Terörün dini, imanı, milliyeti yoktur

MAKALEYİ DİNLE

22 Ekim 2015 tarihli yazdığım Ankara Katliamıyazısını birkaç  cümle ilave ile tekrarlıyorum.

Amacı ve ideolojileri ne olursa olsun kullandıkları yöntemleri ile terör örgütleri insanlık suçu işlemekteler. Bunları savunmanın haklı görmenin imkanı yoktur.

Türkiye iç ve dış kaynaklı desteklerle terör örgütlerinden çok zarar gördü. Birçok masum insanımız hayatlarını keybettiler. Bunun yanında milyarlarca maddi kayıplar da cabası oldu. Terör örgütleri birlik beraberlik değil ayrışmayı körükler.

Maalesef içinde bulunduğumuz coğrafyanın iğneli olması da teröre imkan veriyor.

Ortadoğu ülkeleri gerek sahip oldukları yeraltı servetleri özellikle de petrol nedeni ile bir çok ülkelerin üzerinde hesap kitap yaptığı yerlerdir. Zaman zaman mezhep farklılığı ve gelir dağılımındaki adaletsizlikler gibi nedenler bu ülkelerin yumuşak karını olup çatışma ortamına itilmişlerdir. İran ve Irak sekiz yıl savaştırılarak halkına yansıması gereken petrol gelirleri silah üreticilerine aktarılmıştır. Zenginleşmesi gereken halk fakirleşmiştir. Binlerce insan öldürülmüştür.

Orta Doğuda böl, parçala, yönet politikaları sürekli gündemde tutulmuştur.

Bir çok nedenleri de ilave edersek özet olarak denebilir ki Ortadoğu bir bataklıktır. Bataklıklar kolay kolay kurutulamaz ve kurutulamıyor.

Tarihdeki olaylar iyi incelenip dikkate alınırsa Ortadoğu bataklığına girenin kendisini kurtarması çok zordur.

Suriye’de terör örgütlerinin savaştığı bir alandır. Kimlerin ne zaman ve nereye kadar beraber olacağı veya savaşacağı meçhuldür.

Üç milyonun üzerinde bize sığınan Suriyeli mülteciler sorunu üzerimizde kalacak gibi görünüyor. Mültecileri kabul edeceğini açıklayan batı ülkeleri bile çoktan çark ettiler. Çevremizde büyük oyunlar oynandığı ortadadır.

Ülkemiz hergün terörle mücadele yüzünden şehit haberleri ile sarsılıyor.

Artık hepimizin acilen kış uykusundan uyanması şarttır. Özellikle de bizi yönetenlerin  geçmişte yaşanan olaylardan ders alması şarttır.

Şii ve sünni ayrımı yapanlar bin yıl sonra Rus Ortadoks kilisesi ile Katolik kilisesinin kucaklanmasından ders çıkarsınlar.

İç hainler ve dış hainler elele olup terörü tırmandırıyorlar. Ankara’nın merkezinde 28 kişinin şehit edilmesi içimize sığınanların ne zaman ve ne şekilde saatli bir bomba oldukarının ve olacaklarının delilidir.

İç ve dış terör hainleri şunu bilsinler ki eninde ve sonunda hepsi inlerinde geberecekler.

Tarihimizde bu hainleri bizler çok gördük. Bir sözümde demokrasiden, barıştan yana görünen dost bildiğimiz ülkelerde teröre silah yardımı yapan hainlerle eleledir. Hepinize lanet olsun. Kutsal “dost” kelimesi pis ağzınıza yakışmıyor.

Ankara’daki katliamda şimdilik 28 insanımızın ölmesi ve bir çok insanımızın yaralı ve ağır yaralı olması hepimizi ziyadesi ile üzdü ve kahretti. Dostlarımız da bizimle beraber üzüldüler.

Bu konuda Kardeş Azerbaycan’dan onlarca üzüntülerini belirten mesaj aldık.

Bunlardan Türk Dünyası Belediyeler Birliği Eşbaşkanı Sayın Mehdi Selimzade’nin masajını bilginize sunuyorum.

***

Hörmetli Bilal bey,

Ankara ve Diyarbakır şeherinde töredilmiş terror aktı neticesinde insanların halak olması ve yaralanması xabari bizi olduqca kaderlendirdi.

Biz hamımız başariyyat üçün dahşatli belaya çevrilmiş terrorizmi qetiyyetle pisleyir, ona qarşı mübarizeni her cür destekley. Bu amansız hadise terrorizme qarşı hamılıqla mübarizenin zerruiliyini bir daha tesdig edir.

Baş vermiş facia ila alaqadar dardinizi bölüşür, size, halak olanların ailelerine ve yaxlarına darin hüznla başsağlığı verir, yaralananlara ve xesaret olanlara şefa dilayirem.

Allah Rahmat elasin. Hörmatle

 

TDBB-nin esbaşkanı, Azerbbaycan Respublikası adliye Nazirliyi Belediyyalerle iş merkezinin raisi.

Mehdi Selimzade

**

Ülkemizdeki menfur katliamın acılarını yüreğinde hissederek bizimle paylaşan herkese içten teşekkür ediyorum.

# DİĞER MAKALELERİ

Yazar Bilal Dündar - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR