muhalefet partilerinin ya da Cumhuriyet Halk Partisinin buna muhalif olduğunu düşünebiliyor musunuz? Hayır. Biz zaten Türkiye'de Hükümetiniz döneminde millî eğitim programının gelişigüzel yapılmasından kaynaklanan 300 bine yakın atanmayan öğretmen olduğunu ifade ediyoruz. Avrupa normlarına göre 210 bine yakın öğretmenin atanması gerek.

***

Yine, Sayın Millî Eğitim Bakanının dönem dönem açıklamalarında, 110 bin civarında öğretmenin atanması gerekirken siz 47 bini getiriyorsunuz.

Şimdi, bizim burada geri kalan 250 bin öğretmeninin atanmamasının haklılığını ifade etmemiz suç mu ya da bunu dile getirmeyelim mi?

Neden onların böyle bir sorunu var, bu sorunu ifade etmek yanlış mı olur?

Kaldı ki bu kanun maddesinde palyatif de olsa bir atanan öğretmenlerin olması bizi mutlu ediyor ama başka bir şeyi size hatırlatmak istiyorum: Hep, atanmayan ve atanamayan öğretmenlerle ilgili konuşuyoruz ya, atanmış bulunan, öğretmenlik yapan arkadaşlarımızın hâline bakın. Hangi öğretmenimizin maaşı yoksulluk sınırının üstünde? Bir taneniz çıksın, bu kürsüde desin ki: "Şu öğretmenin maaşı yoksulluk sınırının üstünde."

***

Bakın, yapılan ankette, öğretmenlerin yüzde 80'inin kredi, kredi kartı borcu ve banka borcu var, yüzde 30'u ek iş yapıyor, boya yapıyor, badana yapıyor, şoförlük yapıyor, pazarcılık yapıyor, işportacılık yapıyor.

Şimdi, size soruyorum: Bununla ilgili bir tedbir almayı düşünmediniz mi?

Bu sizin içinizi acıtmıyor mu? Öğretmenlerimizin, geleceğimiz olan çocuklarımızı yetiştiren öğretmenlerin işportacılık yapması, zor şartlarda geçimini sağlaması sizi rahatsız etmiyor mu?

Bu kürsüden bunları ifade etmek yanlış mı olur?

Gecenin bu saatinde söylenecek çok konu var ama bu torba yasada seçime yönelik yapılan bu yatırımları da bilgilendirilmesi noktasında halkı aydınlatmamız lazım.’’

***

Kaplan’ın açıklamaları böyle…

Yürek burkan açıklamalar…

AKP’lilere duyurulur…

 

Nejdet Hoca Gümüş Lisesi’nde

Yaklaşık 12 yıl İzmit Final Dershanesi’nde, son iki yıldır da Bilecik Final Dershanesinde müdür olarak görev yapan İzmitli tanınmış eğitimci Nejdet Özmen, yeni kurulan Özel Gümüş Lisesi’ne Genel Koordinatör olarak atandı. İzmit’te Hürriyet Caddesi’nde uzun yıllardır dershane olarak faaliyette gösteren Gümüş Dershanesi, dershanelerin okula dönüşme projesi çerçevesinde 2015-2016 eğitim ve öğretim yılında özel lise olarak hizmet verecek.

 

Kandıralılar, Dr. Aziz Alemdar’ı ziyaret etti

Derice Belediyesi eski Başkanı Dr. Aziz Alemdar, 30 Mart seçimlerinden sonra İzmit Seka Devlet Hastanesi’ne pratisyen pekim olarak atanmıştı. Erdoğan Görgün başkanlığındaki Kocaeli Kandıralılar Derneği yöneticileri sigortacı Erdal Baykara, mali müşavir Ahsen Okyar ve ekonomist Cihat Kaymas, önceki gün Alemdar’ı ziyaret etti.

 

CHP’li Tan moral veriyor

Yaşlılar Haftası nedeniyle Kozluk Mahallesi’nin eski muhtarı Veli Çam’ı ve akabinde mahalledeki hastaları ziyaret eden CHP Kocaeli Milletvekili aday adayı Müzeyyen Topçu Tan, yaşlıların gönlünü aldı.. Görüştüğü mahalle sakinlerinin, Muharebe Meydanı'nın rant meydanı haline gelmesine şiddetle karşı çıktığını anlatan Tan, çok uzun yıllar mahalleye yön vermiş olan Muhtar Çam’ın mahalleye ilişkin anılarını dinledi, görüşlerini aldı.

 

AKP’li kadınları dinleyen yok

AKP kurulmasından bu yana 9 seçim yaşadı. Yaşanan bu seçimlerde elde edilen başarının önemli boyutu kadın kollarına ait. Öyle ki sabahın erken saatlerinde fabrikaya gider gibi evlerinden çıkan kadın kolları üyeleri gece yarıların kadar aç tok demeden seçim çalışması yapıyorlar. Kadın kollarının bu kadar gayretli çalışmasına rağmen olmayan kaynaklarla zaferler elde ediyorlar.

***

Kadın kollarında görev yapanları ana kademe yöneticilerin görmemesi dikkat çekiyor. Öyle ki kadın kollarının en büyük sıkıntıları arasında bütçeleri olmadan herkes kendi imkanlarıyla seçim çalışması yapıyorlar. Yolsuzlukların gündeme geldiği bu zamanda bu durum düşündürücüdür.

 ***

Kadın kollarında görev yapanların diğer büyük sorunu ise işsizlik… Öyle ki kadın kollarında görev yapan bayanlar gayretli çalışmalarına rağmen bir türlü talepleri yerine getirilmiyor. Bu taleplerin başında ise işsizlik geliyor. Kadın kollarında görev yapan bayanlar çocuklarına ve eşlerine iş istedikleri zaman ''İşsizlik Türkiye'nin sorunu'' deniliyor ve dert üstüne dert eklemedikleri için teşekkür ediliyor. Ana kademeye yakın olan isimler ise bir şekilde iş imkanı sağlanıyor. Bakıldığı zaman AKP iktidarı zamanında işsizliği çözme noktasında yatırım yapılmadığı dağ gibi herkesin gözünün önündedir.  

 ***

Kadın Kolları, erkeklerin siyasette yedikleri ''pastaların'' tabaklarını yıkıyor. Temizlik imandan gelir deniliyor ve dedemden kalma bir aferin daha alıyor. Kadın Kolları, ikinci sınıf insan muamelesi görüyor ve ''Her başarılı erkeğin arkasında bir kadın var'' denilerek onure ediliyor. Kadın Kolları, belediye başkanı seçilmez, belediyelerde müdür yapılmaz, bir tane vekillik verilir, bir kaç meclis üyesi ve sonrasında ''Kadınlar siyasetin olmazsa olmazı'' denilerek onure ile çalışırlar. Kadın Kolları, tek tek ''Çat Kapı'' evleri gezerler, ailesine ayırmadıkları kadar zaman ayırırlar bir şeye istemeye geldi mi ''Tayyip Erdoğan sizinle gurur duyuyor'' denilerek “gazla” çalışırlar.

# DİĞER MAKALELERİ

Yazar Mesut Akbulut - Mesaj Gönder


kutuyu işaretleyip tamama basın

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR