Kocaeli Gazetesi ilimizin önemli bir değeri

MAKALEYİ DİNLE

Kocaeli Gazetesi’nde “ Merhaba ” diyerek yazmaya başladığım tarih, 29 Ekim 2013. Yani Cumhuriyetimizin 90. Yıldönümü.

7 sene Çağdaş Kocaeli’de haftalık yazılar yazdıktan sonra ilimizin en eski ve köklü gazetesi olan Kocaeli Gazetesi’nde, Gazete’nin sahibi ve başyazarı Tanzer Ünal Bey’in davetiyle, yazmaya başladım.

Kocaeli Gazetesi’ndeki ilk köşe yazımda, “Bir yandan devrin bu zor şartlarında bile haysiyetli duruşunu bozmadan gazetesini yönetirken; aynı zamanda çok rahat okunabilir bir üslupla yazdığı köşe yazılarıyla etkin bir yazar olan Tanzer Bey’in gazetesinde yazmak heyecanlı olacak” demiştim.

Gerçekten birçoklarının “fazla cesur” bulduğu yazılarımı yayımlayan Kocaeli Gazetesi doğruları her zaman ve şartta yazan bir gazete. Hem de resmi kurumlardan hakkı olan ilan gelirlerinden ve resmi kurumlardan beslenen iş adamlarından alabileceği reklam gelirlerinden mahrum olma pahasına.

Bu itibarla Salı günleri 2. sayfada bana ayrılan köşedeki yazılarım kendiliğinden Gazetenin genel çizgisiyle oldukça uyumlu oldu.

Bu uyum “Gazeteci doğru bildiği her yorumu yapar. Her zaman halktan ve haklıdan yanadır” ilkelerinde sağlanan bir müşterekliğin tabii neticesi idi.

“Haksız ve adaletsiz davrananlara, hainlere, vatan ve millet düşmanlarına direnmek” benim de, Gazete’nin de ortak ilkesi olunca, heyecanlı ama iç huzuruyla dolu bir yazı dönemi yaşadığımı ifade edebilirim.

***

Kocaeli’nin eski Emniyet Müdürlerinden Hüseyin Namal, görev yaptığı 2008 yılında Kocaeli Aydınlar Ocağı’nı ziyaretinde, anlatmıştı. Kocaeli Emniyet Müdürlüğü il kamuoyunu etkileyen en önemli faktörün kim/ne olduğuna dair kamuoyu araştırması yaptırmış. Açık ara yerel gazeteler olduğunu tespit edilmiş. Hatta yerel TV kanallarının umduğundan aşağıda bir etkisi olduğu sonucu çıkmış.

Ben yerel gazetelerin etkisinin halen aynı şekilde devam ettiği kanaatindeyim. Yani Kocaeli kamuoyunu oluşturma etkisi bakımından birinci sırada yerel gazeteler yer alıyor.

Kocaeli Gazetesi ilimizin en eski gazetesi olma özelliğinin yanında kişiliği, kimliği ve dik duruşuyla dikkat çeken gazetesi. İktidara yakın işadamlarının, mafya sermayesinin, gazetecilik hevesiyle bu işe soyunmuş gazetecilik tecrübesi olmayan iş adamlarının değil, kırk yılı aşan bir gazetecilik tecrübesi içinde olan bir yönetimin kontrolünde. Zaten diğer yerel gazetelerde çalışan değerli gazetecilerin çoğu bu kurumdan yetişmiş.

Dolayısıyla etkinlik ve güvenilirlik açısından Kocaeli’de en önde gelen gazetelerden biri olduğuna kuşku yok.

Kısaca Kocaeli Gazetesi, ilimizin çok önemli bir değeridir. Gazeteyi bugüne getiren herkese bir Kocaelili olarak şükranlarımı sunuyorum.

Gazetemizin kuruluşun 41. yıldönümünü kutluyorum.

Ayrıca yerel medyada köşe yazısı yazdığım 8,5 sene içinde bana herhangi bir telkin, tavsiye ve yönlendirme yapılmadı. Sansür uygulanmadı. Tamamen kendi hür irademle, vicdanım ve değerlerimin ışığında yazma imkânı buldum. Bana bu imkânı verenlere de teşekkür ediyorum.

# DİĞER MAKALELERİ

Yazar Ruhittin Sönmez - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR