Türkiye’nin yüzde 59’u mutlu imiş, hadi oradan!

MAKALEYİ DİNLE

 

 

 


 

Türkiye’de sık sık seçim anketleri yapılır…

Seçimin nabzı kontrol edilmeye çalışıyor…

Önceki gün de bir araştırma sonucu açıklandı…

Türkiye’nin yüzde 59’u mutlu imiş…

**

İşte o araştırma…

Mutlu olduğunu beyan eden bireylerin oranı 2012 yılında % 61’i iken 2013 yılında %59, mutsuz olduğunu beyan eden bireylerin oranı ise 2012 yılında %10,2 iken 2013 yılında %10,8 oldu.
Kadınlarda mutluluk oranı, 2012 yılında % 62,8 iken 2013 yılında % 61,9, erkeklerde ise 2012 yılında % 59 iken 2013 yılında % 56,1 oldu.
Yaş gruplarına göre mutluluk düzeyine bakıldığında, mutluluk oranı en yüksek % 65,1 ile 18-24 yaş grubunda, en düşük mutluluk oranı ise % 54,5 ile 45-54 yaş grubunda gerçekleşti.

Evli bireylerin, evli olmayanlara göre daha mutlu olduğu görüldü.

Evli bireylerin 2013 yılında % 61,3’ü mutlu iken, evli olmayanlarda bu oran % 53,6 olarak gerçekleşti.

*Bireyleri en çok aileleri mutlu etti

Kendilerini en çok ailelerinin mutlu ettiğini ifade edenlerin oranı % 73 olurken, bunu sırasıyla; % 12,9 ile çocuklar, % 5,2 ile eş, % 2,9 ile anne/baba, % 2,5 ile kendisi, % 1,7 ile torunlar ve % 1,9 ile diğer nedenler takip etti.

*Mutluluk kaynağı olan değerlerde sağlık ilk sırayı aldı

Kendilerini en çok sağlıklı olmanın mutlu ettiğini ifade edenlerin oranı % 68 olurken, bunu sırasıyla; % 15,2 ile sevgi, % 8,6 ile başarı, % 4,1 ile para, % 2,3 ile iş ve % 1,8 ile diğer nedenler takip etti.

*Eğitimli insanlarda mutluluk düzeyi daha fazla

Yükseköğretim mezunu olanlarda mutluluk oranı % 62,5 iken, bunu sırasıyla; % 59,8 ile ilkokul, ilköğretim veya ortaokul, % 58,4 ile lise ve dengi okul, % 57,3 ile bir okul bitirmeyenler takip etti.

*Bireylerin kamu hizmetlerinden genel memnuniyet düzeyleri arttı

Bireylerin kamu hizmetlerinden genel memnuniyet düzeylerine bakıldığında, 2013 yılında en yüksek memnuniyet oranı % 79,4 ile asayiş hizmetlerinde gerçekleşti. Bunu sırasıyla; % 76,4 ile ulaştırma % 74,7 ile sağlık, % 69,7 ile eğitim, % 69,6 ile Sosyal Güvenlik Kurumu ve % 52,8 ile adli hizmetlerden memnuniyet takip etti.

*Bireylerin % 77’si kendi geleceklerinden umutlu

Kendi geleceklerinden umutlu olduğunu beyan eden bireylerin oranı, 2012 yılında % 76,6 iken 2013 yılında % 77 oldu. Kendi geleceklerinden umutlu olan kadınların oranı, 2012 yılında % 76,9 iken 2013 yılında % 77,5, erkeklerin oranı ise 2012 yılında % 76,3 iken 2013 yılında % 76,5 oldu.

**

Araştırmayı okudunuz…

Bu araştırma biraz siyasi kokuyor…

-Zira işsizlik yüzde 12’lerde iken…

-Sınavlara hile karışmış iken…

-Üniversite mezunları işsiz iken…

-Asgari ücret 800 lira civarında iken…

-Açlık sınırı 1200 lira civarında iken…  

-Rüşvet alan Bakanların çocukları iki ay hapiste kalıp, tahliye olur iken…

-İranlı iş adamı malı amuduyla götürüyor, iki ay hapiste kalıp çıkıyor iken…

-Bir bayan ayakkabı kutusu gösterdi diye gözaltına alınıyor iken…

-Bir avukat ayakkabı kutusu gösterdi diye bürosu basılıyor iken…  

-14 yaşındaki bir çocuk sabah ekme almaya giderken, polisin gaz kapsülü ile yaşamını yitiriyor iken…

ALLAH AŞKINA İNSAN NASIL MUTLU OLUR?

**

Eğer yukarıdaki maddeleri okuduktan sonra, hala kendini mutlu hissedenler varsa, BEN ONUN AKLINA ŞAŞARIM…

 

 

BBP’ye göre seçim

yasakları ihlal ediliyor

Büyük Birlik Partisi İzmit Belediye Başkan adayı Şenol Karamus, seçim yasaklarının ihlal edildiği ve bununla ilgili yetkili mercilerin görevini yerine getirmediğini söyledi. Karamus, “Valimiz il başkanlarıyla, kaymakamlarımız ilçe başkanlarıyla görüştü, seçim yasaklarına uyulmasını istedi. Ama görüyoruz ki bu yasaklara uyulmuyor. Seçim yasaklarının ihlalinden dolayı İzmit İlçe Seçim Kuruluna şikayette bulundum. Türkiye Hukuk Devleti’dir konu ile ilgili yetkili makamları göreve davet ediyorum. Seçim sürecinde kurallara uymayanlar, seçilmeleri halinde hangi kurallara uyacaklar ”dedi. Karamus, Türkiye Hukuk Devleti’dir diyor… Acaba, yargıdaki depremlerden sonra, malı götüren bakan çocukları tahliye olurken, hukuktan söz etmek mümkün mü?

 

İzmit’te engellilere

uygun ATM yok!

AB Gençlik Programı kapsamında ‘Engelleri Kaldır Grubu’ tarafından gönüllülük esasıyla gerçekleştirilen ‘ATMKOCAELİ Projesi’ tamamlandı. Proje kapsamında yapılan incelemeler sonucunda İzmit Merkezinde bulunan hiçbir banka şubesi ve/veya ATM’sinin tam anlamıyla engellilere uygun olmadığı ortaya çıktı.

 

 

Üzülmez moral veriyor

 

AKP Kartepe Belediye Başkan adayı Hüseyin Üzülmez, Köseköy İstasyon Mahallesi’nde kutsal topraklardan Umre vazifelerini yaparak geri dönen Ali İstek ve Veli Kaplan’ı da ziyaret etti. Üzülmez ayrıca çeşitli rahatsızlıklar nedeniyle tedavi gören, Fatma Batu, Mehmet Bayram ve Meclis üyesi adayı Şaban Akyıldız’ı ziyaret ederek geçmiş olsun dileğinde bulundu.

 

 

 

DYP’den CHP’ye ziyaret

Ergün Gürsoy döneminde Doğru Yol Partisi İl Saymanı olan Çetin Tunç, CHP Karamürsel İlçe Başkanı Şinasi Yazar’ı ziyaret etti. Tunç ‘’CHP’nin Karamürsel’de başarılı olması için her türlü desteği vereceğim.Geçen seçimlerde Karamürsel’de seçimi aldıran ruh bu seçimlerde de CHP’nin yanındadır. Bu seçimler Karamürsel’e uğurlu olsun’’dedi.

Resim

karamürsel

 

xxxxx

 

Mukadder Öztürk,

Beyaz TV’de

 

KO-MEK verdiği eğitimlerinin yanında usta öğreticilerinin çok yönlü donanımları sayesinde ulusal medyada yer alıyor. KO-MEK Usta Öğreticisi Mukadder Öztürk, yemek tariflerini paylaştığı facebook sayfası ve bloğu ile Beyaz TV’de yayınlanan “Emine Beder ile Mutfak Aşkı” programına katıldı. 

# DİĞER MAKALELERİ

Yazar Mesut Akbulut - Mesaj Gönder


kutuyu işaretleyip tamama basın

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR