Ak Parti, meclis adaylarını nasıl belirleyecek?

MAKALEYİ DİNLE

Sıra geldi meclis üyeliklerine…
Kimi insanlar için meclis üyelikleri siyasette bir kariyer yapabilmenin ilk adımıdır.
Meclis üyeliğiyle başlayan siyasi sertifika yıllar geçtikçe bir diplomaya dönüşür.
Kimi içinde bir meşgaledir, meclis üyeliği.
Çok önemli bir görev gibi görünmüyor olsa da meclis üyelerinin gücünü zaman zaman fark edebiliyoruz.
Belediye başkanının meclis kararı almadan bir çivi bile çakamadığını aklımıza getirdiğimizde, bu görevin ambiyansını daha net görebiliriz.
CHP’nin Meclisi nasıl belirleyeceği aşağı yukarı belli ancak Ak Parti meclis üyelerini nasıl belirleyecek?
Ak Parti SKM, son yaşananları göz önünde tutarak düşüşte olan oy yüzdesini korumak için radikal kararlar alabilir.
Bunlardan biride meclis üyelerinin belirlenmesi noktasında yaşana bilir.
Kitle oyu getirebilecek meclis üyelerini sıralamada tutarak oy artırımı yapabilir. Ak Parti’den olmayım, bu dönem Ak Parti’ye katılan birçok siyasi isim var. Bunların birçoğu meclis için aday adayı oldu.
Ak Parti’nin bu dönem bu aday adaylarının titrine göre, sıralamada yer vermesi bekleniyor. Öte yandan yeni dönemde yeni isimlerde meclis için aday adaylığı başvurusunda bulundu.
Yıllardır Ak Partili olup aktif göreve talip olmayan onlarca yeni meclis aday adayı var. Onları kırmamak partinin boynunun borcu…
Anlaşılan Ak Parti’de ikinci bir zor dönem başlıyor.
Yüzlerce kişi meclis için nabız yoklarken, çıkan sonuçta memnuniyeti yaşayanların sayısı, memnun olmayanlardan az olacağı bir gerçek.
Herkesin göz il başkanı Mahmut Civelek’in masasında bulunan mavi klasörde. İddiaya göre Civelek sıralamaya girmesini istediği meclis üyelerinin isimlerini bu klasörde tutuyormuş.
Ancak değdim gibi, bu dönem her şey daha farklı olacak. Bana göre teşkilatlar oy arttıra bilmek için meclis adaylarını belirlerken başkan adaylarının fikirlerine müdahil olacaklar.
----
Talih kuşu ona hiç konmadı
Dile kolay 27 yıldır şans dağıtıyor.
Şans dağıtan elleriyle onlarca kez insanların hayatını değiştirdi.
Bazen de “Belki bana da çıkar” dedi.
Ancak dağıttığı şans kendini hiç uğramadı.
Fethiye Caddesi’nde bilet satan Cafer Öziri, iki çocuk okutuyor. Boğaziçi Üniversitesi Türk Dili ve Edebiyatı, Sakarya Üniversitesi’nde de Endüstri Mühendisliği bölümlerinde okuyan iki kızı bulunan Öziri’nin en büyük hayali ise çocuklarının mezun olduğu günü görebilmek.
O da talih kuşundan medet umanlardan biri.
Ancak Cafer Ağabeyin hayali çok güzel… Bir gün büyük ikramiye kendisine çıkarsa yapmak istediği tek şey öğrencilere burs veren bir vakıf kurmak.
“İki çocuk okutuyorum. Çocuk okutmanın ne büyük bir külfet olduğunu biliyorum. Çocukların rahat okuya bilmesi için bir vakıf kuracağım” diyor.
Cafer Ağabey’i yaptığı işten ve kurduğu hayalden dolayı tebrik ediyorum. Talih kuşu 27 yıldır ona gülmemiş olması, onun yüreğindeki zenginlikten bir dirhem bile azaltma yaşatmamış.
Gönlü zengin insanlar ceplerindeki parayla değil gözlerindeki ışıltıyla yüreklere kazınır.
Umarım bir gün hayalin gerçek olur biletçi Cafer…+++++++
Turna ve Alabalık tutmak yasak
Kocaeli Sportif Amatör Olta Balıkçıları ve Doğal Hayatı Koruma Derneği (KAMADER) başkanı Engin Uztürk bir hatırlatmada bulunarak
“Halk arasında Oklama olarak bilinen Turna balığı ile doğal alabalık türlerinin üreme döneminde olması nedeniyle 15 Aralık-31 Mart tarihleri arasında bu balık türlerini tutmak yasak” dedi.
Aman dikkat bu yasağa uyalım.
Doğanın bozulmaması ve balık türlerinin neslinin devam etmesi için uygulanan bu yasaklar aslında hayati bir önem taşıyor.
Üreme döneminde ay yasağına uyulmaması ilerleyen yıllarda ciddi sıkıntılara neden olacaktır.
Bu balık türlerinin neslini sürdürmek bu yasaklara uymakla mümkündür.

---------


Başkan adayı Uğurlu’nun simgesi “Uğur Böceği”

CHP’nin Karamürsel Belediye Başkan Adayı Mustafa Asım Uğurlu 11 Ocak Cumartesi günü bir toplantı düzenliyor. Karamürsel Belediyesi Kültür Merkezi’nde düzenleyeceği toplantıda, projelerini anlatacak olan Uğurlu bu toplantı için bir broşür yaptı.
Bu broşürde dikkatimi çeken bir ayrıntı var. “Uğur Böceği”

İnsanların sevebildiği tek böcek türü olan ve aynı zamanda uğur getirdiğine inanılan “Uğur Böceği” Mustafa Asım Uğurlu’nun broşürünü süsledi.
Mustafa Bey katalogunun kapağında CHP amblemi yerine Uğur Böceği motifi kullanması ayrıntı takipçilerinin gözünden kaçmadı.---------------

Fiba Bank’tan şikayetler
Haziran ve Temmuz aylarında aktif bir çalışmaya giren Fiba Bank Gebze Şubesi ilimiz merkezinde pek çok kişiyi ziyaret etti.
Vatandaşlara kredi kullandırmak için sunumlar yapan banka görevlileri, kredi puanı ekside olanlar için bile bir can simidi idi.
Evet, aynen de öyle oldu. Kredi puanı düşük olanlar bile bu bankadan kredi çekebildi.
Banka müşteri temsilcileri İzmit’te kredi dağıtmaya çalışırken vatandaşlara çok yakında İzmit Şubesi’nin açılacağını, kredi ödemelerinin daha rahat yapılacağını taahhüt etmiş.
Sene 2014 ama halen İzmit’te bir şube yok.
Vatandaş kredi taksitlerini PTT yoluyla yatırmak durumunda kalıyor.
Tabi ki Fiba Bank ile ilgili olarak gelen tek şikayet bu değil. Banka müşterileri, yani kredi kullanıcıları aylar önce aldıkları ödeme planında belirtilen bedelden daha fazla para yatırmak zorunda kalıyormuş.
Kredi kullanan herkesten her ay için ek 7 TL talep ediliyormuş.
Kredi kullanıcıları bu bedelin neden talep edildiğini bilmeden yatırmak zorunda... Aksi halde kredi taksiti tam yatırılmış olmuyor.
Bu duruma öfkelenen ve gazetemizi arayan iki üç kişiden yola çıkarak yaptığım minik bir araştırma sonucunda, istenilen bedelin tüm kredi kullanıcılarından talep edildiğini öğrendim. Üstelik banka görevlileri kredi verirken ki kibarlıktan uzak bir tarzla itiraz edenlere tepki gösteriliyormuş.
7 TL’lik bedeli ödemek istemeyen kredi kullanıcıları yasal haklarını arayacaklarını söylüyor.

# DİĞER MAKALELERİ

Yazar Bülent Ekinci - Mesaj GönderYorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR