Hayatımızda ne değişirse mutlu oluruz?

MAKALEYİ DİNLE

Mutluluğun ne olduğu üzerine çok şey söylenmiş olsa da mutluluğun insan hayatındaki yeri tam belli değil sanki.

Jean Jacques Rousseau’ya göre insan hayatında mutluluktan çok acılar olsa da, günümüz araştırmacıları farklı ülkelerde, değişik sosyo ekonomik düzeylerde, farklı cins, ırklarda insanlara sorulduğunda cevaplarının az veya çok mutlu olduğunu söylüyorlar. Mutluluğu Myers’in tanımı ile düşünürsek; kimler mutlu ya da mutlu insan profili ne? Yani kimler hayattan hoşnut ve memnun? 

**

Hayatımda ne değişirse mutlu olurum?

Bu soru sorulduğunda deneklerin çoğu hayat kalitelerini değiştirecek şeyler söylemiş.

Daha çok para, daha iyi bir iş, daha iyi koşullar, ev, araba vb.

Çarpıcı sonuç aslında insanların istediklerinin kendilerine mutluluk getirmediği. Harvard Üniversitesi, ruhsal sağlık bölüm başkanı Richard Kadison’a göre ülkeler zenginleştikçe, bireyler daha rahat bir hayat standardına kavuştukça, depresyon salgınının arttığı yönünde.

**

Nobel ödüllü araştırmacı Daniel Kahneman yaptığı araştırmada binlerce deneğe günlük tutmalarını ve duygularını, yaptıklarını, bulundukları yerleri ve kimlerle olduklarını not almalarını istemiş. Bu veriler sonucunda mutlu insanların yakın ve samimi ilişkileri olduğu, ve sosyalleşmenin daha doğru bir deyişle bir topluluğun parçası olmanın mutlu olmanın ilk şartı olduğu gözlenmiş. Yeterli uyku, bulunulan çevre, özellikle de insan yapımı değil de doğal çevrenin insanların mutluluk derecelerinde farklılıklar yarattığı belirlenmiş. Bir taraftan doğayı yok ederken, mutluluğumuzu da yok ediyoruz yani.

**

Mutlu insan özellikleri Myers’a göre bundan biraz daha fazla. Mutlu insan dışa dönük, bugünün deyişiyle pozitif düşünen yani iyimser, kendini kontrol edebilen kişiler. Yani “dağıtalım”, “kopalım”, “bu dünyayı boş verelim”, “canımızın istediği gibi yaşayalım pek mutluluk getirmiyor. Aksine, zamanı planlayan, boşa vakit geçirmeyen ve bunu stres etmeyen kişiler diğer gruba göre çok daha mutlu.

Mutlu insanların bir başka özelliği de çalışma ve eğlenmeyi, çalışırken haz alabilmeyi becerebilmeleri. Yani ya kendinizi çalışırken mutlu hissedeceğiniz bir işiniz olsun, ya da ne yapıyorsanız onu sevin, en iyi şekilde yapmaya çalışın.

**

Ait olma hissi mutlu insanın en önemli özelliği. İnsan tek başına var olmak için yaratılmamış. İyi ilişkiler, iyi arkadaşlar, iyi evlilik, aile bağları insanların mutlu olması için şart olanlardan.Bu araştırmaya göre yalnız yaşayanların sadece yüzde 23ü, evlilerin de  yüzde 40 ı mutlu. Aynı araştırmaya göre inançlı olmak hem mutlu olmak, hem de hayatta karşılaşılan zorluklarla başedebilmek için önemli bir faktör. Hayatın anlamını sorgulamak ya da bu çerçevede anlamlandırmak ölüm korkusu ile baş etmemizi sağlıyor.

**

Mutlu olmanın ne olduğu ve nasıl mutlu olunacağı ile ilgili araştırmalar insan yaşadıkça devam edeceğe benziyor. Aslında fazla bir şey yapmamıza gerek olmadığını, insanoğlunun adapte olabilme kabiliyetinin bu doğal dengeyi koruyabileceğini hatırlamak mutluluk ile ilgili endişelerimizi kaldırabilir. Unutmamak gerek, mutlu olmak için ne geçmişte, ne gelecekte değil anda olmak yeterli.(Uzm. Dan. Psk. Ani Eryorulmaz)

4730’a mesaj at borcun cebine gelsin

İzmit Belediyesi başlattığı uygulamayla vatandaşlara büyük kolaylık sağlıyor. Belediyenin Bilgi İşlem Müdürlüğü’nden yapılan açıklamada  emlak borcu olanlar kısa mesaj yoluyla borç miktarlarını   öğrenebiliyorlar. Yetkililer,  mükelleflerin sicil   veya TC numaralarını 4730’a kısa mesaj olarak göndermeleri halinde ( IZMIT BLD BORC SICIL NO (veya TC NO ) kısa süre içinde borçlarını öğrenebildiklerini belirterek”  uygulamadan yararlanmak çok kolay. Kısa mesaj yoluyla birkaç saniyede içinde borç öğrenmek mümkün” dediler

 

Öğrencilere merdiven jesti

Başiskele Belediyesi Fen İşleri Müdürlüğü, Barbaros Mahallesi Çavuşoğlu Sokak üzerinden Pınar Caddesine bağlantısı olan Başkaya Sokak üzerine merdiven yaparak öğrencilerin Turgut Özal Caddesi’ndeki Barbaros Okulu’na gitmelerine kolaylık sağlayacak.

 

Üzülmez Akdoğan’ı evinde ziyaret etti

Kartepe Belediye Başkanı Hüseyin Üzülmez, Kartepe Belediyesi Basın Yayın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü Basın Birimi’nde görevli personel Şadi Akdoğan’ı Ataşehir Mahallesi’ndeki evinde ziyaret ederek geçmiş olsun dileğinde bulundu. Akdoğan Başkan Üzülmez’in moral ziyareti için teşekkürlerini iletti.

 

İzmek’ten naht sanatı kursu

İZMEK kurslarına bir yenisi daha ekleniyor. Unutulmaya yüz tutmuş geleneksel el sanatlarını gün yüzüne çıkarmak için açılacak olan Naht Sanatı kursu için kayıtların başladığı açıklandı.  İzmit te ilk kez açılacak olan naht sanatına ilgi duyanların İZMEK’in Ulugazi İlkokulu arkasındaki merkezine başvurabilecekleri bildirildi. Naht sanatının ağaca şekil verme sanatı olduğu kaydedildi..

 

İlk durak Dilovası
Gebze Ticaret Odası (GTO) tarafından hazırlanan "Kullanılırsan Kullanılırsın Projesi" kapsamında verilecek eğitim ve seminerlerin Dilovası ilçesinde başlayacağı bildirildi. Dilovası Milli Eğitim Müdürü Murat Balay, yaptığı açıklamada, seminerler kapsamında lise öğrencileri ve ailelere eğitimler verileceğini belirterek, öğrencilerim madde bağımlılığı konusunda bilinçlenmesinin hedeflendiğini söyledi.

 

Alışveriş yaparken, mağdur olmayın!

Tüketiciyi Koruma Derneği (TÜKODER) Gölcük Şubesi Başkanı Muhterem Aslan, kredi kartıyla alışveriş yapan vatandaşları uyardı.  Aslan, “Vatandaşlar alışveriş yaptıklarında market sorumlusunun pos cihazına girdiği tutarı kendilerine verilen fişlerde ve sliplerde kontrol etmelidir. Çünkü bazen 10 liralık alışverişe yanlışlıkla 100 lira yazabilirler. Bu yüzden halkımız alışveriş yaparken fişlerini ve sliplerini kontrol etmelidir” dedi. Başkan Aslan haklı, bu olay hepimizin başına gelebilir.

# DİĞER MAKALELERİ

Yazar Mesut Akbulut - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR