AK Parti’nin seçim vaatleri…

MAKALEYİ DİNLE

1 Kasım’da ülke tarihinin en önemli seçimlerinden birini yapacağız.

Aslında zamanı, yaşanan gelişmeler, sürecin sebep olduğu olaylar ve ülkedeki partilerin birbirlerine olan yaklaşımları nedeniyle seçimin belli bir karakteri yok gibi…

Gündemde iki konumuz var seçim öncesi konuşulan: Ekonomi ve terör…

CHP, AK Parti’nin üzerine özellikle ekonomi üzerinden gidecek…

MHP, “Çözüm sürecini bitir, bu bir ihanet projesidir” diyerek siyaset yapacak…

HDP ise, “Kandil’e ne diye operasyon yapıyorsun, Şırnak’taki sivil giyimli teröristleri neden öldürüyorsun” tarzında bir politik ifade tarzını seçim meydanlarında kullanacak.

Bu tür bir muhalefet ifadelerinin üzerine şimdi bir de AK Parti’nin seçim vaatlerini ekleyeceğiz…

Muhalefet iktidara şunu soruyor:

Hani asgari ücrete zam yapılmazdı?

Hani emekliye ikramiye verilmezdi?

Hani şu yapılmazdı, hani bu edilmezdi?

Kısacası, AK Parti, 7 Haziran sürecinde yapmadı hata etti. Bu kez yapacağını söylüyor, yine hata ediyor demek ki. İşte Türkiye’de anlaşılamayan siyaset ve muhalefet anlayışının izahı burada gizli aslında.

Daha önce de ifade etmiştim, Türkiye’nin en büyük eksikliği muhalefet kalitesinin yetersiz düzeyde olmasıydı. Gündemdeki olaylar üzerinden yorum yapmak, muhalefet etmek üzerine kurulu bir anlayışla iktidar indirilmez, bunu bizimkiler bir türlü anlayamadı.

Gündem üzerinden, iktidarın yapacağı hataları gözleyen, dahası başka partinin başarıları üzerinden kendine dönemlik pay biçen hiçbir partinin elde edeceği başarı kalıcı olamaz…

Şöyle düşünün;

7 Haziran seçimlerinde iktidarın alaşağı edilebilmesi için CHP ve hatta MHP’nin belli bir kesimi, HDP’nin barajı geçmesi üzerine bir beklenti içine girdi. Özellikle CHP’liler, kendilerinden HDP’ye doğru giden oyların izahını yapmakta bile zorlandılar. Kabul etmekte zorlansalar da bu durum böyleydi ve CHP, barajı geçmesinde HDP’ye potansiyel anlamında en büyük desteği vermişti.

Haliyle bugün böylesine bir yönetim anlayışı içinde bulunan ülkemizin muhalefet partileri, AK Parti’yi vaatleri üzerinden eleştiriyor. Yukarıda belirttiğim üzere, bizim muhalefetimize yapmazsın kendini beğendiremezsin, yaparsın yine beğendiremezsin. Haliyle kolay bir şey değildir bu arkadaşlara kendimizi beğendirmek.

Ben bu açıdan bakıyorum 1 Kasım seçimlerine.

Çünkü belki de milletimiz bir kez daha muhalefeti belirlemek üzere sandık başına gidecek. Zira ekonomik verileri üzerinden henüz tam anlaşılamadığını düşündüğüm CHP’nin, her şeye hayır diyerek millette herhangi bir beklenti bırakmayan ve haliyle iktidarı hedeflemenin gerisinde kaldığı kanaatini edindiğin MHP’nin, terörle arasına mesafe koymayı başaramayan, bu şekilde de milletten aldığı emanet desteğin manasını iyi kavrayamayan HDP’nin ülkemizdeki yetersizliği üzerine bir tartışma mutlaka oluşabileceği anlayışındayım.

Yeni dönemde ülke için yapılacaklardan çok, AK Parti’nin vaatleri üzerinden seçim propagandası yapmak niteliksizlikten ibaret bir durumdur. Bana göre böyle bir temsiliyetin millet nezdinde de kabul görmemesi kuvvetle muhtemeldir. Haliyle ülke genelindeki seçmen yapısı, 1 Kasım’da, geride kalan 7 Haziran seçimlerinin aksine çok daha farklı bir sonuca hükmedip, “Yeter artık” sözünü bu kez muhalefet için kullanabilir.

Bütün bunların yanında sürekli iktidarı eleştirmek, ancak bunu yaparken de niteliksiz muhalefet anlayışını benimsemek seçmene çok mantıklı gelmeyebilir.

Bence iktidardan çok, muhalefetin 7 Haziran üzerinde biraz daha farklı düşünmeleri ve ona göre hassas davranmaları gerektiği inancındayım…

# DİĞER MAKALELERİ

Yazar Mehmet Özmen - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

01

İzmitli - Bunlarda İnsanlık ve Merhamet yok!...

Hepsi aynı kalıptan çıkmış bunların...Başbakanları bile kalpsiz merhametsiz;Taşeron çalışan başkana bu Teşeron sistemini bitirilmeli diye soru soruyor,Oda gülüyor adamı makaraya alıyor kaç çocuğun var falan,filan...Çocukları ara diyor gazetecilere bakın telefonuda var diyor...Adamcağızda 150 tl.'lik telefon demek zorunda kalıyor.Bu başbakan seçimlerde Tüsiad iş adAmlarıyla İstanbulda KİBAR HOLDİNG'in sahibinin evinde sakın ha ücretleri daha doğrusu ASGARİ ÜCRETİ'arttırmayın asgari ücretten—

ücretten maaş ücret vermeye devam edin diyor,yahu HOLDİNG gibi büyük ölçeklerde ve fabrikalarında ASGARİ ÜCRET'mi olur..Senin demen gereken sizler büyük ölçekli işletmelersiniz HOLDİNLERDE asgari ücret olmaz,KAMUDADA kaldıracağız.Asgari ücrette KATO koyacağız Asgari ücret;Esnaf,Küçük işletmeler,Kobiler içindir..Sizlerden isteğim insanlara REFAH düzeyinde maaş vermenizdir..Diyeceğine insanları MODERN KÖLELER haline getiren sistemi destekliyor,zaten ikitarları boyunca izledikleri politika bu oldu.

Yanıtla . 0Beğen 07 Ekim 17:45
Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR