CHP’li Akar, Karaosmanoğlu’na ne sordu?

MAKALEYİ DİNLE

Son zamanlarda cinsel taciz, çocuk istismarı olaylarını sıkça duymaya başladık…

Siyasi partiler her defasında bu olaylara dikkat çekerek, AKP iktidarını sorumlu tutuyorlar…

CHP Kocaeli Milletvekili Haydar Akar da bu konunun altını çizdi…

Akar yaptığı açıklamada, AKP’yi hedef aldı…

Akar, Karaman ve Kocaeli’de çocuklara yapılan cinsel istismarların AKP’nin Milli Eğitimi vakıf ve cemiyetlerin kontrolüne bırakmasının bir sonucu olduğunu söyledi…

Bu olayların daha ürkütücü boyutlarda olabileceğine dikkat çekti…

Akar yaptığı açıklama Kocaeli yaşanan olaylara ve eğitim politikalarına ilişkin önemli bilgiler verdi…

Birlikte okuyalım;

***

“Cinsel istismar, yoksul çocuklara yardım amaçlı kurulduğu iddia edilen ancak siyaseti ve dini istismar etmek üzere faaliyet gösteren dernek ve vakıfların kendi yurtları ve kaçak evlerinde, kendi amaçları doğrultusunda öğrenci yetiştirmek istemelerinin sonucudur.

***

Kocaeli’de yaşanan olaya bakıldığın da sanığın Belediyenin Asri Mezarlığında yıkama elemanı olduğunu, ancak cemaate bağlı olarak çocuklara din derslerini verdiğini görüyoruz. Öğretmenlikle hiçbir alakası olmayan kişi din dersleri veriyor, aileler de maalesef bunlara güvenerek çocuklarını gönül rahatlığıyla göndererek; dini sohbettir ahlak ve imanı kuvvetli olur diyor. Ancak bakıyoruz ki ahlaksız birinden medet umulmuş çocuklar yıllarca istismar edilmiştir.

***

Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu’na da sormak istiyorum; Belediyenin Asri Mezarlığında yıkama elemanı olarak çalışan bu kişi neden Park ve Bahçeler Müdürlüğüne verilerek yeri değiştirilmiş ve ödüllendirilmiştir?

Bu kişi hakkında neden suç duyurunda bulunulmamıştır?

Bu ahlaksızlık gizlenmeye ve üstü örtülmeye mi çalışılmıştır?

Kocaeli’deki olayda önce ağabeyi ve babası ile bu sohbetlere katılan çocuk daha sonra ailesinin güven duyduğu biri olması nedeni ile tek başına gitmeye başlıyor ve yıllarca istismara uğruyor.

Buradaki ahlaksızlık ve vicdansızlık bir çocukla sınırlı değildir.

İstismara uğrayan çocuğun babası da bu sohbetlerde tanıştığı başka bir çocuğa istismarda bulunmuş ve istismar da yıllarca devam etmiştir.

Hem sanık, hem de mağdurun babası tarafından istismar edilen x.y ayrıca bu olayı öğrenen bir başkasının bunu şantaj malzemesi yaptığını ve sanıktan para talebinde bulunduğunu belirtmiştir.

***

Şimdi AKP tarafından yapılacak açıklamalar da bu ahlaksızların en ağır cezayı alacağı gibi sadece kişiye dönük açıklamalar olacaktır, ancak devlet denetimi ve kontrolü olmayan bu istismar yuvalarındaki faaliyetlere de ses çıkarmayacaklardır.

Milli Eğitim sistemimizin içinde bulunduğu ortam maalesef çocukların intihar ettiği, yaşanan cinsel istismar vakalarının sistematik olarak devam ettiği, cinsel istismar vakalarının ya farkına varılmadığı yahut görmezden gelindiği bir süreç içerisindedir.

Eğitim nitelikten yoksun ve bilimsellikten uzaklaşmış bu zihniyetlere teslim edilmiştir.

***

Atatürk’ün 90 yıl önce söylemiş olduğu sözlerin bugün ne kadar anlamlı olduğunu bir kez daha görmekteyiz.

Büyük önder şöyle diyor;  “Türkiye Cumhuriyeti, her kolda doğru yolu gösterecek güce sahiptir. Hiçbirimiz tekkelerin uyarmasına muhtaç değiliz. Biz uygarlıktan, bilim ve teknikten kuvvet alıyoruz ve ona göre yürüyoruz. Doğru yoldan sapmışların amacı, halkı kendinden geçmiş ve abdal yapmaktır… Efendiler ve ey millet, iyi biliniz ki, Türkiye Cumhuriyeti şeyhler, dervişler, müritler, mensuplar memleketi olamaz. En doğru ve en gerçek tarikat, uygarlık tarikatıdır.”

***

Bugün yapılması gereken de yasal olmayan ve devlet denetiminin olmadığı bu şer yuvalarının kurutularak çocuklarımızın bilim yuvalarına gitmeleri sağlanmalıdır.

Bunun ilk adımı olarak da Bakanlığı dönemin de tamamen bu anlayışa ses çıkarmamış ve adeta hizmet etmiş olan Milli Eğitim Bakanının istifasıdır.”

***

CHP Milletvekili Haydar Akar’ın açıklaması böyle…

Akar, Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu’na, “Belediyenin Asri Mezarlığında yıkama elemanı olarak çalışan bu kişi neden Park ve Bahçeler Müdürlüğüne verilerek yeri değiştirilmiş ve ödüllendirilmiştir?” diye sordu…

 Bakalım konuyla ilgili Büyükşehir Belediyesi’nden bir cevap gelecek mi?

 

Şampiyon kokoreç yedi

2 sezon aradan sonra yeniden 3.Lig’e dönen Kocaelispor, bu sezon adeta küllerinden doğdu. Önceki gün Eskişehir Atatürk Stadı’nda Play-Off maçı oynadığı Sultangazispor’u yenerek emeğinin karşılığını alan Kocaelispor, ayağının tozuyla geldiği kentte ilk kutlamayı, İhsaniye Kent Meydanı’nda bulunan Kokoreç Adam’da yaptı. Futbolcular kokoreçleri afiyetle yedi.

 

Erdal Demirkıran  Bugün Dolphin’de

 “Ben Dünyanın En Akıllı İnsanıyım” ve “Yerim seni ÖSS” başta olmak üzere 15 kitap kaleme alan ünlü yazar Erdal Demirkıran bugün "stand-up tadında motivasyon" içerikli 2 ayrı seminer ile Dolphin Alışveriş Merkezi’nde bulunan Yunus Emre Konferans Salonu’nda okurlarıyla ve hayranlarıyla buluşuyor. Mizahı, izahı ve kitap imzası bol olan seminerlerden saat 15:00’te gerçekleşecek olan oturumda, lise öğrencileri ve üniversiteye hazırlık öğrencileri bol kahkahalı bir seminer dinleyecek. Saat 18:00’de gerçekleşecek oturumda, üniversite öğrencileri başta olmak üzere tüm yetişkinlere yönelik gerçekleşecek. Her bir seminer sonrasında kitap imza programı gerçekleşecek oturumlara katılım için Belsa Plazada bulunan Fırat Kitabevi’nden giriş bileti alınabilecek.

 

Gençlerle Başbaşa’da 6. Konuşmacı Merve Uzun

Marmara Üniversitesi İktisat Fakültesi Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Bölümü 3. sınıf öğrencisi Merve Uzun, Akça Koca Kültür Platformu Gençlerle Baş Başa Programının altıncı konuşmacısı olacak ve “Sendikacılığın Doğuşu ve Sendikacılık Tarihi, Dünya’da ve Türkiye’de Sendikacılık” konusunda bilgi verecek. Kocaeli  Emex Otel’deki toplantı bu akşam saat 20:00’de başlayacak, saat 21:30’da sona erecek. Merve Uzun’un soruları da cevaplayacağı toplantıda çay ikramı yapılacak. Akça Koca Kültür Platformu Başkanı Hasan Uzunhasanoğlu toplantıya platform üyelerini ve konuya ilgi duyanları bekliyor.

 

Mehtap Kayaoğlu Gebze’ye geliyor

Gebze Belediyesi’nin etkinlikleri çerçevesinde psikoloji danışmanı Mehtap Kayaoğlu, “Huyu Suyu Güzel Çocuk Yetiştirmek” konulu semineriyle Gebzelilerle bir araya gelecek. Kent meydanında bulunan kültür salonunda gerçekleşecek olan seminer bugün saat 14:00’te başlayacak. Katılımın ücretsiz olduğu seminere tüm Gebzeliler davetli…

 

Topçular parkına kavuşuyor

İzmit Belediyesi tarafından Topçular Mahallesi’nde yapımı devam eden parkın Mayıs ayı içinde hizmete gireceği öğrenildi. Aytaç Sokak’ta 861 metrekarelik alanda iki kademeli olarak yapılan parktaki çalışmalarda sona gelindi. Deniz manzaralı parkta zeytin fidanlarının dikimi tamamlandı. Önümüzdeki günlerde kamelya, piknik masaları, kondisyon aletlerin montajı da tamamlanacak. Parkın bitmesiyle birlikte mahallenin de görünümü değişecek.

# DİĞER MAKALELERİ

Yazar Mesut Akbulut - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR