Ortak mesaj önemliydi

MAKALEYİ DİNLE

15 Temmuz gecesi, tarihimizin en önemli virajlarından biriydi. Çok keskin olan bu viraj, çok şükür dönüldü. Ve o günden sonra her şey hızla değişmeye başladı. Zıt kutup olarak görülen kesimler bir araya gelmeye başladı. Dargınlıklar, kırgınlar unutuldu. Hani bayramlarda bile yakalayamadığımız bu havaları o geceden sonra sık sık görür olduk. Erdoğan’ın tüm parti liderleriyle Yenikapıda’da bir araya gelmesi, Barolar Birliği Başkanı Metin Feyzioğlu’nu kabulü gibi devletin zirvesinde görmeye alışık olmadığımız görüntüler bu kenetlenmenin boyutunu anlamak açısından çok önemliydi.

Devletin tepesinde olduğu kadar, tabanda da benzer şeyler yaşanmaya başladı. Kartepe’de ortaya çıkan tablo buna en güzel örnek. Belki darbe girişiminin ilk günlerinde görsek daha güzel olurdu, ama geç de olsa tüm partiler ve Belediye Başkanı Hüseyin Üzülmez, darbelere karşı milli iradeden yana oldukları mesajını vermek için bir araya geldi. Sukay Park’ta yapılan toplantıya Ak Parti, CHP ve MHP İl ve İlçe Başkanı düzeyinde katılım gösterdi. Üzülmez’in başkanlığında yapılan toplantıda birlik ve beraberlik mesajlarının yanı sıra, kolkola verilen fotoğraf oldukça önemliydi.

Bölge insanı siyaseti hem seviyor, hem de ilgi duyuyor. Hal böyle olunca birbirine çok kolay kırılıp kavga edebiliyor. Ne yazık ki, ilçe kültürünün henüz olgunlaşmadığı Kartepe’de siyaset için birbiriyle küs olan birçok isim var. Gönül verdikleri parti ya da adayın ağzından çıkacak sözler, ateşli seçmen için oldukça önemli. Bu uğurda gözü kararmışçasına hareket edenler bile olabiliyor. O yüzden darbeye karşı da olsa bir araya gelmeleri çok güzel bir görüntü oluşturdu. En azından milli meselelerde bu sahneleri görmemiz gerekiyor.

Toplumun gerginliğini alan bu görüntüler aynı zamanda kamplaşmaya yol açan, ortamı germek isteyen cenahlara karşı da atılmış bir kurşun olacaktır. Çünkü Kartepe, diğer ilçelere benzemiyor. Emin olun şu fotoğraf, en az 3-5 ay daha ilçede huzurun kaynağı olmaya yetecektir. Belki daha uzun bir süre boyunca kimse siyaset yüzünden kavga etmeyecek, kırgın olmayacaktır. Bunun yanı sıra, Üzülmez’in de belirttiği gibi sivil toplum kuruluşlarının da yönetime dahil edildiği bir Kartepe’nin “ilçe kültürü” kazanma yolunda atılmış önemli bir adım olacağı konusuna katılıyorum. Bu potansiyel Kartepe’de fazlasıyla var. Ancak bunun için biraz heyecan, ilgi ve destek gerekli. Bunlar olmadığında tabela dernekleri olur çıkar hepsi. Yeni fikirlere, yaşadığı coğrafyaya katkı sunmak isteyenlere, icraat zemini gösterilerek bu tablonun hazırlanması en büyük temennimiz. Umarım fazla zaman kaybetmeden el atarız bu konuya.

 

 

17 ağustos geldi geçti…

Şu sosyal medya da olmasa, belki depremin yıldönümünü bile hatırlamayacağız. Halbuki yüzyılın en büyük felaketlerinden birini yaşadık o gece. Binlerce vatandaşımız vefat etti, on binlerce kişi de yaralandı. Valilikler, büyükşehir belediyeleri ve merkez üssü olması dolayısıyla Gölcük Belediyesi birtakım etkinliklerle depremi hatırlamaya çalıştı ama ya diğer ilçeler? Bu depremde her ilçeden yüzlerce vatandaş etkilenmedi mi? Her ilçede denetimsiz yapılar yapılmıyor mu? Çürük ama makyajlı binalar hala evlerimiz değil mi? “Deprem değil, bina öldürür” gibi sloganlar atmak kimseyi kurtarmayacak.

Fay hattının merkez üssü olan Kartepe’nin sadece Köseköy Beldesinde 49 kişinin öldüğünü biliyorum. Düşünün diğer beldeleri… Yüzlerce deprem şehidimiz var bu ilçede. Bir iki STK’nın okuttuğu mevlit ile mi bu insanlar hatırlanacak? Deprem bölgesinde yaşıyoruz fakat bununla ilgili herhangi bir bilinçlendirme çalışması olmadığı için deprem bilincimiz hâlâ yok! Deprem anıtındaki şehitlerin isimleri bile bakımsızlıktan okunmaz hale gelmiş. 17 yıl toplumsal olaylar için çok uzun bir süre değil ama biz unuttuk. Yaşadığımız felaketi de unuttuk, acılarımızı da unuttuk, depremi de unuttuk. Tekrar yaşamamak için büyük dualar etmemiz gerekiyor. Yoksa biz kendimize çeki düzen verecek gibi durmuyoruz.

 

Şu ortamda bile dolandırıcılar türüyor!

Geçtiğimiz günlerde Kartepe Belediye Başkan vekili Zafer Arat bir açıklama yayımlayarak, dolandırıcılara karşı vatandaşları uyarmıştı. Haberde “camiye yardım”, “15 Temmuz şehitlerimize destek kampanyası” gibi gerekçeler sunularak, kamuoyunda tanınır güvenilir bürokratların isimleri de alet edilerek vatandaştan para toplandığı ifade ediliyordu. Ülkenin geldiği şu durumda bile şehitlerimizi ve kutsallarımızı istismar edenler çıkıyor ya, insan ne diyeceğini bilemiyor! Bu fırsatçı ve dolandırıcıların da tespit edilerek darbecilerle aynı statüde yargılanması gerekiyor. Artık 3m x 3m çukur kazılıp oraya mı atılır, elden ayaktan düşünceye kadar hücrelere mi atılır bilemem ama, vatandaşın vicdanına oynayıp cebindeki paraya göz dikmenin cezası en ağır şekilde verilmeli. Çünkü bu adi ve onursuz şahıslar yüzünden toplumun birbirine duyduğu güven kayboluyor ve bu bağı yeniden inşa etmek o kadar da kolay olmuyor…

 

# DİĞER MAKALELERİ

Yazar Hasan Altınkaya - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR